Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO

October 23, 2013

Stawka podatku VAT dla usługi ułożenia kostki brukowej

0 5518

Dla robót budowlanych polegających na ułożeniu opaski z kostki brukowej wokół budynków mieszkalnych zastosowanie znajdzie 23% stawka podatku VAT.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 5 lipca 2013 roku nr IPPP1/443-425/13-2/ISZ.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Spółka, która prowadzi działalność gospodarczą między innymi polegającą na wznoszeniu na własnym gruncie budynków mieszkalnych wielorodzinnych w stanie deweloperskim oraz sprzedaży wyodrębnionych w tym budynku lokali mieszkalnych. Spółka wybudowała na własnym gruncie dwa budynki mieszkalne wielorodzinne, pod którymi znajduje się hala z miejscami postojowymi, stanowiąca element konstrukcji budynków mieszkalnych (budynki zostały wzniesione na płycie tej hali). Spółka na części powierzchni płyty garażowej, zgodnie z projektem architektonicznym, zobowiązana jest ułożyć kostkę brukową, stanowiącą opaskę wokół budynków i spełniającą funkcję ochronną budynków oraz zagospodarowania terenu poprzez utworzenie ciągów komunikacyjnych do budynku. Zasadniczą jednak przyczyną wyłożenia kostki brukowej w obrębie dwóch budynków mieszkalnych, jest zapewnienie — zgodnie z projektem architektonicznym - funkcji termoizolacyjnej oraz hydroizolacyjnej hali z miejscami postojowymi, znajdującej się pod powierzchnią gruntu.

Wątpliwości Spółki dotyczą stawki podatku VAT dla powyższych prac.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Analiza obowiązujących przepisów prawa podatkowego prowadzi do wniosku, iż warunkiem zastosowania 8% stawki, na podstawie art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług, jest spełnione dwóch przesłanek. Po pierwsze zakres wykonywanych czynności musi dotyczyć budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji budynków lub ich dostawy. Po drugie, budynki lub ich części, których dotyczą ww. czynności, muszą być zaliczane do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Niespełnienie chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że transakcja nie może korzystać z preferencyjnej, 8% stawki podatku.

W związku z powyższym organ podatkowy uznał, iż roboty budowlane związane z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, przeprowadzane poza bryłą obiektu budownictwa mieszkaniowego objęte są 23% stawką podatku.

Jednocześnie organ podatkowy zaznaczył, iż pojęcie „usługa kompleksowa” rozumiana jako wykonanie funkcjonalnie powiązanych świadczeń przez jednego usługodawcę nie powinno być mylone z rozgraniczeniem na usługi zasadnicze i pomocnicze. Usługa kompleksowa związana z pracami budowlanymi może bowiem dotyczyć wykonania przez jednego wykonawcę np.: fundamentów, bądź robót dekarskich, stanu surowego budynku, lub całego budynku z lokalami mieszkalnymi, użytkowymi, osiedla z budynkami mieszkalnymi, użytkowymi, infrastrukturą osiedlową (drogi, dojścia, kanalizacja itd.). Wykonanie usługi kompleksowej absolutnie nie jest identyfikowane z zastosowaniem jednej stawki podatku od towarów i usług. Każda z tych kategorii usług może mieć charakter kompleksowy i być świadczona przez jednego wykonawcę. Z punktu widzenia zastosowania właściwej stawki VAT może mieć jedynie znaczenie podział na usługi zasadnicze i pomocnicze, a nie charakter kompleksowej usługi. Usługa zasadnicza i pomocnicza opodatkowana jest tą samą stawką. Usługę należy uznać za usługę pomocniczą w stosunku do zasadniczej, jeśli nie stanowi ona dla klienta celu samego w sobie.

Zatem organ podatkowy uznał, iż zarówno roboty budowlane związane z infrastrukturą towarzyszącą, jak i budynkiem mogą być przedmiotem odrębnej umowy z wykonawcą i należy kwalifikować je jako odrębne usługi zasadnicze, które podlegają opodatkowaniu według stawek wyznaczonych przepisami.

Dokonując analizy opisy sprawy, z którego wynika, że Spółka wykonała w ramach budowy budynków mieszkalnych opaskę wokół budynków spełniającą funkcję ochronną budynków (termoizolacja oraz hydroizolacja) oraz zagospodarowania terenu poprzez utworzenie ciągów komunikacyjnych do budynków z kostki brukowej, organ podatkowy stwierdził, iż przedmiotowej czynności nie można zaliczyć do robót budowlanych związanych ze strukturą budynków mieszkalnych, a jedynie jako roboty zewnętrzne. Nie mogą one zatem korzystać z obniżonej stawki podatku VAT lecz opodatkowane są stawką 23%.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.