Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Polska firma (zarejestrowana do VAT) kupuje towar od firmy Bułgarskiej. Zakupiony towar ładowany będzie w Polsce i następnie firma Polska sprzedaje go na Białoruś - towar przewieziony będzie z Polski na Białoruś (organizator transportu to też firma Polska). Czy firma Polska może uznać tę transakcję jako eksport towarów (powinniśmy otrzymać komunikat IE599)?

Sprawdź również portal dla księgowych: Doradca Księgowego i dowiedz się więcej!

ODPOWIEDŹ

Dostawa towaru z terytorium Polski na terytorium Białorusi spełnia definicję eksportu towarów.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy o podatku od towarów i usług, przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej w wykonaniu czynności określonych w art. 7, jeżeli wywóz jest dokonany przez:

 

  • dostawcę lub na jego rzecz, lub

  • nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę dla celów wyposażenia lub zaopatrzenia statków rekreacyjnych oraz turystycznych statków powietrznych lub innych środków transportu służących do celów prywatnych.

 

Zatem w opisanym w pytaniu przypadku dostawa towaru na rzecz kontrahenta z Białorusi spełnia definicję eksportu towarów. Zgodnie z art. 41 ust.6 ustawy o podatku od towarów i usług, stawkę podatku 0% stosuje się w eksporcie towarów, pod warunkiem że podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej.

Dokumentem potwierdzającym wywóz towarów za granicę jest w szczególności:

 

  • dokument w formie elektronicznej otrzymany z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych albo potwierdzony przez urząd celny wydruk tego dokumentu;

  • dokument w formie elektronicznej pochodzący z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych, otrzymany poza tym systemem, jeżeli zapewniona jest jego autentyczność;

  • zgłoszenie wywozowe w formie papierowej złożone poza systemem teleinformatycznym służącym do obsługi zgłoszeń wywozowych albo jego kopia potwierdzona przez urząd celny.

 

Jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej podatnik nie posiada dokumentu potwierdzającego wywóz towaru za granicę, wówczas nie wykazuje tej dostawy w ewidencji oraz w deklaracji VAT-7 za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0%, pod warunkiem otrzymania dokumentu potwierdzającego wywóz przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten następny okres. W przypadku nieotrzymania tego dokumentu w terminie określonym w zdaniu poprzednim mają zastosowanie stawki właściwe dla dostawy tego towaru na terytorium kraju (art.41 ust.7).

Z treści pytania wynika, że Spółka powinna otrzymać dokument potwierdzający wywóz towarów za granicę, zatem możliwe będzie wykazanie eksportu towarów w deklaracji VAT-7.

Uwaga: Polska Spółka dokonując nabycia towaru od kontrahenta bułgarskiego na terenie kraju nie rozpoznaje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Taka transakcja będzie wymuszała na kontrahencie bułgarskim rejestrację na terenie Polski, lub konieczność opodatkowania tej transakcji przez Czytelnika na zasadach odwrotnego obciążenia (art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy).

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) eksport towarów należy wykazać w poz. 22 deklaracji.

Halina Lisowska

Podstawa prawna: art. 2 pkt 8, art. 17 ust. 1 pkt 5, art. 41 ust.6 i ust. 7 ustawy o VAT.