Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , GMINY I POWIATY , NIERUCHOMOŚCI

June 1, 2015

Sprzedaż terenów nieobjętych planem zagospodarowania przestrzennego

0 887

Gmina zamierza sprzedać teren niezabudowany, sklasyfikowany jako: grunty orne R kl.V. Działki zostały podzielone w oparciu o wydaną decyzję o warunkach zabudowy, nadano im nowe numery geodezyjne i inne parametry, co oznacza, że wydana decyzja o warunkach zabudowy została w całości skonsumowana. Nie można zatem dokonać cesji tej decyzji. W momencie sprzedaży nie będą one objęte planem zagospodarowania przestrzennego jak również nie została wydana dla tych gruntów decyzja o warunkach zabudowy. Czy sprzedaż przedmiotowej nieruchomości powinna być zwolniona jako dostawa terenów niezabudowanych, czy też opodatkowana stawką 23% jako sprzedaż działek budowlanych?

Ponadto Gmina zamierza sprzedaż nieruchomość, która nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, oraz nie ma dla tego terenu decyzji o warunkach zabudowy. Przyszły inwestor musi uzyskać decyzję o warunkach zabudowy a w dalszej kolejności uzyskać pozwolenie na budowę. Czy słusznie wylicytowana cena w/w nieruchomości nie jest opodatkowana VAT?

ODPOWIEDŹ

W myśl art.5 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem VAT podlega między innymi odpłatna dostawa towarów na terenie kraju. Towarami są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie z art. 43 ust.1 pkt 9 ww. ustawy, zwalnia się od podatku od towarów i usług dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane. Definicja terenów budowlanych zawarta jest w art.2 pkt 33 tej ustawy i wynika z niej, iż tereny budowlane to grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

W pytaniach Czytelnika mamy sytuację, gdy Gmina zamierza sprzedać nieruchomości. Jest to teren niezabudowany, a działki zostały podzielone w oparciu o wydaną decyzją o warunkach zabudowy. Nowo wydzielone działki mają nowe numery geodezyjne i inne parametry, co oznacza, że wydana decyzja o warunkach zabudowy została w całości skonsumowana. Gmina zamierza sprzedać nowo wydzielone działki, na które w przyszłości nabywcy będą mogli uzyskać decyzje o warunkach zabudowy. W momencie sprzedaży nieruchomości nie będą objęte planem zagospodarowania przestrzennego jak również nie została wydana dla tych gruntów decyzja o warunkach zabudowy. Pytanie dotyczy opodatkowania sprzedaży działki.

Kolejna wątpliwość dotyczy także opodatkowania dostawy nieruchomości, która nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, ani nie posiada decyzji o warunkach zabudowy.

Jak wynika z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podlegają te dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku gruntów niezabudowanych, tylko te, które stanowią tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę. Natomiast dostawy gruntów niezabudowanych, będących na przykład gruntami rolnymi czy leśnymi, które nie są przeznaczone pod zabudowę, są zwolnione z podatku od towarów i usług.

W celu rozwiania wątpliwości, od 1 kwietnia 2013 roku w art. 2 pkt 33 ustawy o VAT ustawodawca wprowadził cyt./w. definicję terenu budowlanego. Od dnia 1 kwietnia 2013 roku obowiązuje również nowe brzmienie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT przewidujące zwolnienie od podatku w przypadku dostawy terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.

Ustawodawca zwalniając od podatku od towarów i usług dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę nie sprecyzował w ustawie, jakimi kryteriami należy się kierować, aby ustalić przeznaczenie danego gruntu. Ustawa o podatku od towarów i usług nie zawiera bowiem definicji pojęć zawartych we wskazanym przepisie.

Tak więc, przy ustaleniu właściwej stawki podatku przy dostawie terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczonych pod zabudowę istotne znaczenie ma plan zagospodarowania przestrzennego jako źródło prawa miejscowego. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego określa się obowiązkowo przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające o różnym przeznaczeniu lub różnych zasadach zagospodarowania terenu. Charakter terenu wyznacza plan miejscowy.

W sytuacji gdy brak jest planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, nie należy się kierować danymi zawartymi w ewidencji gruntów i budynków. Zatem dostawa gruntów nieobjętych planem lub decyzją, jako terenów niezabudowanych i nieprzeznaczonych pod zabudowę, podlega zwolnieniu od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług.

Karol Zen