Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

EKSPORT TOWARÓW

October 1, 2017

Sprzedaż towarów na Ukrainę nabytych w Singapurze w transakcji łańcuchowej

0 1015

Firma polska P otrzymała zamówienie od firmy ukraińskiej U na zakup filtrów powietrza. W związku z tym firma P zakupiła filtry w firmie S w Singapurze. Zakupione filtry przez firmę P „pojechały” bezpośrednio do firmy U. Firma U przesłała do firmy P ksero odprawy celnej z Ukrainy.Transport filtrów był zamawiany przez firmę U. Czy fakturę zakupu flitrów od firmy S należy opodatkować VAT? Jeśli tak, to jaką stawką? Czy faktura do firmy U powinna być wystawiona bez VAT (NP) jeśli tak, to jakie są wymagane dokumenty. 

ODPOWIEDŹ

Transakcja łańcuchowa przedstawiona w pytaniu nie podlega opodatkowaniu w Polsce. Transakcję tę należy rozliczyć w Singapurze, zgodnie z przepisami tam obowiązującymi. Czytelnik transakcję sprzedaży dla firmy ukraińskiej powinien udokumentować fakturą bez stawki VAT („NP” czyli nie podlega opodatkowaniu w Polsce) a w swojej, a w swojej dokumentacji posiadać dokument nabycia filtrów od firmy z Singapuru.

UZASADNIENIE

W przedstawionej sytuacji mamy do czynienia z transakcja łańcuchową. Z takim rodzajem transakcji mamy do czynienia, gdy pomiędzy kilkoma kontrahentami dochodzi do sprzedaży towaru w ten sposób, że towar ten jest wysyłany od pierwszego z podmiotów (w łańcuchu) do ostatniego, lecz każdy z podmiotów biorących udział w transakcji rozpoznaje dostawę towarów na rzecz kolejnego. W przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, uznaje się, że dostawy towarów dokonał każdy z podmiotów biorących udział w tych czynnościach (art. 7 ust. 8 ustawy opodatku od towarów i usług).

Regulacje odnośnie tego rodzaju sprzedaży znajdziemy w art. 22 ust. 2 i ust. 3 ustawy o VAT. I tak, w przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, przy czym towar ten jest wysyłany lub transportowany, to wysyłka lub transport tego towaru są przyporządkowane tylko jednej dostawie; jeżeli towar jest wysyłany lub transportowany przez nabywcę, który dokonuje również jego dostawy, przyjmuje się, że wysyłka lub transport są przyporządkowane dostawie dokonanej dla tego nabywcy (tzw. dostawa ruchoma), chyba że z warunków dostawy wynika, że wysyłkę lub transport towaru należy przyporządkować jego dostawie. W takim przypadku dostawę towarów, która:

  1. poprzedza wysyłkę lub transport towarów, uznaje się za dokonaną w miejscu rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów;

  2. następuje po wysyłce lub transporcie towarów, uznaje się za dokonaną w miejscu zakończenia wysyłki lub transportu towarów.

W naszym przypadku to kontrahent z Ukrainy organizuje transport, a tym samym transakcja pomiędzy kontrahentem z Polski i Ukrainy jest transakcją ruchomą. Wówczas, zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, miejscem dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych przez ich nabywcę jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia transportu do nabywcy. Stąd transakcja pomiędzy kontrahentem z Polski a kontrahentem z Ukrainy opodatkowana będzie na terytorium Singapuru, zgodnie z obowiązującym w tym państwie prawem. Również do transakcji uznanej za „nieruchomą” należy określić miejsce jej opodatkowania. Regulacje w tym zakresie określa w/w art. 22 ust. 3 pkt 1, zgodnie z którym dostawę towarów, która poprzedza wysyłkę lub transport towarów uznaje się za dokonaną w miejscu rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów. Stąd dostawa pomiędzy kontrahentem z Singapuru a kontrahentem z Polski, również opodatkowana jest w Singapurze zgodnie z przepisami obowiązującymi w tym państwie.

Zauważyć należy, że żadna z dostaw w łańcuchu, z punktu widzenia kontrahenta z Polski, nie podlega rozliczeniu w Polsce. Czytelnik powinien udokumentować tę transakcję jako niepodlegającą przepisom o VAT i wystawić dla kontrahenta z Ukrainy fakturę bez stawki VAT („NP” czyli nie podlega opodatkowaniu w Polsce).

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) dostawę towarów poza terytorium kraju należy wykazać w pozycji 11.

Agnieszka Kołodziejczak

Podstawa prawna: art. 7 ust. 8, art. 22 ust. 1, 2 i 3 ustawy o VAT.