Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA

January 3, 2014

Stawka podatku na usługę płatnej telewizji cyfrowej wraz z usługą VOD

0 1296

Świadczone przez Spółkę usługi płatnej telewizji cyfrowej na rzecz abonentów w zakresie rozprowadzania programów telewizyjnych podlegają opodatkowaniu 8% stawką podatku VAT. Natomiast płatny dostęp do usługi VOD nie korzysta z opodatkowania obniżoną stawką podatku VAT w wysokości 8%, ponieważ usługi polegające na wypożyczaniu filmów i audycji w wybranym czasie przez korzystającego zostały wyłączone z zakresu poz. 169 załącznika nr 3 do ustawy o

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 7 listopada 2013 roku nr ILPP5/443-172/13-2/PG.

Sytuacja Podatnika

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi telefonii stacjonarnej oraz usługi dostępu do sieci Internet. Dodatkowo świadczy usługi płatnej telewizji cyfrowej na rzecz abonentów w zakresie rozprowadzania programów telewizyjnych. Usługi telewizji cyfrowej świadczone są na podstawie stosownej umowy zawartej pomiędzy Spółką i danym abonentem. Przedmiotowe usługi są świadczone w sposób ciągły. W celu umożliwienia abonentowi odbioru cyfrowego sygnału telewizyjnego, Spółka dostarcza abonentowi odpowiedni sprzęt. Dodatkowo w ramach ww. usługi Spółka świadczy usługę VOD. Usługa ta świadczona jest jako część kompleksowej usługi telewizyjnej świadczonej na rzecz abonentów przy wykorzystaniu tej samej infrastruktury telekomunikacyjnej. Polega ona na płatnym dostępie do cyklicznie aktualizowanych filmów czy audycji. Abonent ponosi odrębną jednorazową opłatę przewidzianą w określonej wysokości za daną pozycję, którą chce obejrzeć. Możliwe jest także ponoszenie miesięcznej opłaty za dostęp do określonej grupy pozycji.

Spółka jednocześnie podkreśliła, że w związku ze zmianą nomenklatury Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług „Usługi radia i telewizji kablowej” klasyfikowane są obecnie w grupowaniu 61.10.5, które to grupowanie jest odpowiednikiem sklasyfikowanych przez Urząd Statystyczny w indywidualnej opinii z 29 września 2006 roku, świadczonych przez Spółkę usług przewodowej telewizji cyfrowej umożliwiających dostęp do bibliotek z wybranymi filmami w grupowaniu „Usługi radia i telewizji kablowej” pod symbolem PKWiU 64.20.30-00.00.

Na tle tak przedstawionego opisu sprawy Spółka ma wątpliwości dotyczące stawki podatku jaka obowiązuje od 1 kwietnia 2013 roku i będzie obowiązywać, dla usługi płatnej telewizji cyfrowej, w tym usługi VOD, na rzecz abonentów.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Analizując zakres usług świadczonych przez Spółkę opisanych we wniosku, na tle obowiązujących przepisów prawa podatkowego organ podatkowy wskazał, że z opodatkowania podatkiem VAT stawką preferencyjną mogą korzystać jedynie usługi w zakresie telewizji cyfrowej, w ramach której na podstawie zawartej z klientem umowy umożliwia ona abonentowi odbiór cyfrowego sygnału telewizyjnego. Zatem usługi te jako usługi rozprowadzania cyfrowych programów telewizyjnych z wykorzystaniem sieci teleinformatycznych za pomocą transmisji strumieniowej, korzystają z opodatkowania podatkiem VAT według preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 8%.

Zastosowanie obniżonej stawki podatku nie jest natomiast możliwe w stosunku do świadczonej przez Spółkę usługi VOD. Jak wynika z poz. 169 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług, wyłączeniu z preferencji w zakresie opodatkowania podatkiem VAT 8% stawką podatku podlegają usługi polegające na wypożyczaniu filmów i audycji w wybranym przez korzystającego z usługi czasie.

Natomiast z ustawy o radiofonii i telewizji regulującej zagadnienia odnoszące się do świadczenia usług „telewizji na życzenie” wynika bezsprzecznie, że taką usługą jest udostępnienie klientowi odbioru wybranej przez niego audycji w wybranym momencie i na jego życzenie.

Biorąc pod uwagę tak zdefiniowaną usługę organ podatkowy stwierdził, że zgodnie z literalną wykładnią poz. 169 załącznika nr 3 do ww. ustawy, świadczone przez Spółkę usługi VOD, podlegają opodatkowaniu według stawki podatku VAT w wysokości 23%. Usługi te jako usługi polegające na wypożyczaniu filmów i audycji w wybranym przez korzystającego czasie zostały bowiem wyłączone z preferencji w zakresie opodatkowania podatkiem VAT i jako takie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT przy zastosowaniu stawki podstawowej.

Jednocześnie organ podatkowy uznał, iż w powyższej sytuacji nie mamy do czynienia ze świadczeniem o charakterze kompleksowym. Bowiem usługa polegająca na umożliwieniu abonentowi dostępu do usługi VOD stanowi świadczenie dodatkowe, które nie jest niezbędne do rzetelnego i właściwego świadczenia usługi polegającej na rozprowadzaniu programów telewizyjnych w ramach usługi telewizji cyfrowej. Umożliwienie skorzystania za dodatkową odpłatnością z oferowanej przez siebie usługi nie powoduje automatycznie, że świadczenia te wykazują ścisłe powiązanie i są konieczne do dostarczenia programów telewizyjnych, w taki sposób, iż w sensie gospodarczym tworzą jedną całość, których rozdzielenie miałoby sztuczny charakter. Nie można również uznać, że ww. świadczenie jest zdeterminowane przez usługę główną oraz że nie można wykonać lub wykorzystać usługi głównej bez tej dodatkowej usługi.

Za prawidłowością powyższego stanowiska przemawia ponadto fakt, że abonent ponosi odrębną jednorazową opłatę przewidzianą w określonej wysokości za daną pozycję. Możliwe jest także ponoszenie miesięcznej opłaty za dostęp do określonej grupy pozycji. Powyższe wskazuje na to, że usługa w zakresie rozprowadzania programów telewizyjnych oraz usługa VOD stanowią odrębne względem siebie świadczenia.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, że Spółka powinna odrębnie opodatkować świadczoną usługę polegającą na rozprowadzaniu programów telewizyjnych według stawki podatku VAT w wysokości 8%, na podstawie art. 41 ust. 2 w zw. z poz. 169 załącznika nr 3 do ww. ustawy. Natomiast w odniesieniu do usługi polegającej na umożliwieniu skorzystania za dodatkową odpłatnością z usługi VOD powinna zastosować podstawową stawkę podatku VAT w wysokości 23%. Usługi w tym zakresie zostały bowiem wyłączone z preferencyjnego opodatkowania, jako usługi dodatkowe do usług świadczonych przez operatorów sieci kablowych polegających na umożliwieniu wypożyczania materiałów za odpłatnością.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146a pkt 2 ustawy oraz poz. 169 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.