Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

January 10, 2017

Stawka podatku na montaż markiz tarasowych

0 1065

Stawka podatku na montaż markiz tarasowych wynosi 23%.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 22 grudnia 2016 roku nr 2461-IBPP2.4512.704.2016.2.WN

Sytuacja Podatnika

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej spółka zajmuje się profesjonalnym montażem markiz tarasowych. Do przedmiotowej usługi Spółka stosuje dotychczas 23% stawkę VAT.

Markiza aby mogła być używana wymaga trwałego montażu do ściany budynku, w którym jest montowana. Markiza tarasowa jest trwale związana z budynkiem, nie ma możliwości jej demontażu bez uszkodzenia elewacji zewnętrznej budynku.

Montaż markizy tarasowej powoduje zmianę parametrów użytkowych oraz technicznych budynku poprzez zabezpieczenie go przed nadmiernym oddziaływaniem czynników pogodowych np. słońca, wiatru, deszczu.

Czy spółka może stosować stawkę VAT 8% dla dostawy i montażu markiz tarasowych w obiektach budownictwa mieszkaniowego (zaliczonych do PKOB dział 11) z wyłączeniem lokali użytkowych oraz w lokalach mieszkalnych (zaliczonych do PKOB dział 12) na podstawie art. 41 ust. 12-12c, art. 146a pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług?

Stanowisko Dyrektora

Odnosząc przedstawiony we wniosku opis sprawy do obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa podatkowego, należy stwierdzić, że w sytuacji, gdy jak wynika to z wniosku, Wnioskodawca dokonuje dostawy markiz tarasowych wraz z ich montażem wykonywanym w obiektach objętych społecznym programem mieszkaniowym, zastosowanie będzie miała stawka podatku od towarów i usług 23%. Wykonywane przez Wnioskodawcę czynności nie mieszczą się bowiem w zakresie remontu czy modernizacji takiego obiektu, a zatem czynności wymienionych w art. 41 ust. 12 ustawy, gdyż w istocie czynności te są jedynie zaopatrywaniem budynku (lokalu mieszkalnego) w elementy wyposażenia, niestanowiące jego elementów konstrukcyjnych. W wyniku montażu wskazanych markiz nie nastąpi zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego budynku.

Preferencyjna, 8% stawka podatku od towarów i usług, na podstawie wskazanego wcześniej art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, ma zastosowanie jedynie do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, a nie do wszystkich czynności dotyczących samego instalowania, montażu różnych towarów.

Wskazać także trzeba, że sama usługa montażu czy też instalacji poszczególnych towarów nie może być traktowana jako remont czy modernizacja. Dopiero w połączeniu z zespołem innych czynności, w wyniku których powstaje bądź podnosi się czy też przywraca poprzedni stan techniczny czy wartość użytkową budynku lub lokalu, można usługę tę traktować jako usługę budowy, remontu, modernizacji lub termomodernizacji, o których mowa w ustawie.

Czynności polegające na montażu markiz tarasowych nie dotyczą jednak substancji samego budynku lecz są zaopatrywaniem budynku w elementy wyposażenia – na indywidualne zamówienie klienta. Wyposażenie – w postaci markiz tarasowych – z pewnością nie stanowi elementów konstrukcyjnych budynku.

Ustawa o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy nie przewidują obniżonych stawek podatku VAT dla czynności dostawy markiz tarasowych, zatem będąca przedmiotem zapytania dostawa markiz tarasowych wraz z ich montażem, która nie mieści się w zakresie czynności wymienionych w art. 41 ust. 12 ustawy, gdyż w istocie czynności te są jedynie zaopatrywaniem budynku (lokalu mieszkalnego) w elementy wyposażenia, niestanowiące jego elementów konstrukcyjnych, będzie podlegała opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 23%.

Podsumowując, dla montażu markiz tarasowych Wnioskodawca powinien zastosować stawkę podatku w wysokości 23% zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.