Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

EKSPORT TOWARÓW

October 6, 2011

Sprzedaż towaru ze składu celnego do krajów trzecich a VAT

0 1093

Nasza spółka dokonuje sprzedaży towarów pochodzących z Chin ze składu celnego położonego w Polsce do odbiorców z krajów pozaunijnych. Sprzedawane towary nie są przed sprzedażą dopuszczane do obrotu na terytorium Polski. Czy taka sprzedaż podlega przepisom polskiej ustawy o VAT?

ODPOWIEDŹ

Tak, dostawa towarów ze składu celnego, położonego na terytorium Polski, na rzecz kontrahentów z państw trzecich stanowi eksport towarów.

UZASADNIENIE

Zgodnie w art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu tym podatkiem podlega eksport towarów. Natomiast zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej w wykonaniu czynności określonych w art. 7, jeżeli wywóz jest dokonany przez dostawcę lub na jego rzecz (tzw. eksport bezpośredni) lub nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz (tzw. eksport pośredni), z pewnymi wyjątkami. W celu analizy przedstawionego przez Państwa pytania należy zatem przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie czy terytorium składu celnego powinno być traktowane jak terytorium kraju.

Zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez terytorium kraju rozumieć należy terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z pewnymi zastrzeżeniami dotyczącymi umów w sprawie budowy i utrzymania mostów transgranicznych. Z godnie z art. 1 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o ochronie granicy państwowej, granicą państwową jest powierzchnia pionowa przechodząca przez linię graniczną, oddzielającą terytorium państwa polskiego od terytorium innych państw i od morza pełnego. Obszary, nad którymi Rzeczypospolita sprawuje swoje zwierzchnictwo stanowią – w rozumieniu ww. ustawy o ochronie granicy państwowej – jej terytorium.

Zgodnie z art. 98 ust. 2 Rozporządzenia Rady (EWG) NR 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny oraz art. 102 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks Celny, składem celnym jest miejsce uznane przez organy celne i podlegające ich kontroli, w którym towary mogą być składowane zgodnie z ustalonymi warunkami. Zatem skład celny położony w Polsce, w świetle powołanej wyżej definicji terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jest traktowany jako terytorium kraju. Przywóz towarów z krajów trzecich do składu celnego znajdującego się na terytorium Polski, pomimo, iż towary te objęte są procedurą składu celnego, powoduje, iż znajdują się one na terytorium kraju, w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę powyższe ustalenia oraz zakładając, że wywóz towaru ze składu celnego jest dokonywany przez Państwa, jako dostawcę, lub na Państwa rzecz, lub przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz, należy uznać, że opisana przez Państwa transakcja stanowi eksport towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Podobne stanowisko przedstawił Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w indywidualnej interpretacji numer ITPP2/443-837b/10/EŁ z 10 listopada 2010 roku.

Zgodnie z art. 41 ust. 4 i 6 ustawy o podatku od towarów i usług w tzw. bezpośrednim eksporcie towarów stawka podatku wynosi 0%, pod warunkiem, że podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy otrzymał dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej. Zgodnie z art. 41 ust. 11 ustawy o VAT w tzw. pośrednim eksporcie towarów stawkę VAT 0% stosuje się, jeżeli podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym dokonał dostawy posiada kopię dokumentu, w którym urząd celny określony w przepisach celnych potwierdził wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej. Jeżeli zatem będziecie Państwo w posiadaniu odpowiednich dokumentów potwierdzających wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej, będziecie uprawnieni do zastosowania stawki VAT 0% w stosunku do opisanej sprzedaży.

Ewa Konarska