Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

March 3, 2015

Stawka podatku dla najmu miejsc postojowych

0 1154

Stawką właściwą dla najmu miejsc postojowych w garażu wielostanowiskowym wynajmowanych wraz z lokalem mieszkalnym jest 23% podatku.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 5 lutego 2015 roku nr IBPP2/443-1048/14/ICz.

Sytuacja Podatnika

Do organu podatkowego zwróciła się z zapytaniem Spółdzielnia Mieszkaniowa będąca czynnym podatnikiem VAT zajmująca się m.in. budową, sprzedażą i wynajmem lokali mieszkalnych wraz z miejscami postojowymi; lokale mieszkalne i miejsca postojowe były wybudowane na zasadzie deweloperskiej. W celu ułatwienia nabywcom zakupu lokali mieszkalnych i miejsc postojowych Spółdzielnia wprowadziła do swojej oferty możliwość ich ratalnej sprzedaży. Nabywca podpisuje dwie umowy - przedwstępną umowę sprzedaży lokalu mieszkalnego i miejsca postojowego na okres maksymalnie do 30 lat i jednocześnie umowę najmu lokalu mieszkalnego i miejsca postojowego, która umożliwia mu korzystanie z lokalu mieszkalnego i miejsca postojowego w okresie spłacania rat - kiedy jeszcze nie jest właścicielem nieruchomości. Na podstawie ww. umowy najmu najemca zobowiązuje się pokrywać koszty faktycznego utrzymania lokalu mieszkalnego wraz z miejscem postojowym tj. eksploatację, zarządzanie, ubezpieczenie budynku, fundusz remontowy, wieczyste użytkowanie, podatek od nieruchomości, media i godziwy zysk Spółdzielni.

  1. Czy czynsz najmu miejsc postojowych w garażu wielostanowiskowym wynajmowanych wraz z lokalami mieszkalnymi jest zwolniony z podatku VAT?

  2. Czy czynsz najmu miejsc postojowych w garażu wielostanowiskowym wynajmowanych osobno tzn. bez jednoczesnego najmu lokalu mieszkalnego jest zwolniony z podatku VAT?

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej

Odnosząc się do przedmiotowej sprawy Dyrektor uznał, że zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe. Jednocześnie Dyrektor zauważył, że z ww. przepisu wynika, że zwolnieniu od podatku podlega świadczona na własny rachunek usługa wynajmu lub dzierżawy nieruchomości o charakterze mieszkalnym co istotne, na cele mieszkaniowe. Zarówno ustawa o podatku od towarów i usług, jak i przepisy wykonawcze do tej ustawy, nie zawierają definicji zarówno lokalu mieszkalnego, pomieszczeń pomocniczych oraz lokalu użytkowego. Dyrektor przedstawił definicje lokalu mieszkalnego, lokalu użytkowego, pomieszczenia technicznego uznając, że w żadnej z nich nie mieści się pojęcie garażu. W związku z powyższym, garaż nie stanowi lokalu mieszkalnego ani pomieszczenia pomocniczego służącego bezpośredniemu zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych.

Zatem stwierdził, że w przypadku zawarcia umów, których przedmiotem będzie wynajem łącznie lokalu mieszkalnego miejscem postojowym będzie miał prawo do zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy jedynie do usługi wynajmu lokalu mieszkalnego. Zwolnienie nie będzie miało zastosowania w stosunku do miejsca postojowego.

Natomiast hala garażowa, w której znajduje się miejsce postojowe nie jest lokalem o charakterze mieszkalnym lecz lokalem o charakterze użytkowym, służącym, co do zasady, do przechowywania pojazdu. Hala garażowa nie stanowi również pomieszczenia pomocniczego oraz gospodarczego służącego zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Stąd usługa jej najmu również powinna być opodatkowana stawką 23%.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.