Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

March 1, 2017

Sprzedaż szkoleń wyjazdowych a możliwość odliczenia VAT przez firmę szkoleniową

0 974

Firma zajmuje się organizacją szkoleń, które w przeważającej części mają charakter kilkudniowy. W celu zwiększenia efektywności procesów edukacyjnych, szkolenia mają charakter wyjazdowy i odbywają się w kurortach górskich. Sprzedane szkolenie zawiera w sobie wartość usługi szkoleniowej, ale także zakwaterowanie hotelowe wraz z pełnym wyżywieniem. Do sprzedawanych szkoleń stosowana jest stawka VAT w wysokości 23%. Czy w takim przypadku firma szkoleniowa może odliczać podatek VAT z faktur wystawianych przez hotel - w części dotyczącej usługi żywieniowej i noclegowej?

ODPOWIEDŹ

Podatek naliczony z tytułu zakupu przez firmę szkoleniową usługi hotelowej jak i usługi gastronomicznej w hotelach, która stanowi następnie sprzedawany pakiet szkoleniowy opodatkowany stawką VAT 23%, nie podlega odliczeniu od podatku należnego, co jest wynikiem wyłączenia przewidzianego w polskiej ustawie o podatku od towarów i usług. Firma szkoleniowa może jednak odliczyć podatek naliczony np. z tytułu wynajęcia sali szkoleniowej w hotelu.

UZASADNIENIE

Prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupionych towarów i usług stanowi konstytutywną zasadę funkcjonowania podatku od wartości dodanej (w Polsce: podatku od towarów i usług). Polski ustawodawca osiągając wyznaczone w dyrektywie 112/2006 WE rezultaty uzależnił prawo do odliczenia podatku naliczonego od kilku elementów.

Po pierwsze, aby móc odliczyć podatek naliczony, podmiot gospodarczy (tu: firma szkoleniowa) musi spełniać warunki przewidziane w art.15 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług (u.p.t.u.), gdzie wskazuje się, że podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności.

Po drugie, zgodnie z treścią art. 86 ust.1 u.p.t.u. w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art.15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art.114, art.119 ust.4, art.120 ust.17 i 19 oraz art.124. I dalej w ust.2 pkt.1 ww. artykułu kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Powyższe dwa artykuły wskazują zatem, iż odliczenie podatku naliczonego wystąpi wtedy, gdy jest dokonywane przez czynnego podatnika VAT a zakupione przez niego towary lub usługi służą do wykonywania czynności opodatkowanych. Ponadto, zgodnie z konstrukcją polskiego VAT, podatnik ma prawo pomniejszenia podatku należnego od sprzedaży opodatkowanej wedle tzw. zasady niezwłocznego odliczenia. Oznacza to, że podatnik aby skorzystać z takiego prawa nie musi wiązać go z wcześniejszą sprzedażą opodatkowaną nabytego towaru. Oczywiście w sytuacji, gdyby okazało się, że nabyte towary i usługi nie zostaną ostatecznie wykorzystane do wykonania czynności opodatkowanych (wykorzystanie do czynności zwolnionych od VAT lub niepodlegających VAT), to podatnik będzie zmuszony dokonać odpowiednich korekt odliczonego wcześniej podatku naliczonego. Trzeba także wskazać, że możliwość odliczenia podatku naliczonego jest obwarowana jednoczesnym spełnieniem przesłanek pozytywnych (ww. treść art.15 oraz art.86 ust.1 u.p.t.u.) oraz przesłanek negatywnych. Te ostatnie odnoszą się do wyłączeń stosowania obniżenia podatku należnego o kwoty podatku naliczonego zawartych w art.88 u.p.t.u. Jak wskazuje się w art.88 ust.1 pkt 4 u.p.t.u. obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

W omawianym przypadku firma szkoleniowa choć jest czynnym podatnikiem VAT i stosuje stawkę do sprzedawanych szkoleń w wys. 23%, nie będzie mogła odliczyć podatku naliczonego od nabytych na potrzeby tego szkolenia usług hotelowych oraz usług gastronomicznych.

Przykład

Firma szkoleniowa oferuje usługę szkoleniową z zakresu podatku VAT. Szkolenie ma charakter trzydniowy, odbywa się w hotelu w Karpaczu i jest opodatkowane VAT. Firma szkoleniowa w ramach wykonywanych usług zajmuje się także przewozem osób (posiada własne autobusy) i zakupuje dla pasażerów (uczestników szkolenia) gotowe zimne posiłki. Zatem w przypadku podatku naliczonego wykazanego na fakturze wystawionej przez hotel, pozycje dotyczące noclegów i wyżywienia nie będą podlegały odliczeniu, natomiast podatek naliczony od zakupionych gotowych posiłków już tak.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: Nabycia usługi hotelowej i usługi gastronomicznej w hotelach nie wykazuje się w deklaracji VAT

Mariusz Nowak

Podstawa prawna:, art.15 ust.1, art. 86 ust.1 oraz art.88 ust.1 ustawy o VAT.