Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

September 1, 2013

Sprzedaż towaru używanego przez inny podmiot

0 884

Nasza spółka zamierza sprzedać towary używane przejęte za długi od najemcy. Przejęcie towarów nie zostało udokumentowane fakturą i wiemy, że towary były przez najemcę używane ponad 6 miesięcy. Czy możemy zastosować zwolnienie przy sprzedaży tych towarów?

ODPOWIEDŹ

Nie, Spółka nie będzie mogła zastosować zwolnienia od VAT przy sprzedaży towarów przejętych za długi.

UZASADNIENIE

Warunki stosowania zwolnienia z opodatkowania VAT przy sprzedaży towarów używanych zostały określone w art. 43 ust.1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT). Na mocy wskazanego przepisu sprzedaż towarów używanych korzysta ze zwolnienia od podatku jeżeli zostaną spełnione następujące warunki

  • przedmiotem dostawy są towary używane;

  • w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zgodnie z zawartą w art.43 ust.2 ustawy o VAT definicją za towary używane należy uznać ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzenia tymi towarami jak właściciel. Z powyższego wynika, że podatnik będzie mógł skorzystać ze zwolnienia przy dostawie towaru, jeżeli przedmiotem tej dostawy będą rzeczy ruchome, które były przez sprzedawcę używane przez okres co najmniej pół roku.

W opisanej przez Państwa sytuacji towary nie były używane przez Państwa, czyli podatnika dokonującego dostawy, przez okres pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania nimi jak właściciel, a zatem nie został spełniony podstawowy warunek pozwalający uznać towary za używane w rozumieniu ustawy o VAT. Należy zatem uznać, iż pomimo że Spółka nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu przejęcia od najemcy rzeczy za długi, gdyż nie posiada stosownych dokumentów jakimi są faktury VAT, nie będzie uprawniona do zastosowania zwolnienia od VAT przysługującego przy sprzedaży towarów używanych. Towary te nie są bowiem towarami używanymi w rozumieniu art.43 ust.2 ustawy o VAT. Zatem, Spółka winna opodatkować sprzedaż rzeczy przejętych za długi stosując stawkę podatku właściwą dla tego rodzaju towarów.

Na koniec warto wspomnieć, że w wyroku z dnia 28 lutego 2013 roku o sygn. akt I FSK 627/12 Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że przepisy ustawy o VAT dotyczące stosowania zwolnienia przy sprzedaży towarów używanych, są niezgodne z Dyrektywa Rady z dnia 28 listopada 2006 roku nr 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej w zakresie, w jakim uzależniają prawo do zwolnienia od okresu używania towarów (co najmniej pół roku). W cytowanym wyroku NSA uznał, że „zwolnienie o którym mowa w art.136 lit. b) Dyrektywy 2006/112/WE, a więc również wynikające z art.43 ust.1 pkt 2 u.p.t.u, przysługuje tylko wtedy gdy podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku na skutek ograniczeń i zakazów przewidzianych przepisami dyrektywy lub u.p.t.u., co wynika np. ze związku ze sprzedażą zwolnioną od podatku”. Od 1 stycznia 2014 roku zwolnienie, o którym mowa w art.43 ust.1 pkt 2 będzie uzależnione wyłącznie od tego czy podatnik będzie wykorzystywał sprzedawany towar dla działalności zwolnionej od VAT oraz czy przy nabyciu lub wytworzeniu tych towarów nie przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Dagmara Kamieńska