Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

February 29, 2016

Środki przekazywane przez G.O.P.S. na dożywianie dzieci a opodatkowanie VAT

0 867

Jednostki w gminie podlegają centralizacji w zakresie VAT. Jedną z jednostek jest Zespół Szkół na terenie którego funkcjonuje stołówka szkolna. Korzystają z niej uczniowie zespołu szkół objęci dożywianiem refundowanym przez G.O.P.S. organu prowadzącego oraz G.O.P.S. innych gmin niż organ prowadzący. Czy środki przekazywane przez G.O.P.S. na dożywianie dzieci organu prowadzącego nie podlegają opodatkowaniu i wystawiamy notę obciążeniową? Czy środki przekazywane do Zespołu Szkół na dożywianie dzieci z innych gmin niż organ prowadzący podlegają opodatkowaniu stawką zwolnioną? 

ODPOWIEDŹ

Tak, środki przekazywane przez GOPS korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art.43 ust. 1 pkt 24 ustawy o VAT bez względu na to, z jakiej gminy są przekazywane.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art.8 ust.1, przez świadczenie usług, o którym mowa w art.5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Czynności wykonywane przez Szkołę - stołówka szkolna - spełniają definicję świadczenia usług wymienioną w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, które z uwagi na ich odpłatność podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art.5 ust. 1 pkt 1, przy czym korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24.

Zgodnie bowiem z art.43 ust.1 pkt 24 lit.a ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w formach i na zasadach określonych w przepisach o pomocy społecznej oraz w przepisach o systemie oświaty.

Ustawa o systemie oświaty zezwala na prowadzenie przez szkoły publiczne stołówek, których celem jest pełnienie funkcji socjalno-bytowych, polegających na zapewnieniu żywienia w ramach realizacji przez te jednostki funkcji opiekuńczej.

Zatem biorąc pod uwagę opis sprawy oraz obowiązujące przepisy ustawy o podatku od towarów i usług przygotowywane przez stołówkę wyżywienie dla uczniów szkoły należy uznać za usługi ściśle związane z usługami w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą, polegające na ich żywieniu. Przedmiotowe usługi wyżywienia mają bowiem charakter pomocniczy i są niezbędne w stosunku do prowadzonej działalności opiekuńczej placówek oświatowych w tym zakresie, która to działalność stanowi świadczenie główne. W konsekwencji usługi te będą podlegały zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie powołanego art. 43 ust. 1 pkt 24.

Prosimy jednak pamiętać, że ze zwolnienia od podatku korzysta sprzedaż posiłków w stołówce szkolnej, jednakże tylko na rzecz uczniów tej szkoły, gdyż tylko ich obejmuje opiekuńcza funkcja szkoły i im ma  zapewnić prawidłowy rozwój.

Nie ma przy tym znaczenia, że posiłki są refundowanym przez G.O.P.S. organu prowadzącego czy G.O.P.S. innych gmin niż organ prowadzący.

Odnośnie dokumentowania transakcji, zgodnie z art. 106b ust. 2 ustawy o VAT, podatnik nie jest zobowiązany do wystawienia faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej od podatku od towarów i usług, o której mowa m.in. w art. 43 ust.1. Jednak na żądanie nabywcy podatnik ten ma obowiązek wystawienia faktury, jeżeli żądanie zostało zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę (art. 106b ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT).

Podatnik dobrowolnie (bez żądania nabywcy) może zdecydować się wystawić fakturę dokumentującą czynność zwolnioną od VAT lub udokumentować taką transakcję w dowolny sposób np. notą obciążeniową. Brak jest przeciwwskazań na gruncie przepisów dotyczących podatku VAT dla dokumentowania tych czynności poprzez wystawienie not obciążeniowych, jednak nota obciążeniowa nie jest dokumentem przewidzianym przez przepisy o podatku od towarów i usług i jako taka nie jest objęta regulacją tych przepisów.

Jan Falkowski

Podstawa prawna: art.5 ust. 1 pkt 1, art.8 ust.1, art.43 ust. 1 pkt 24 i art.106b ust.2 i ust.3 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.