Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT TOWARÓW , TRANSPORT , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14)

March 3, 2015

Sprzedaż w systemie VAT-marża samochodu używanego zaimportowanego uprzednio na terytorium Niemiec

0 1008

Transakcję sprzedaży samochodu używanego uprzednio zaimportowanego na terytorium Niemiec należy rozliczyć według zasad ogólnych.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 10 lutego 2015 roku nr IBPP4/443-594/14/PK

Sytuacja Podatnika

W dniach 10 oraz 20 października 2014 zostały zakupione w domu aukcyjnym w Japonii łącznie dwa samochody. Samochody zostały nabyte poprzez, firmę A. A. J., która jest zarejestrowana w Japonii oraz prowadzi działalność tylko w Japonii. Samochody zostały nabyte przez firmę A. A. J. i dalej odsprzedane firmie Wnioskodawcy, który prowadzi działalność na terenie kraju Rzeczpospolitej Polskiej, polegającej na handlu samochodami używanymi. Samochody kupione w Japonii są samochodami używanymi. W tym momencie samochody płyną frachtem morskim do portu Bremenhaven w Niemczech. Docelowo samochody mają zostać tam podane pełnej odprawie celnej tj. zapłacenie cła oraz VAT-u w Niemczech. Później samochody zostaną przetransportowane na teren Polski w celu dalszej odsprzedaży.

Jaką formę sprzedaży Wnioskodawca powinien przybrać, Fakturę VAT, czy fakturę VAT-marżę?

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej

W omawianej sytuacji podatnik dokonując importu towaru na terytorium danego państwa członkowskiego UE (Niemcy), a następnie przemieszczając towar na terytorium innego państwa członkowskiego UE (Polska) działał jako podatnik dla potrzeb podatku od wartości dodanej na terytorium państwa, w którym dokonano odprawy celnej. Przemieszczenie z Niemiec do Polski towaru uprzednio zaimportowanego z kraju trzeciego (Japonii) i dopuszczonego do obrotu na obszarze Unii Europejskiej (Niemcy) służącego działalności gospodarczej podatnika, stanowi zaś wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i podlega – zgodnie z ww. przepisami ustawy o VAT – opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Tym samym nie są spełnione warunki, dotyczące statusu podmiotu, od którego podatnik nabył odsprzedawany później towar, wymienione w art. 120 ust. 10 ustawy o VAT. Stąd nie istnieje możliwość wystawienia faktury – VAT marża i rozliczenia powyższej transakcji zgodnie z tą procedurą. Konsekwencją dokonania transakcji w przedstawiony we wniosku sposób jest obowiązek wystawienia faktury dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem i transakcja winna dokumentować ww. dostawę na zasadach ogólnych.

Podstawa prawna: art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.