Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , OCHRONA ZDROWIA , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

September 8, 2017

Stawka podatku dla dostawy skanera dentystycznego

0 1124

Do dostawy skanerów dentystycznych można zastosować stawkę VAT 8%, gdyż spełnione zostały wszystkie warunki do uznania ich za wyrób medyczny zgodny z ustawą o wyrobach medycznych.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 1 sierpnia 2017 roku nr 0114-KDIP1-1.4012.196.2017.1.RR.

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca jest Spółką, zarejestrowaną jako podatnik VAT czynny w Polsce, posiadającą siedzibę w Holandii i nieposiadającą stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium Polski.

Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest wytwarzanie urządzeń, instrumentów oraz wyrobów medycznych oraz sprzedaż wyrobów medycznych, stomatologicznych, artykułów farmaceutycznych i ortopedycznych. Wnioskodawca dokonuje również w Polsce dostaw wyrobów medycznych m. in. skanerów dentystycznych, specjalistycznego narzędzia wspomagającego pracę stomatologów i ortodontów, skanującego szczękę pacjentów w celu zaprojektowania i dobrania odpowiedniego aparatu ortodontycznego aligner.

Skaner dentystyczny posiada deklarację zgodności z Dyrektywą 93/42/EEC dotyczącą wyrobów medycznych, wydaną przez producenta (spółkę posiadającą siedzibę w Izraelu)

Czy do dostawy skanera dentystycznego Element Wnioskodawca może stosować stawkę VAT 8%, która ma zastosowanie do wyrobów medycznych wymienionych w załączniku nr 3 ustawy o podatku od towarów i usług, stosownie do art. 41 ust. 2 ww. ustawy?

Stanowisko Dyrektora

W załączniku nr 3 do ustawy zawierającym wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku w wysokości 8%, w poz. 105 zostały wymienione wyroby medyczne, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika, bez względu na symbol PKWiU.

Oznacza to, że na podstawie ww. regulacji prawnych 8% stawka podatku VAT ma zastosowanie do dostawy wyrobów medycznych w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych, dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – innych niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika nr 3 do ustawy.

Na mocy art. 2 ust. 1 pkt 38 ustawy o wyrobach medycznych – przez wyrób medyczny należy rozumieć narzędzie, przyrząd, urządzenie, oprogramowanie, materiał lub inny artykuł, stosowany samodzielnie lub w połączeniu, w tym z oprogramowaniem przeznaczonym przez jego wytwórcę do używania specjalnie w celach diagnostycznych lub terapeutycznych i niezbędnym do jego właściwego stosowania, przeznaczony przez wytwórcę do stosowania u ludzi w celu:

  1. diagnozowania, zapobiegania, monitorowania, leczenia lub łagodzenia przebiegu choroby,

  2. diagnozowania, monitorowania, leczenia, łagodzenia lub kompensowania skutków urazu lub upośledzenia,

  3. badania, zastępowania lub modyfikowania budowy anatomicznej lub procesu fizjologicznego,

  4. regulacji poczęć

– który nie osiąga zasadniczego zamierzonego działania w ciele lub na ciele ludzkim środkami farmakologicznymi, immunologicznymi lub metabolicznymi, lecz którego działanie może być wspomagane takimi środkami.

W przedmiotowej sprawie dla zastosowania właściwej stawki podatku istotnym jest zaklasyfikowanie przez Wnioskodawcę skanera dentystycznego jako wyrobu medycznego zgodnego z ustawą o wyrobach medycznych.

Mając na uwadze powołane przepisy oraz opis sprawy należy stwierdzić, że skoro – jak wskazał Wnioskodawca – przedmiotowy skaner dentystyczny stanowi wyrób medyczny w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych i został dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, to jego dostawa podlega opodatkowaniu preferencyjną stawką podatku w wysokości 8%, zgodnie z art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146a pkt 2 ustawy oraz poz. 105 załącznika nr 3 do tej ustawy.

Odpowiadając zatem na zadane pytanie należy stwierdzić, że skoro jak wskazał Wnioskodawca, skaner dentystyczny stanowi wyrób medyczny, to ma on prawo do zastosowania obniżonej stawki podatku od towarów usług (8%) w stosunku do dostawy ww. skanera dentystycznego, którego producent potwierdza, że produkt (skaner dentystyczny) jest zgodny z właściwymi wymogami zasadniczymi dla wyrobów medycznych.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146a pkt 2 ustawy oraz poz. 105 załącznika nr 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.