Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , ROZLICZENIA VAT

January 1, 2016

Sprzedaż środka trwałego nabytego z dotacji unijnych a limit zwolnienia z VAT

0 1359

Czy sprzedaż środka trwałego, nabytego z dotacji unijnych, liczy się do limitu zwolnienia z VAT 150.000 zł?

ODPOWIEDŹ

Nie, do limitu zwolnienia z opodatkowania VAT nie wlicza się m.in. odpłatnej dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym zaliczane są przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. Nie ma przy tym znaczenia, w jaki sposób został sfinansowany zakup środka trwałego, a tym samym, czy odpisy amortyzacyjne stanowiły koszty podatkowe.

UZASADNIENIE

Co do zasady, z podatku VAT zwolnieni są podatnicy, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Przy czym, w przypadku podatników rozpoczynających działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego, kwotę zwolnienia wylicza się proporcjonalnie do okresu prowadzonej działalności. Faktyczne przekroczenie limitu w roku podatkowym powoduje utratę zwolnienia podmiotowego, a opodatkowaniu podlega cała wartość transakcji, którą limit został przekroczony. Stanowią o tym kolejno przepisy art. 113 ust. 1 i ust. 9 oraz art. 113 ust. 5 i ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

Nie wszystkie jednak kwoty uzyskane przez podatnika z tytułu sprzedaży towarów i usług będą zaliczane do limitu. Zgodnie bowiem z art. 113 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy, do wartości takiej sprzedaży nie wlicza się m.in. odpłatnej dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. Problem Czytelnika dotyczy zaliczenia do limitu 150.000 zł wartości sprzedaży środka trwałego, który został nabyty z dotacji unijnych. Wątpliwość wynika zapewne z ograniczenia, jakie nakładają przepisy o podatku dochodowym w zakresie kosztów podatkowych. Otóż odpowiednio art. 23 ust. 1 pkt 45 updof i art. 16 ust. 1 pkt. 48 updop, stanowią, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych (..) od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Cytowane regulacje wskazują na ograniczenia w zakresie kwalifikowania do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych w sytuacji, gdy środki finansowe, za które je nabyto, zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie (zatem również w formie dotacji unijnych). Regulacje te pozostają jednak bez wpływu na limit zwolnienia podmiotowego z VAT. Ustawodawca w art. 113 ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT wskazuje bowiem, że wystarczającym kryterium wyłączenia z tego limitu jest odpłatna dostawa towarów zaliczanych przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. Nie odnosi się przy tym do kwestii zaliczenia odpisów amortyzacyjnych do kosztów podatkowych, co w przypadku pytania Czytelnika oznacza, że wartość sprzedanego przez niego środka trwałego, nabytego z dotacji unijnych, nie będzie wliczona do limitu zwolnienia od podatku VAT, określonego przepisem art. 113 ust 1 i odpowiednio przepisem art. 113 ust. 9 cyt. ustawy.

W nawiązaniu do powyższego należy mieć na uwadze, że limit sprzedaży nie jest jedynym kryterium, które warunkuje możliwość skorzystania ze zwolnienia z VAT. Istnieją bowiem grupy podatników, które z racji świadczenia ustawowo określonych usług oraz obrotu konkretnymi towarami, z takiego zwolnienia nie skorzystają. W myśl art. 113 ust. 13 ustawy o VAT, zwolnień, o których mowa w art. 113 ust. 1 i 9 nie stosuje się w przypadku podatników dokonujących dostaw: towarów wymienionych w załączniku nr 12 do ustawy, towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym (z wyjątkiem energii elektrycznej, wyrobów tytoniowych oraz samochodów osobowych, innych niż nowe środki transportu, zaliczanych przez podatnika, na podstawie przepisów o podatku dochodowym, do środków trwałych podlegających amortyzacji), budynków, budowli lub ich części, w przypadkach, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a) i b), terenów budowlanych, nowych środków transportu, usług prawniczych, usług w zakresie doradztwa (z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego) oraz usług jubilerskich.

W związku z powyższym należy pamiętać, że limit sprzedaży nie jest jedynym kryterium warunkującym zwolnienie z VAT. Jeśli przedmiotem obrotu będą ww. towary i usługi, zwolnienie od podatku nie będzie przysługiwało.

Podstawa prawna: art. 113 ust. 1, ust. 2 pkt 3, ust. 5, 9, 10 i 13, art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a) i b) ustawy z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług, art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof), art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy z dnia 15 lutego 1992 o podatku dochodowym od osób prawnych (updop).

Agnieszka Skóra