Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT , KASY REJESTRUJĄCE

April 25, 2013

Sprzedaż w systemie wysyłkowym towarów dostarczanych własnym transportem a kasa fiskalna

0 1110

Sprzedaż towarów dostarczanych za pomocą transportu własnego producentów, firm transportowych lub transportu własnego może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencji za pomocą kasy rejestrującej do dnia przekroczenia limitu 20 000 zł.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 14 marca 2013 roku nr IPPP2/443-1287/12-4/RR.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który prowadzi sklep internetowy z meblami, akcesoriami domowymi oraz dekoratorskimi. Zamówiony towar dostarcza systemem wysyłkowym za pośrednictwem poczty lub firm kurierskich. Klient ma możliwość wyboru płatności za dany towar w postaci zapłaty przelewem na rachunek bankowy Sklepu lub kartą kredytową, a także przy odbiorze towaru gotówką, po czym kurier dokonuje przelewu na rachunek bankowy Sklepu określając nr przesyłki, nazwę klienta, jego adres i dane pozwalające zidentyfikować wysłany towar.

Podatnik nie prowadzi ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej, gdyż korzysta ze zwolnienia na podstawie rozporządzenia dla dostaw towarów w systemie wysyłkowym, za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty, banku lub kasy oszczędnościowo-kredytowej, pod warunkiem, że z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie dostawy zapłata dotyczyła.

Jednocześnie Podatnik zamierza rozszerzyć sposób dostawy zakupionych w Sklepie towarów o transport bezpośredni od producenta. W takim przypadku ewidencja i dowody dokumentujące transakcję będą wskazywały jakiej dostawy dokonują, na czyją rzecz i jakiej płatności dotyczy dana dostawa. Wraz z otrzymanym towarem klient będzie otrzymywał fakturę VAT wystawioną przez Podatnika. Podatnik zamierza również dokonywać dostaw za pomocą transportu własnego producentów towarów, firm transportowych lub transportu własnego, bądź też, tak jak dotychczas, za pomocą poczty lub przesyłek kurierskich. Zapłata za zakupiony towar będzie następowała za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z pytaniami:

  • Czy w przypadku, gdy zakupiony w Sklepie towar będzie dostarczany za pośrednictwem transportu własnego, bądź firm transportowych, Wnioskodawcy będzie w dalszym ciągu przysługiwało zwolnienie z rejestrowania sprzedaży za pomocą kas rejestrujących,

  • czy jest możliwa częściowa rejestracja za pomocą kasy rejestrującej tylko ta część sprzedaży, która nie podlega zwolnieniu.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy wskazał, iż w powyższej sprawie Podatnik może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej w odniesieniu do dokonywanej sprzedaży towarów, których dostawa następuje pocztą lub przesyłkami kurierskimi, w sytuacji gdy zapłaty za towar w całości dokonano za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres).

Natomiast w odniesieniu do sprzedaży towarów dostarczanych za pomocą transportu własnego producentów, firm transportowych lub transportu własnego Podatnik nie będzie spełniać warunku umożliwiającego korzystanie ze zwolnienia na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących w połączeniu z poz. 36 załącznika do ww. rozporządzenia, gdyż dostawa nie będzie dokonywana przez pocztę czy też kuriera. Zatem w tym zakresie Podatnik będzie obowiązany dokonywać ewidencji sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej. Jednocześnie Podatnik może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencji za pomocą kasy rejestrującej przewidzianego w § 3 ww. rozporządzenia, pod warunkiem, że kwota obrotu realizowanego na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 20 000 zł.

Tym samym w przedmiotowej sprawie możliwa jest częściowa rejestracja sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej, która nie podlega zwolnieniu.

Podstawa prawna: § 2 ust. 1 w powiązaniu z poz. 36 załącznika Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29.11.2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.