Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

January 1, 2014

Środki egzekucyjne stosowane przez naczelnika urzędu skarbowego

0 1242

Nie zapłaciłem podatku VAT za październik br. Urząd na pewno będzie prowadził egzekucję. Chciałabym wiedzieć jakie środki może urząd zastosować, żeby wyegzekwować zaległość podatkową?

Egzekucja administracyjna z tytułu podatku VAT prowadzona jest na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przez organ podatkowy. Wzór tytułu wykonawczego opublikowany jest w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 listopada 20001r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2001r., nr 137, poz. 1541 ze zm.).

W toku postępowania egzekucyjnego naczelnik urzędu skarbowego będący na mocy art. 19 § 1 ustawy egzekucyjnej administracyjnym organem egzekucyjnym, stosuje środki egzekucyjne, wymienione w art.1a pkt. 12a ustawy, zmierzające do wyegzekwowania zaległości.

Najczęściej stosowanymi przez organ egzekucyjny środkami są: zajęcie wierzytelności z rachunków bankowych oraz innych wierzytelności, zajęcie wynagrodzenia za pracę, zajęcia świadczeń rentowo-emerytalnych w tym renty socjalnej.

Do bardzo częstych czynności egzekucyjnych zalicza się pobranie pieniędzy przez poborcę skarbowego od zobowiązanego (podatnika).

Rzadszym stosowanym środkiem egzekucyjnym jest zajęcie praw z instrumentów finansowych w rozumieniu przepisów o obrocie instrumentami finansowymi, zapisanych na rachunku papierów wartościowych lub innym rachunku, oraz wierzytelności z rachunków bankowych pieniężnych służących do obsługi takich rachunków. Ponadto egzekucja może być prowadzona z papierów wartościowych niezapisanych na rachunku papierów wartościowych, z weksla, z autorskich praw majątkowych i praw pokrewnych oraz praw własności przemysłowej, z udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością i pozostałych praw majątkowych.

Szczególnie należy zwrócić uwagę na egzekucję prowadzoną z ruchomości, a także z nieruchomości. Egzekucja prowadzona przy wykorzystaniu tychże środków stanowi najbardziej dolegliwe uszczuplenie majątku, z którego najczęściej zobowiązany korzysta, i który stanowi o standardzie jego egzystencji.

Odpowiadając na ujęty przez Podatnika temat trzeba zaznaczyć, iż naczelnik urzędu skarbowego stosuje środki przewidziane w ustawie, które prowadzą do bezpośredniej zapłaty zaległości. Katalog czynności jakie organ może wykorzystać realizując tytuł wykonawczy jest różnorodny i sięgający do każdej sfery materialnej podatnika. Wyboru środka dokonuje organ egzekucyjny, kierując się zasadą stosowania najłagodniejszych dla podatnika środków egzekucyjnych.

Pamiętać należy, iż celem egzekucji jest doprowadzenie do zapłaty zobowiązań przy zastosowaniu w/w środków. Użycie jakiegokolwiek innego środka egzekucyjnego, który nie jest zapisany w ustawie, jest niedopuszczalne i może stanowić podstawę do wniesienia zarzutów.

Małgorzata Pereczkowska