Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Spółka wystawiając faktury VAT na rzecz pacjentów, dokumentujące sprzedaż usług w zakresie opieki medycznej świadczonych przez lekarzy, winna wskazywać, iż stosuje zwolnienie od podatku od towarów i usług w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 19a ustawy o podatku od towarów i usług.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 16 czerwca 2013 roku nr IPPP1/443-288/13-2/AP.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która zamierza pośredniczyć w świadczeniu usług medycznych na rzecz pacjentów za pomocą serwisu internetowego służącego świadczeniu usług medycznych przez lekarzy różnych specjalizacji. Spółka nie posiada statusu podmiotu leczniczego, będzie działała na zasadzie zbliżonej do prywatnych przychodni medycznych, przy czym organizacja usług medycznych będzie odbywała się za pośrednictwem platformy - w szczególności poprzez organizowanie kalendarza lekarza, umawianie i odwoływanie wizyt pacjentów, wystawienie faktur czy rachunków itp.

Spółka zamierza zawierać umowy cywilnoprawne z lekarzami. Lekarze za faktycznie wykonane usługi medyczne będą wystawiać na Spółkę faktury VAT lub rachunki jako zwolnione z podatku VAT. Czynności polegające na świadczeniu usług medycznych faktycznie wykonywane będą przez współpracujące ze Spółką osoby mające prawo wykonywania zawodu lekarza. Rzeczywistymi beneficjentami tych usług będą pacjenci, którzy będą nabywali usługi medyczne za określonym wynagrodzeniem. Przedmiotowe usługi polegać będą na udzielaniu porad lekarskich przez lekarzy, w formie tekstowych odpowiedzi na kierowane do lekarzy za pośrednictwem platformy pytania czy w oparciu o przedłożoną za pośrednictwem platformy dokumentację medyczną i przeprowadzony wywiad lekarski dotyczący stanu zdrowia pacjenta, poprzez wykorzystanie narzędzi umożliwiających prowadzenie czatów lub wideokonferencji.

Platforma będzie umożliwiała zastosowanie przez pacjentów formularzy zawierających informacje niezbędne do zdiagnozowania określonego przypadku medycznego. Lekarze i personel Spółki nie będą mieli bezpośredniego kontaktu z pacjentem i nie będą dokonywać jego badania, lecz co do zasady opierać się będą na dostarczonej dokumentacji medycznej oraz udzielonych przez pacjenta informacjach. Celem świadczonych usług będzie m.in. profilaktyka, rozpoznanie (diagnostyka), udzielenie fachowej pomocy, wskazanie odpowiedniego sposobu leczenia, a tym samym działania zmierzające w szczególności do zachowania, przywracania i polepszenia stanu zdrowia pacjenta.

Wątpliwości Spółki odnoszą się do możliwości wystawienia faktur VAT dokumentujących zbycie nabytych od lekarzy na rzecz pacjentów usług medycznych z zastosowaniem zwolnienia od podatku.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Z obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż zwolnieniu od podatku podlegają usługi w zakresie opieki medycznej świadczone przez podmioty lecznicze w ramach działalności leczniczej lub świadczone w ramach wykonywania zawodów lekarza i lekarza dentysty, pielęgniarki i położnej i innych zawodów medycznych, o których mowa w ustawie o działalności leczniczej, a także psychologów – również w sytuacji, gdy pomiędzy świadczeniodawcą usługi, a pacjentem istnieje trzeci podmiot, który nabywa usługę medyczną od świadczeniodawcy i zbywa je osobie trzeciej.

Odnosząc się zatem do przedmiotowej sprawy organ podatkowy stwierdził, że Spółka będzie mogła zastosować zwolnienie od podatku VAT z tytułu odsprzedaży pacjentom usług nabywanych od podmiotów wskazanych w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim usługi te służyć będą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Reasumując organ podatkowy uznał, iż Spółka nabywając wskazane usługi medyczne od lekarzy we własnym imieniu, ale na rzecz osób trzecich, tj. pacjentów, będzie miała prawo do korzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na mocy powołanego art. 43 ust. 1 pkt 19a ww. ustawy.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 19a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.