Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA

May 28, 2013

Stawka podatku VAT dla usług związanych z zakwaterowaniem rodzica przy dziecku na terenie szpitala

0 1064

Świadczona przez Szpital usługa zakwaterowania rodziców, opiekunów dzieci leczonych, która nie jest przedmiotem zalecenia lekarskiego oraz nie jest ściśle związana z usługą medyczną i nie jest niezbędna dla dziecka, podlegała będzie opodatkowaniu na zasadach preferencyjnych według stawki 8%.

Interpretacja ta jest odmienna od wydanej 29 listopada 2011 roku przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi ( nr ILPP2/443-1277/11-2/SJ ), w której stwierdził, że pobyt w Zakładzie Opieki Zdrowotnej rodziców lub opiekunów w trakcie leczenia szpitalnego dziecka korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy, jest bowiem konieczny do osiągnięcia celu terapeutycznego.

Podobne zdanie wyraził również Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 13 września 2012 roku nr IPPP2/443-708/12-2/AO.

Opodatkowaniu stawką 8% usługa zakwaterowania opiekunów dzieci leczonych wynika ze stanowiska, które zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 28 marca 2013 roku nr IBPP3/443-1381/12/AŚ.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Szpital, który świadczy na rzecz rodzica odpłatne usługę noclegu przy dziecku (usługę zakwaterowania). Usługa będąca przedmiotem wniosku służy przywracaniu i poprawie zdrowia dziecka, nie jest jednak ściśle związana z usługą medyczną i nie jest niezbędna dla dziecka oraz nie jest przedmiotem zalecenia lekarskiego. Dodatkowo Szpital wskazał, że zasadniczym celem pobierania zryczałtowanych opłat za pobyt opiekuna dziecka nie jest osiąganie dodatkowego dochodu, tylko zwrot kosztów poniesionych z tytułu używania wody, prądu, środków czystości.

Wątpliwości Szpitala dotyczą ustalenia właściwej stawki podatku VAT dla świadczonych usług zakwaterowania rodzica na terenie podmiotu leczniczego.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy dokonał analizy obowiązujących przepisów oraz orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE uznając, iż pojęcie „opieka medyczna” dotyczy świadczeń medycznych, które służą diagnozie, opiece oraz w miarę możliwości, leczeniu chorób lub zaburzeń zdrowia. Cel usługi medycznej określa, czy powinna ona korzystać ze zwolnienia. Jeśli z kontekstu wynika, że jej głównym celem nie jest ochrona, utrzymanie bądź przywrócenie zdrowia, lecz inny cel, to wówczas zwolnienie nie będzie miało zastosowania.

Bowiem w analizowanej sprawie kluczową rolę stanowi określenie, czy świadczone przez Szpital usługi noclegu rodzica przy dziecku, stanowią działalność ściśle związaną z opieką szpitalną i medyczną w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 18, wówczas bowiem korzystałyby ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Jednocześnie organ podatkowy przytoczył wyrok TSUE (C-394/04, pkt 25), z którego wynika, iż świadczone przez szpital usługi telefoniczne i usługi polegające na wynajmowaniu telewizorów osobom hospitalizowanym, jak i dostarczaniu przez tę instytucję łóżek i posiłków towarzyszącym im osobom, powinny być zwolnione z podatku VAT, w przypadku gdy zostanie ustalone, że są one niezbędne do leczenia osoby hospitalizowanej. Natomiast jedynym istotnym kryterium, którym można byłoby się w istocie posłużyć do określenia, czy są one faktycznie konieczne, jest zalecenie lekarskie.

Dokonując analizy opisu sprawy organ podatkowy uznał, iż Szpital wypełnia przesłankę o charakterze podmiotowym uprawniającą do zastosowania zwolnienia – jest podmiotem leczniczym. Natomiast nie wypełnia przesłanki o charakterze przedmiotowym – świadczone przez Szpital usługi polegające na noclegu rodzica przy dziecku nie jest ściśle związana z usługą medyczną i nie jest niezbędna dla dziecka, obecność opiekuna nie jest przedmiotem zlecenia lekarskiego. Powyższe pozwala stwierdzić, że nocleg rodzica nie ma bezpośredniego związku z leczeniem dziecka.

Zatem biorąc pod uwagę zastrzeżenie zawarte w art. 43 ust. 17, zgodnie z którym wyłączone ze zwolnienia są te usługi, które nie są niezbędne do wykonania usługi podstawowej, zwolnionej od podatku VAT, usługa ta nie będzie korzystała ze zwolnienia jako usługa niezbędna do wykonania usługi podstawowej. Powyższe zastrzeżenie nie znajduje zastosowania, tylko w przypadku, kiedy obecność opiekuna przy dziecku jest zalecana przez lekarza.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż opisane w stanie faktycznym usługi zakwaterowania w szpitalu rodziców dzieci leczonych nie będą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy. Usługi te bowiem nie spełniają wymogu umożliwiającego zastosowanie zwolnienia, tj. nie są one usługami ściśle związanymi oraz niezbędnymi do świadczenia opieki medycznej, służącej profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Powyższe usługi, na podstawie art. 41 ust. 2 w powiązaniu z pozycją 163 załącznika nr 3, będą korzystały z obniżonej stawki podatku od towarów i usług, tj. 8%.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 2 z powiązaniu z pozycją 163 załącznika nr 3, art. 43 ust. 1 pkt 18 i 19, ust. 17 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.