Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

October 2, 2014

Sprzedaż zajętych ruchomości w przypadku nieobecności zobowiązanego

0 965

Mam zaległości w VAT-cie. Urząd zajął mój samochód i chce dokonać sprzedaży. Mam zaplanowaną długoterminową podróż służbową. Czy komornik może sprzedać pojazd pod moją nieobecność?

ODPOWIEDŹ

Tak, organ egzekucyjny może na mocy samego zajęcia ruchomości wykonywać wszelkie prawa zobowiązanego w zakresie niezbędnym do prowadzenia egzekucji. Podatnik, przeciwko któremu wszczęto postępowanie egzekucyjne ma obowiązek zawiadomić organ egzekucyjny w terminie 7 dni, o każdej zmianie miejsca swego pobytu, trwającej dłużej niż jeden miesiąc. Na wskazany adres będzie doręczana korespondencja dotycząca sprzedaży pojazdu. W sytuacji, kiedy organ egzekucyjny nie zostanie zawiadomiony o zmianie miejsca pobytu Podatnika, korespondencja będzie kierowana na dotychczasowy adres zgodnie z przepisami kodeksu postępowania administracyjnego.

UZASADNIENIE

Z opisywanej sytuacji przez Podatnika wynika, iż doszło już do zajęcia oraz zwózki pojazdu przez organ egzekucyjny. Sprzedaż egzekucyjna ściśle wiąże się z wyceną zajętej ruchomości, ogłoszeniem o licytacji, przeprowadzeniem licytacji oraz stricte sprzedażą przedmiotowego pojazdu. Obecność Podatnika w trakcie tych czynności nie jest obowiązkowa. Na podstawie art. 67a ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (u.p.e.a.)organ egzekucyjny może z mocy samego zajęcia ruchomości wykonywać wszelkie prawa zobowiązanego w zakresie koniecznym do prowadzenia egzekucji.

Wymagane natomiast jest zawiadomienie organu egzekucyjnego o zmianie miejsca pobytu, trwającej dłużej niż miesiąc, bowiem zgodnie z art. 67d u.p.e.a. organ egzekucyjny ma obowiązek doręczyć Podatnikowi:

  • zawiadomienie zobowiązanego o wyznaczonym terminie oszacowania ruchomości przez biegłego skarbowego,

  • odpis protokołu oszacowania pojazdu (w przypadku kiedy Podatnik nie zgadza się z oszacowaniem przez biegłego skarbowego wartości ruchomości, może wystąpić do organu egzekucyjnego z wnioskiem o dokonanie tego oszacowania przez biegłego sądowego. Wniesienie przez zobowiązanego wniosku, o którym mowa w § 2, wstrzymuje sprzedaż zajętych rzeczy).

  • odpis obwieszczenia o licytacji najpóźniej na 3 dni przed dniem licytacji (art. 105a § 4).

Niedostosowanie się do przepisu dotyczącego zawiadomienia organu o zmianie miejsca pobytu pozbawi Podatnika w/w informacji oraz ewentualnej możliwości złożenia środka zaskarżenia, ponieważ organ egzekucyjny wszelkie dokumenty będzie doręczał pod wiadomy adres Podatnika, zgodnie z art. 44 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego.

Małgorzata Pereczkowska