Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO

April 24, 2013

Stawka podatku dla usług montażu sztukaterii wykonywanych w obiektach budownictwa mieszkaniowego

0 932

Montaż sztukaterii w obiektach zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym będzie opodatkowany 8% stawką podatku VAT.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 17 stycznia 2013 roku nr ITPP1/443-1300/12/AP.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi polegające na montażu sztukaterii. Usługi te wykonywane są w budynkach mieszkalnych. W przypadku świadczenia usług Podatnik wystawia klientowi jedną fakturę VAT, obejmującą swym zakresem koszty materiałów (sztukaterii, elementów instalacyjnych) i poszczególnych usług pomocniczych składających się łącznie na usługę.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy do świadczonej kompleksowej usługi montażu sztukaterii, w tym także do składających się na nią usług pomocniczych oraz dostawy zużytych w jej ramach materiałów, znajdzie w całości zastosowanie jednolita 8% stawka podatku.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy dokonał analizy obowiązujących przepisów uznając iż warunkiem zastosowania 8% stawki, na podstawie art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług, jest spełnione dwóch przesłanek. Po pierwsze zakres wykonywanych czynności musi dotyczyć budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy budynków lub ich części. Po drugie, budynki lub ich części, których dotyczą ww. czynności, muszą być zaliczane do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Niespełnienie chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że transakcja nie może korzystać z preferencyjnej, 8% stawki podatku.

Sztukateria zaś, zgodnie z definicją słownikową, to dekoracja ścian, sklepień itp. wykonana w gipsie lub stiuku (Słownik Języka Polskiego, wydawnictwo Naukowe PWN).

Natomiast zastosowanie jednej stawki podatku od towarów i usług i opodatkowanie nią zarówno usługi, jak i dostawy materiałów, wykorzystywanych do wykonania tej usługi uwarunkowane jest zakresem, w jakim prowadzona jest działalność gospodarcza oraz przedmiotem umowy zawartej ze zleceniodawcą.

Bowiem strony w umowach cywilnoprawnych określają, co jest przedmiotem sprzedaży. Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest wykonanie montażu sztukaterii wraz z dostawą wszystkich towarów niezbędnych do jej wykonania, wówczas nie można z niej wyłączyć poszczególnych elementów kosztów do odrębnej sprzedaży, ponieważ obrotem podatnika jest uzgodniona kwota za wykonanie określonej usługi, bez względu na jej poszczególne elementy (materiały, robocizna, transport, zużyta energia, narzędzia, itp.). Wyliczenie, co składa się na wykonaną usługę, ma istotne znaczenie informacyjne przy ustalaniu ceny, jednak nie może uzasadniać odrębnego kwalifikowania poszczególnych elementów zawartych w tym wyliczeniu (dla celów podatkowych).

Odnosząc wskazane regulacje prawne do opisu przedstawionego we wniosku organ podatkowy stwierdził, że o ile przedmiotem świadczenia jest montaż sztukaterii, dokonywany w ramach budowy, przebudowy, remontu lub modernizacji budynków, będących obiektami budowlanymi lub ich części zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, a umowa zawarta z odbiorcą dotyczy kompleksowego świadczenia przedmiotowych czynności, zastosowanie znajdzie 8% stawka podatku VAT, na podstawie art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.