Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , OŚWIATA I KULTURA , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

March 2, 2014

Sprzedaż usług kulturalnych przez Filharmonię a zwolnienie z VAT

0 1004

Sprzedaż przez Filharmonię koncertów - audycji dla dzieci i młodzieży w szkole, za które pobiera kwotę ryczałtową ustaloną wcześniej przez strony, korzysta ze zwolnienia od podatku VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 21 stycznia 2014 roku nr IPTPP2/443-844/13-4/KW.

Sytuacja Podatnika

Filharmonia (czynny podatniki VAT), Samorządowa Instytucja Kultury realizuje swoje zadania statutowe - systematyczne podnoszenie poziomu i kształtowanie kultury muzycznej społeczeństwa, zaspokajanie potrzeb i upodobań odbiorców w dziedzinie muzyki, spełnianie wiodącej funkcji w rozwoju kultury muzycznej w województwie oraz może dodatkowo prowadzić działalność gospodarczą. Środki uzyskane z działalności mogą być wykorzystane wyłącznie na sfinansowanie działalności statutowej.

Filharmonia organizuje w szkołach 30-to i 45-cio minutowe audycje umuzykalniające (koncerty kameralne). Na zajęciach uczestnicy poznają instrumenty muzyczne, dźwięki jakie są wydawane podczas gry, a także możliwości instrumentów do naśladowania różnych głosów. Cena audycji uzależniona jest od czasu trwania koncertu, a nie od ilości słuchaczy. Szkoła ma zapewnić odpowiednią ilość słuchaczy oraz miejsce. Audycje organizowane są przez muzyków Filharmonii lub też przez niewielkie zewnętrzne zespoły kameralne, którym Filharmonia wypłaca wynagrodzenia na podstawie wystawionych rachunków. Faktura dla odbiorcy tej usługi, czyli szkoły, wystawiana jest przez Filharmonię na kwotę ryczałtową ustaloną wcześniej przez strony. Audycje te są organizowane cyklicznie.

Filharmonia uważa, że powinna opodatkować przedmiotową usługę ponieważ świadczona jest za odpłatnością za wstęp.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Warunkiem zastosowania zwolnienia od podatku usług kulturalnych jest nie tylko spełnienie przesłanki o charakterze przedmiotowym ale także przesłanki podmiotowej odnoszącej się do usługodawcy, który musi być podmiotem prawa publicznego lub innym podmiotem uznanym na podstawie odrębnych przepisów za instytucję o charakterze kulturalnym lub wpisanym do rejestru instytucji kultury, prowadzonego przez organizatora będącego podmiotem tworzącym instytucje kultury w rozumieniu przepisów o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Ponadto, podmioty te nie powinny osiągać w sposób systematyczny zysków z tej działalności, a w przypadku ich osiągnięcia powinny je przeznaczać w całości na kontynuację lub doskonalenie świadczonych usług. Niespełnienie chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że zwolnienie nie ma zastosowania.

Biorąc pod uwagę przedstawiony opis stanu faktycznego w świetle powołanych przepisów prawa podatkowego należy stwierdzić, że Filharmonia uprawniona jest do korzystania ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy w związku z art. 43 ust. 18 ustawy. Będąc podmiotem wpisanym do rejestru instytucji kultury, dokonując sprzedaży koncertów – audycji dla dzieci i młodzieży, świadczy niewątpliwie usługi kulturalne, z których zyski przeznaczane są na działalność statutową Filharmonii.

Z okoliczności sprawy wynika, iż pobierając ustaloną przez strony w kwocie ryczałtowej opłatę za organizację koncertu – audycji dla dzieci i młodzieży, Filharmonia nie pobiera opłat za wstęp, lecz dokonuje sprzedaży ww. usługi kulturalnej. Tym samym wyłączenie ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 19 pkt 2 lit. a ustawy w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy w powiązaniu z art. 43 ust. 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.