Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , TRANSPORT

July 1, 2018

Sprzedaż wykupionego po leasingu na cele prywatne samochodu a VAT

0 1120

Czynny podatnik podatku VAT w ramach prowadzonej działalności zawarł umowę leasingu operacyjnego, która spełniała wszystkie wymogi zgodnie z art. 23b ust. 1 ustawy o PIT. Po zakończonej umowie podatnik zdecydował się wykupić samochód będący przedmiotem umowy leasingu operacyjnego na cele prywatne. Zdarzało mu się po tym wykupie wykorzystywać ten samochód na cele działalności - prowadził wtedy ewidencję przebiegu pojazdów. Odliczał 50% VAT od zakupów na eksploatację. Podatnik chce sprzedać ten samochód (upływa 5 miesięcy od wykupu), czy podlega taka sprzedaż pod przepisy ustawy o VAT? Jeśli tak w jakim zakresie?

ODPOWIEDŹ

W opisanym przypadku sprzedaż przedmiotowego samochodu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

UZASADNIENIE

Osoba fizyczna, prowadząca działalność gospodarczą, ma prawo wykupić leasingowany wcześniej samochód zarówno na cele prowadzonej działalności gospodarczej, czyli „na firmę” jak i na cele prywatne, pomimo braku uregulowań w zakresie takiego wykupu, w ustawodawstwie podatkowym jak i w prawie cywilnym. Podmiot taki nie posiada bowiem odrębnej osobowości prawnej w zależności od tego, czy działa w ramach prowadzonej działalności, czy poza nią – całość zaciąganych przez niego zobowiązań i nabywanych praw wchodzi w skład jego majątku.

Samochód wykupiony z leasingu na cele prywatne nie wchodzi do majątku przedsiębiorstwa podatnika, co oznacza, że przedsiębiorca nie skorzysta z prawa odliczenia podatku od towarów i usług wynikającego z faktury zakupu, oraz nie będzie mógł zaliczyć wydatków związanych z wykupem do kosztów uzyskania przychodu.

W opisanym w pytaniu przypadku, Czytelnik pomimo iż zadeklarował, że wykupił samochód na cele prywatne, wykorzystywał go sporadycznie w prowadzonej działalności gospodarczej i odliczał 50% podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki eksploatacyjne.

Opodatkowaniu VAT podlegają czynności wymienione w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, w tym odpłatne dostawy towarów na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). W przypadku dostaw (sprzedaży) towarów o działaniu w charakterze podatnika można mówić wtedy, gdy przedmiotem dostawy są towary należące do przedsiębiorstwa podatnika.

W przedstawionej sytuacji osoba fizyczna dokonuje sprzedaży wykorzystywanego w działalności gospodarczej samochodu osobowego, niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych, zakupionego bez prawa do odliczenia VAT przy nabyciu. Taka sprzedaż co do zasady (gdy samochód jest również wykorzystywany do innych celów prywatnych) nie będzie stanowiła dostawy towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż nie stanowi majątku firmy i tym samym nie będzie wymagała opodatkowania VAT nawet, jeżeli od wydatków eksploatacyjnych tego samochodu był odliczany VAT.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: Czynności tej nie wykazuje się w deklaracji VAT.

Halina Lisowska

Podstawa prawna: art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług