Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT TOWARÓW

October 31, 2013

Sprzedaż towaru z Chin w Polsce przez brytyjską firmę

0 1022

Firma angielska chce dokonać importu tkaniny z Chin do Polski. Odprawa ma być w Polsce, później mają nam sprzedać tę tkaninę. Towar zostanie zaimportowany w Gdyni, a następni przywieziony do do nas. Formalności związane z odprawą celną maja leżeć po stronie formy angielskiej. Czy angielski dostawca powinien zastosować stawkę VAT 23% do dostawy towaru? Czy ma obowiązek dokonania rejestracji na VAT w Polsce?

ODPOWIEDŹ

Tak, Państwa kontrahent ma obowiązek dokonania rejestracji dla potrzeb podatku od towarów i usług w Polsce i powinien zastosować stawkę VAT właściwą dla dostawy danego towaru na terytorium kraju (23%).

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług opodatkowaniu VAT podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, a także import towarów na terytorium kraju. Zgodnie z art.26a ust.1 ustawy miejscem importu towarów jest terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie ich wprowadzenia na terytorium Unii Europejskiej. Zgodnie z art.22 ust.1 pkt 1 ustawy o VAT miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub osobę trzecią – miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy. Jednakże zgodnie z art.22 ust.4 ustawy w przypadku gdy miejscem rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów jest terytorium państwa trzeciego, dostawę towarów dokonywaną przez podatnika lub podatnika podatku od wartości dodanej, który jest również podatnikiem z tytułu importu albo zaimportowania tych towarów, uważa się za dokonaną na terytorium państwa członkowskiego importu albo zaimportowania tych towarów.

Z przytoczonych powyżej przepisów wynika, że Państwa angielski kontrahent dokonuje na terytorium Polski dwojakiego rodzaju czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług: importu towarów oraz dostawy towaru na terytorium kraju. Sprowadzone z Chin towary zostaną bowiem wprowadzone przez brytyjską firmę na terytorium Unii Europejskiej w Gdyni, co oznacza, że, zgodnie z art.26a ust.1 ustawy o VAT, miejscem ich importu będzie Polska. Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 3 ustawy natomiast import towarów na terytorium kraju jest czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT. Następnie angielska firma sprzeda towar Państwa firmie. Zgodnie z cytowanym powyżej art.22 ust.4 ustawy o VAT dostawa ta będzie uznana za dokonaną na terytorium państwa zaimportowania towarów, czyli na terytorium Polski, a zatem, zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1 ustawy o VAT, również będzie stanowiła czynność podlegającą opodatkowaniu VAT.

Zgodnie z art.96 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy w rozumieniu ustawy (czyli podmioty wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą), są obowiązani przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art.5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne. Obowiązek ten nie dotyczy podatników zwolnionych podmiotowo oraz wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku. Obowiązek ten nie dotyczy również podatników, którzy dokonują na terytorium kraju wyłącznie importu towarów, których miejscem przeznaczenia jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju i wywóz z terytorium kraju jest dokonywany przez importera tych towarów w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, którzy ustanowili przedstawiciela podatkowego w trybie art.18d ust.1 ustawy o VAT.

Art.96 ust.1 ustawy o VAT nakłada na Państwa kontrahenta, jako na podmiot dokonujący czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług na podstawie art.5 ust.1 pkt 1 i 3 ustawy, obowiązek rejestracji dla podatku od towarów i usług. Państwa kontrahent nie będzie mógł skorzystać z żadnego z wymienionych powyżej zwolnień z tego obowiązku, ponieważ:

  • zgodnie z art.113 ust.13 pkt 3 ustawy, jako podmiot nieposiadający siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju, nie może korzystać ze zwolnienia podmiotowego od VAT;

  • dokonywana przez niego dostawa towarów nie korzysta ze zwolnienia przedmiotowego od podatku;

  • nie spełnia warunków do ustanowienia przedstawiciela podatkowego w trybie art.18d ust.1 ustawy o VAT, gdyż miejscem przeznaczenia importowanych towarów nie jest terytorium innego państwa członkowskiego.

  • W związku z powyższym, Państwa kontrahent ma obowiązek dokonania rejestracji dla potrzeb VAT na terytorium Polski.

W związku z tym, że, jak ustalono powyżej, dostawa towarów dokonana na Państwa rzecz, jest uznana za dokonaną na terytorium Polski, należy do niej zastosować stawkę VAT właściwą dla dostawy danego towaru na terytorium kraju, w tym przypadku 23%.

Ewa Konarska