Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , OCHRONA ZDROWIA , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

February 2, 2017

Stawka podatku na szkolenie lekarzy dentystów

0 1032

Doskonalenie zawodowe jest obowiązkiem lekarzy i lekarzy dentystów, wobec powyższego mamy do czynienia z usługami kształcenia zawodowego korzystającym ze zwolnienia z opodatkowania.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 16 stycznia 2017 roku nr 3063-ILPP1-1.4512.144.2016.2.OA

Sytuacja Podatnika

Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegająca na przeprowadzaniu kursów medycznych dla lekarzy dentystów z zakresu: rehabilitacja stawów skroniowo-żuchwowych, gnatologia, ortodoncja, protetyka. Dnia 8 kwietnia 2016 r. uchwałą Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w wpisano Spółkę do rejestru podmiotów prowadzących kształcenie podyplomowe lekarzy i lekarzy dentystów. W szkoleniach uczestniczą lekarze dentyści, którzy czynnie uczestniczą w kursie teoretyczno-praktycznym, zakończonym uzyskaniem imiennego certyfikatu. Dotychczas Spółka korzystała z limitu zwolnienia podmiotowego z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Jednakże mając na uwadze spodziewany rozwój Spółki, a tym samym przekroczenie limitu podmiotowego zwolnienia nasuwa się pytanie o stawkę podatku od towarów i usług przy wykonywaniu usługi szkoleniowej na rzecz lekarza dentysty. Dodatkowo Spółkę nurtuje pytanie jak należy rozliczyć udział w kursie lekarza dentysty, za udział którego płatnikiem byłby podmiot trzeci .

Stanowisko Dyrektora

Aby przedmiotowe usługi mogły korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy, muszą być uznane za usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego oraz spełniać jeden z warunków określonych w lit. a-c powyższego przepisu.

Powołane wyżej przepisy prawa podatkowego przewidują zwolnienie dla usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego prowadzonych w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach lub świadczonych przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty – wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją lub finansowanych w całości ze środków publicznych. Zwolnieniu podlegają również usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych, o czym stanowi § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia.

Analizując przedstawione powyżej okoliczności w kontekście powołanych powyżej przepisów należy stwierdzić, że doskonalenie zawodowe jest obowiązkiem lekarzy i lekarzy dentystów, wobec powyższego mamy do czynienia z usługami kształcenia zawodowego.

Analizując przedstawione okoliczności sprawy w kontekście powołanych powyżej przepisów należy stwierdzić, że z uwagi na fakt, że doskonalenie zawodowe jest obowiązkiem lekarzy, kursy medyczne w zakresie kształcenia podyplomowego lekarzy dentystów uznać należy jako jedną z możliwych form realizacji tego obowiązku, tj. za kształcenie zawodowe, którego zasady i formy prowadzenia zawarte są w odrębnych niż ustawa o podatku od towarów i usług przepisach.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że kursy medyczne organizowane na rzecz lekarzy dentystów przez Wnioskodawcę, są zwolnione od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy, również w sytuacji gdy w przyszłości usługi dodatkowo będą w 70% finansowane ze środków publicznych.

W odniesieniu do wątpliwości Wnioskodawcy w kwestii zastosowania w wystawianych fakturach zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy w sytuacji, kiedy za kurs medyczny w którym uczestniczy lekarz dentysta płaci podmiot trzeci, należy wskazać, że zasady wystawiania faktur regulują przepisy rozdziału 1 w dziale XI ustawy.

Stosownie do art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy - podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

Wskazać należy, że sposób dokumentowania świadczonych usług (wystawienia faktur) nie ma znaczenia dla zwolnienia z opodatkowania świadczonych usług. Faktura powinna bowiem odzwierciedlać rzeczywisty i zgodny ze stanem faktycznym przebieg transakcji. Wobec tego również w sytuacji wystawiania faktury dla podmiotu trzeciego, który jest de facto tylko płatnikiem, a beneficjentem kursu medycznego byłby lekarz dentysta, Wnioskodawca jest uprawniony do stosowania zwolnienia od podatku wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy.

Podstawa prawna: art. 43 ust.1 pkt 29 oraz art. 106a i art. 106b ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.