Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , AKTUALNOŚCI , INNE INTERPRETACJE I ORZECZENIA

June 23, 2017

Stawka podatku sprzedaży do kliniki weterynaryjnych suchych slajdów

0 921

Sprzedaż testów i odczynników diagnostycznych wykorzystywanych przez kliniki medycyny weterynaryjnej i ośrodki medycyny weterynaryjnej, z uwagi na pozamedyczne zastosowanie, podlegają opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 23%.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 8 maja 2017 roku nr 1462-IPPP2.4512.126.2017.2.JO

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT. Spółka prowadzi działalność gospodarczą w branży medycyny weterynaryjnej, prowadzi m.in. medyczne laboratoria diagnostyczne. Spółka zamierza dokonywać sprzedaży następujących wyrobów służących do diagnostyki in vitro w postaci suchych slajdów, do badania próbek krwi (osocza i surowicy) pobranych z organizmu zwierzęcego, w celu diagnozowania jednostek chorobowych oraz dostarczenia informacji o stanie fizjologicznym lub patologicznym organizmu, umożliwiające nadzorowanie działań terapeutycznych.

Wyroby, które Spółka zamierza sprzedawać wykorzystywane będą wyłącznie przez kliniki i ośrodki medycyny weterynaryjnej. Zgodnie z interpretacją z dnia 14 grudnia 2016 r., wydaną przez Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi na wniosek Spółki powyższe wyroby mieszczą się w grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (dalej: PKWiU) 20.59.52.0: „Pasty modelarskie; wosk dentystyczny i pozostałe preparaty dentystyczne na bazie gipsu; preparaty i ładunki do gaśnic przeciwpożarowych; gotowe pożywki do hodowli mikroorganizmów; złożone odczynniki diagnostyczne i laboratoryjne, gdzie indziej niesklasyfikowane”.

Spółka zamierza sprzedawać ww. produkty na terenie kraju m.in. do klinik medycyny weterynaryjnej, dystrybutorów, przedstawicieli handlowych.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii, czy Spółka ma prawo zastosować obniżoną stawkę podatku VAT w wysokości 8% do sprzedaży ww. wyrobów na terytorium kraju.

Stanowisko Dyrektora

Dla prawidłowego określenia wysokości stawki podatku od towarów i usług od czynności, których przedmiotem są poszczególne towary lub usługi, w niektórych przypadkach ustawodawca odsyła do klasyfikacji statystycznych wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, powołując w przepisach dotyczących obniżonych stawek podatku oraz w załącznikach do ustawy symbole PKWiU.

Stosownie do art. 146a pkt 1 i 2 ustawy, w okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2018 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

  1. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%,

  2. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy wynosi 8%.

Z przepisów wynika, że w przypadku gdy ani ustawa, ani przepisy wykonawcze nie przewidują dla danego świadczenia obniżonej stawki, bądź zwolnienia należy je opodatkować według 23% stawki podatku.

Obniżona stawka podatku VAT w pozycji nr 86 załącznika nr 3 do ustawy będzie miała zastosowanie wyłącznie do towarów wymienionych w tym grupowaniu po myślniku, i będzie obejmować „– wyłącznie testy i odczynniki diagnostyczne, medyczne, materiały formierskie dentystyczne na bazie wosku, w opakowaniach do sprzedaży detalicznej, materiały formierskie dentystyczne na bazie gipsu, pasty modelarskie i pozostałe preparaty; preparaty do stosowania w dentystyce na bazie gipsu, pozostałe, gotowe pożywki do hodowli mikroorganizmów – wyłącznie dla farmacji”, a więc do testów i odczynników diagnostycznych, medycznych (o charakterze medycznym). A contrario w przypadku towarów nie będących testami lub odczynnikami diagnostycznymi, medycznymi znajdzie zastosowanie podstawowa stawka podatku.

Tak więc, warunkiem zastosowania stawki podatku w wysokości 8% jest medyczny charakter przedmiotowych testów i odczynników diagnostycznych.

Uwzględniając powyższe definicje stwierdzić należy, że użyte przez ustawodawcę określenie „medyczne” w odniesieniu do testów i odczynników diagnostycznych (poz. 86 załącznika nr 3 do ustawy) oznacza, że opodatkowaniu preferencyjną stawką podatku podlegają wyłącznie ww. towary związane z ochroną zdrowia ludzkiego. Stąd opodatkowaniu obniżoną stawką podatku podlega wyłącznie sprzedaż testów i odczynników diagnostycznych stosowanych u ludzi - medycznych, wobec tego sprzedaż przedmiotowych wyrobów (tj. testów i odczynników diagnostycznych) przez Spółkę wykorzystywanych przez kliniki medycyny weterynaryjnej i ośrodki medycyny weterynaryjnej, z uwagi na pozamedyczne zastosowanie, podlegają opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 23%.

Podstawa prawna: art. 146a pkt 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.