Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

EKSPORT TOWARÓW , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

January 27, 2017

Sprzedaż wysyłkowa kurierem jako eksport

0 1271

Sprzedaż wysyłkowa dokonywana za pośrednictwem poczty lub kuriera stanowi eksport towarów, o ile wywóz potwierdzają stosowne dokumenty. Otrzymanie zapłaty za towar za pomocą systemu PayPal zwalnia z ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 13 stycznia 2017 roku nr 2461-IBPP4.4512.113.2016.1.LG

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca zamierza rozpocząć sprzedaż towarów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej posiadających miejsce zamieszkania poza terytorium Unii Europejskiej. Towary będą wysyłane za pośrednictwem poczty i firm kurierskich, które to będą dokonywać odprawy celnej towarów. Każda sprzedaż dokumentowana będzie fakturą VAT oraz dokumentem celnym, który będzie potwierdzony przez urząd celny.

Przedmiotem wniosku jest uznanie sprzedaży w systemie wysyłkowym za eksport towarów i prawo do jego opodatkowania stawką 0% oraz skorzystanie ze zwolnienia ewidencjonowania tej sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej gdy płatność za towar następuje za pomocą systemu PAYPAL.

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy o podatku od towarów i usług, ilekroć w przepisach jest mowa o eksporcie towarów - rozumie się przez to dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez:

  1. dostawcę lub na jego rzecz, lub

  2. nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę do celów wyposażenia lub zaopatrzenia statków rekreacyjnych oraz turystycznych statków powietrznych lub innych środków transportu służących do celów prywatnych

-jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych.

W myśl art. 41 ust. 4 ustawy, w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a, stawka podatku wynosi 0%. Warunkiem zastosowania wskazanej stawki jest posiadanie dokumentów potwierdzających wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej. W opisanej sytuacji wystąpi eksport towarów oraz Wnioskodawca będzie miał prawo do zastosowania stawki 0%.

Odnosząc się do kwestii zwolnienia ze stosowania kasy rejestrującej należy uznać, że w poz. 38 załącznika do rozporządzenia z dnia 16 grudnia 2016 r. zamieszczona została dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), jeżeli dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres).

W sprawie należy uznać, że sprzedaż towarów prowadzona przez Wnioskodawcę, w sytuacji gdy płatność za towary będzie otrzymywana za pośrednictwem usługi PayPal spełnia wymogi dla zastosowania zwolnienia z ewidencjonowania sprzedaży towarów za pomocą kasy rejestrującej zarówno. Tym samym sprzedaż towarów gdy Wnioskodawca otrzymuje zapłatę poprzez usługę PayPal może korzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestruj1cej. Ponadto Wnioskodawca wskazał, że każdą wpłatę można przyporządkować do konkretnego zamówienia.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.