Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , BUDOWNICTWO , AKTUALNOŚCI , PODATNICY I PŁATNICY (art. 15-18)

May 29, 2017

Stawka podatku na produkcję betonu towarowego

0 1273

Produkcja betonu towarowego podlega opodatkowaniu według stawki właściwej tj. 23%.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 26 kwietnia 2017 roku nr 1462-IPPP3.4512.147.2017.2.RM

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca - czynny podatnik VAT - prowadzi działalność gospodarczą, polegającą m.in. na produkcji betonu towarowego. Wyprodukowany beton dostarczany jest na budowę własnymi środkami transportu, tj. specjalistycznym samochodem betonowozem (gruszka) do betonu lub betonowozem z pompą (pompogruszka) a następnie wyładowywany w miejscu wskazanym przez odbiorcę. Kontrahenci Wnioskodawcy działają zarówno w charakterze inwestorów, generalnych wykonawców jak również podwykonawców. Wnioskodawca wskazał, że realizowane przez niego świadczenie zostało zaklasyfikowane do grupowania PKWiU 23.63.10.0 „Masa betonowa prefabrykowana”.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii, czy zasadne jest stosowanie stawki podatku od towarów i usług w wysokości 23% dla opisanych we wniosku świadczeń w sytuacji gdy odbiorcą dostarczanego betonu jest inwestor, generalny wykonawca lub podwykonawca.

Stanowisko Dyrektora

Odnosząc się do wątpliwości Wnioskodawcy wskazać należy, że ustalenie, czy dane świadczenie podlega rozliczeniu zgodnie z mechanizmem odwróconego obciążenia, czy też zastosowanie będzie miała ogólna zasada rozliczenia podatku - ma charakter indywidualny. Oznacza to, że w każdym konkretnym przypadku należy zbadać, czy dane świadczenie stanowi usługę wymienioną w załączniku nr 14 do ustawy o VAT a jeśli tak, to czy usługa ta jest świadczona przez podwykonawcę. Przy czym podkreślić należy, że dla zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia konieczne jest spełnienie obu ww. przesłanek łącznie.

Wnioskodawca zaklasyfikował realizowane przez siebie świadczenie polegające na produkcji, dowozie i rozładunku masy betonowej do grupowania PKWiU 23.63.10.0 „Masa betonowa prefabrykowana”. Należy wskazać, że powyższe świadczenie nie zostało wymienione przez ustawodawcę w załączniku nr 14 do ustawy. Zatem skoro realizowane przez Wnioskodawcę świadczenie nie zostało wymienione w załączniku nr 14 do ustawy jako te, do którego ma zastosowanie mechanizm odwrotnego obciążenia, to tym samym w analizowanej sprawie nie są spełnione przesłanki wynikające z art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy. Przepis ten ma zastosowanie bowiem jedynie w odniesieniu do usług wymienionych w załączniku nr 14 do ustawy świadczonych przez podwykonawcę. W związku z powyższym będące przedmiotem niniejszego wniosku: produkcja, dowóz oraz rozładunek masy betonowej nie wpisują się w mechanizm polegający na przesunięciu obowiązku rozliczenia podatku VAT na podatnika, na rzecz którego realizowane są przedmiotowe świadczenia. Zatem niezależnie od tego czy kontrahentem Wnioskodawcy jest inwestor, generalny wykonawca czy podwykonawca to rozliczenie podatku dla ww. czynności powinno nastąpić na zasadach ogólnych.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Stosownie do treści art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2018 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%. 

Należy zauważyć, że dla niektórych czynności ustawodawca przewiduje obniżone stawki podatku oraz zwolnienie od podatku VAT. Jednak przepisy regulujące opodatkowanie podatkiem od towarów i usług nie zawierają szczególnych preferencji podatkowych, polegających na zastosowaniu zwolnienia lub obniżenia stawek podatku w odniesieniu do czynności polegających na produkcji, dowozie i rozładunku masy betonowej, które Wnioskodawca zakwalifikował do grupowania PKWiU 23.63.10.0 „Masa betonowa prefabrykowana”. W konsekwencji do realizowanych przez Wnioskodawcę świadczeń należy zastosować podstawową stawkę podatku w wysokości 23% w myśl art. 41 ust. 1 ustawy w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy.

Podstawa prawna: art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.