Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

August 1, 2017

Sprzedaż środka trwałego w czasie zawieszenia działalności przez podatnika wykreślonego z urzędu z rejestru VAT

0 2438

W czasie zawieszenia działalności gospodarczej chcę sprzedać środek trwały będący na stanie firmy. Ze względu na zawieszenie działalności powyżej 6 m-cy zostałem wykreślony z VAT. W związku z powyższym nie wiem czy w trakcie zawieszenia mogę dokonać sprzedaży i złożyć deklarację VAT-7 choć jestem wykreślony z rejestru VAT?

ODPOWIEDŹ

Tak, w czasie zawieszenia działalności można zbywać własne środki trwałe oraz po spełnieniu pewnych warunków wykazać je w deklaracji VAT-7 za okres w którym nastąpiła sprzedaż.

UZASADNIENIE

Przedsiębiorca, który zawiesił działalność gospodarczą na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej na okres co najmniej 6 kolejnych miesięcy, musi się liczyć z tym, że zostanie wykreślony z urzędu jako podatnik VAT. Wynika tak bowiem z art. 96 ust. 9a pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2017 r.

Zgodnie z art. 14a ust. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej ma prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów; ma prawo przyjmować należności lub obowiązek regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej; zbywać własne środki trwałe i wyposażenie; ma prawo albo obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej; wykonywać wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa. Przedsiębiorca również ma prawo osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej, a także może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.

Dlatego też w przypadku gdy podatnik, w okresie zawieszenia działalności gospodarczej będzie wykonywał czynności, o których mowa w  art.  5 ust. 1 ustawy o VAT - w tym przypadku sprzedaż środka trwałego - jest on obowiązany przed dniem zawieszenia działalności gospodarczej albo  przed dniem rozpoczęcia wykonywania takich czynności w okresie zawieszenia działalności gospodarczej – zawiadomić o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego, wskazując okres, w którym będzie wykonywał te czynności.

W przypadku złożenia zawiadomienia, naczelnik urzędu skarbowego nie wykreśla podatnika z rejestru albo przywraca zarejestrowanie podatnika jako podatnika VAT na okres wskazany w zawiadomieniu.( art. 96 ust. 9c ustawy o VAT)

Ponadto, zgodnie z art. 99 ust. 7a i 7b pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów o  swobodzie działalności gospodarczej podatnicy nie mają obowiązku składania deklaracji, miesięcznych lub kwartalnych, za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy. Zwolnienie z  obowiązku składania deklaracji podatkowych, o  którym mowa w  ust. 7a, nie dotyczy jednak okresów rozliczeniowych, za które podatnik jest obowiązany do rozliczenia podatku z  tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Wobec powyższego w celu spełnienia wymogów ustawy o VAT należy złożyć we właściwym urzędzie skarbowym zawiadomienie o okresie w jakim nastąpi sprzedaż środka trwałego, a następnie wykazać ją w deklaracji VAT-7.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) w zależności od stawki podatku sprzedaż środka trwałego należy wykazać w przypadku sprzedaży opodatkowanej stawką VAT 8% w pozycji 17 podstawę opodatkowania, a w pozycji 18 podatek należny, przy sprzedaży opodatkowanej stawką VAT 23% w pozycji 19 podstawę opodatkowania, a w pozycji 20 podatek należny, natomiast dostawę zwolnioną od podatku

Jan Keler

Podstawa prawna: art. 96 ust. 9a pkt 1 i ust. 9c, art. 99 ust. 7a i 7b pkt 5 ustawy z dnia 1 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2017r. poz. 1221), art. 14a ust. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 2 lipca 2004 r. ( t.j. Dz. U. z 2016r. poz. 1829 ze zm.)