Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

October 8, 2013

Stawka podatku dla dostawy okularów korekcyjnych

0 2105

Dostawa okularów korekcyjnych, uznanych za wyroby medyczne, dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlega opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 8%.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 25 lipca 2013 roku nr IPTPP4/443-344/13-2/ALN.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który na wykonywane w własnym zakładzie okulary korekcyjne stosuje stawki podatku VAT od trzech różnych podstaw opodatkowania:

  • dla oprawek korekcyjnych 23%;

  • dla szkieł korekcyjnych 8%;

  • na wykonanie okularów (usługa) 23%.

Bowiem soczewki są wymienione w pozycji 103 załącznika 3 do ustawy o podatku od towarów i usług, jako towary opodatkowane stawką 8% VAT, natomiast nie są bezpośrednio wymienione oprawy korekcyjne, dla których Podatnik stosuje stawkę 23% VAT.

Jednocześnie od innych optyków, nabywających soczewki i oprawy od tych samych dostawców Podatnik dowiedział się, że na okulary korekcyjne stosują jednolitą stawkę 8% VAT.

Oprawki okularowe i szkła korekcyjne, stosowane przy okularach korekcyjnych, nabywane są wyłącznie od dostawców, którzy na te wyroby posiadają Certyfikat Urzędu Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych i obciążają je stawką 8% VAT. Okulary korekcyjne Podatnik wykonuje wyłącznie na zamówienia według szczegółowego opisu sporządzonego przez lekarza okulistę.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu Podatkowego z zapytaniem, czy okulary korekcyjne wykonywane zgodnie z pisemną instrukcją lekarza okulisty lub optometrysty do wykonania których nabywa soczewki i oprawki wyłącznie od dostawców, którzy na te wyroby stosują stawkę 8% VAT i posiadają certyfikat wyrobów medycznych, mogą być opodatkowane jednolitą stawką 8% VAT, jako wyrób medyczny o którym mowa w pozycji 106 zał. 3 do ustawy o podatku VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Z definicji zawartej w ustawie o wyrobach medycznych wynika, iż okulary korekcyjne spełniające określone kryteria, zarówno gotowe jak i wykonywane na zamówienie - są wyrobem medycznym. Nie dotyczy to okularów przeznaczonych do celów innych niż medyczne (np. okulary słoneczne). Bowiem przez okulary wykonane na zamówienie należy rozumieć te, które są wykonane według specjalnej pisemnej instrukcji sporządzonej przez lekarza okulistę lub inną uprawnioną osobę.

Zatem dokonując analizy opisu sprawy organ podatkowy stwierdził, iż wykonywane przez Podatnika okulary korekcyjne, jeśli można uznać za wyroby medyczne w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 38 ustawy o wyrobach medycznych, to ich sprzedaż podlega opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 8%.

Jednocześnie organ podatkowy zaznaczył, iż zastosowanie jednej stawki podatku od towarów i usług i opodatkowanie nią zarówno usługi, jak i dostawy materiałów, wykorzystywanych do wykonania tej usługi uwarunkowane jest zakresem, w jakim prowadzona jest działalność gospodarcza oraz przedmiotem umowy zawartej ze zleceniodawcą. A zatem, w przedmiotowej sprawie, istotą zakupu dokonywanego przez klienta, są nowe okulary korekcyjne jako całość.

Skoro przedmiotem sprzedaży jest dostawa okularów korekcyjnych, na które składają się szkła korekcyjne zamontowane w oprawach okularowych, to wówczas nie można z niej wyłączyć poszczególnych elementów kosztów do odrębnej sprzedaży, ponieważ obrotem podatnika jest uzgodniona kwota za wykonanie określonego świadczenia, bez względu na jego poszczególne elementy (materiały, robocizna, zużyta energia, itp.). Bowiem wyliczenie co składa się na wykonane świadczenie ma istotne znaczenie informacyjne przy ustalaniu ceny, jednak nie może uzasadniać odrębnego kwalifikowania poszczególnych elementów zawartych w tym wyliczeniu (dla celów podatkowych).

Podstawa prawna: art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146a pkt 2 oraz poz. 105 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.