Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA , INNE INTERPRETACJE I ORZECZENIA , KASY REJESTRUJĄCE

July 23, 2015

Sprzedaż usług medycznych za pomocą systemu informatycznego a kasa fiskalna

0 1011

Spółka, świadcząc usługi medyczne, za które otrzyma w całości zapłatę przelewem na rachunek bankowy, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie będzie wynikać, jakiej konkretnie czynności dotyczyła, będzie miała prawo do zastosowania zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego na kasie rejestrującej do 31 grudnia 2016 roku.

Stanowisko Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 29 kwietnia 2015 roku nr IPPP2/4512-123/15-4/KOM.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która jest podmiotem leczniczym świadczącym usługi medyczne w formie abonamentów i ubezpieczeń medycznych, a także w ramach systemu opłaty za usługę na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, rolników ryczałtowych oraz przedsiębiorców. Oferta zawiera szeroki wachlarz usług medycznych, obejmujących całość procesu opieki zdrowotnej, tj. badania diagnostyczne, medycynę pracy, konsultacje u lekarzy pierwszego kontaktu oraz lekarzy specjalistów, zabiegi ambulatoryjne, fizjoterapię, badania profilaktyczne, usługi stomatologiczne, pogotowie ratunkowe, pełnoprofilową opiekę szpitalną.

Obecnie Spółka pracuje nad nowym kanałem sprzedaży abonamentów medycznych i innych usług medycznych za pomocą systemu informatycznego. Płatności w tym wypadku będą pobierane przed terminem realizacji umowy i dokumentowane w chwili otrzymania wpływu na konto bankowe za pomocą paragonu fiskalnego i faktury VAT wysyłanej do klientów za pomocą systemu informatycznego.

W konsekwencji, sprzedaż dokumentowana jest przez Spółkę wpływami na rachunek bankowy oraz ewidencjami prowadzonymi w innych systemach, tj. raportami sprzedaży z e-sklepu lub raportami sprzedaży z systemu medycznego, wyposażonego w moduł finansowy.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy świadczenie usług medycznych realizowanych przez lekarzy na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej jest zobowiązana ewidencjonować na kasie rejestrującej w sytuacji gdy zapłata zostanie dokonana na rachunek bankowy i będzie wypełniała przesłanki wynikające z poz. 38 załącznika do rozporządzenia z dnia 4 listopada 2014 r.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy uznał, iż Spółka jako podmiot leczniczy w zakresie usług opieki medycznej poprzez zatrudnionych lekarzy, w tym również na umowach cywilnoprawnych, jest wyłączony z zakresu stosowania normy zawartej w § 4 pkt 2 lit. f rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. W związku z tym, Spółka w zakresie sprzedawanych usług w zakresie opieki medycznej, także w formie abonamentów medycznych, na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub na rzecz rolników ryczałtowych może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania tych usług na kasie rejestrującej zawartego w § 2 ust. 1 ww. rozporządzenia w zw. z poz. 38 załącznika do tegoż rozporządzenia, które dotyczy świadczenia usług, za które podatnik otrzymuje należność na rachunek bankowy pod warunkiem prowadzenia stosownej ewidencji.

Podstawa prawna: na mocy § 2 ust. 1 w zw. z poz. 38 załącznika do rozporządzenia z dnia 4 listopada 2014 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.