Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , TRANSPORT

May 1, 2018

Sprzedaż używanego pojazdu specjalnego przez straż miejską

0 1631

Straż Miejska, jako jednostka organizacyjna Miasta posiada na stanie samochód, który zakupiła w 2012 roku na fakturę VAT 23%. VAT od tej faktury nie został odliczony, ponieważ w tym czasie Straż Miejska nie była podatnikiem VAT. Od 2017 roku, Straż Miejska jako jednostka organizacyjna jest podatnikiem VAT w ramach centralizacji. Straż Miejska chce sprzedać samochód, który nabyła w 2012 roku. Jest to samochód specjalny z wydzielonym przedziałem specjalnym do przewozu osób zatrzymanych, służący do patrolowania miasta w celu ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego, czyli służy działalności statutowej gminy. Czy sprzedając samochód Straż Miejska jako Miasto powinna wystawić fakturę VAT ze stawką 23%, czy zwolnioną, czy też nie wystawiać faktury, tylko sporządzić umowę kupna-sprzedaży w związku z tym, że transakcja ta nie będzie podlegała VAT? Jeżeli byłaby to sprzedaż osobie fizycznej, to czy taką transakcję należy zaewidencjonować na kasie fiskalnej?

ODPOWIEDŹ

Sprzedaż samochodu specjalnego, wykorzystywanego dotychczas przez Straż Miejską wyłącznie do wykonywania czynności niepodlegających opodatkowaniu nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.43 ust.1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przytoczony przepis pozwala na zwolnienie od podatku dostawy towarów wykorzystywanych na cele działalności zwolnionej od podatku, nie odnosi się natomiast do czynności niepodlegających opodatkowaniu.

Z powyższego wynikałoby zatem, iż Gmina przy sprzedaży używanego samochodu zakupionego w 2012 roku, wykorzystywanego do działalności statutowej (nie podlegającej VAT) nie może zastosować zwolnienia od podatku VAT, tym samym jest obowiązana do zastosowania stawki podstawowej w wysokości 23%.

Jednakże należy zauważyć, iż nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podatnika działającego w takim charakterze.

Art.15 ust.6 ustawy o VAT stanowi, iż nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w  zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z  wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Zatem, ponieważ samochód specjalny używany przez straż miejską nie został nabyty na potrzeby działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT i nie przysługiwało przy jego nabyciu prawo do odliczenia oraz był użytkowany wyłącznie na potrzeby Straży Miejskiej realizującej zadania przypisane Miastu w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego i nie był wykorzystywany do świadczenia usług komercyjnych, to należy uznać że służył wyłącznie działalności publicznoprawnej Miasta (niepodlegającej opodatkowaniu VAT). W związku z powyższym Miasto przy jego sprzedaży nie działa w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, a tym samym sprzedaż Miasto nie ma też obowiązku, ani podstaw prawnych do wystawienia faktury dokumentującej powyższe zdarzenie.

Art. 106b ust. 1 ustawy o VAT stanowi bowiem, iż podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:

  1. sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem;

  2. sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju i sprzedaż wysyłkową na terytorium kraju na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;

  3. wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;

  4. otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4.

W opisanym w pytaniu przypadku nie wystąpi również obowiązek zaewidencjonowania sprzedaży przedmiotowego samochodu przy pomocy kasy fiskalnej, gdyż mamy do czynienia z czynnością niepodlegającą opodatkowaniu VAT.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: Czynności niepodlegającej opodatkowaniu VAT nie wykazuje się w deklaracji VAT-7.

Halina Lisowska

Podstawa prawna: art.15 ust.6, art.43 ust.1 pkt 2, a<em><span>rt. 106b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.</span></em>