Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI

January 21, 2014

Stawka podatku VAT dla usługi wynajmowania pomieszczeń piwnicznych i pomieszczeń po suszarniach

0 799

Świadczona przez Spółdzielnię usługa, polegająca na wynajmie właścicielom lokali mieszkalnych pomieszczeń piwnicznych i pomieszczeń po suszarniach, które stanowią część wspólną nieruchomości, korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT w przypadku, gdy pomieszczenia te wynajmowane są celem zaspokajania potrzeb mieszkaniowych właścicieli lokali.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 4 listopada 2013 roku nr IPTPP2/443-694/13-2/JS.

Sytuacja Podatnika

Spółdzielnia wynajmuje właścicielom lokali mieszkalnych, na podstawie umowy najmu, pomieszczenia piwniczne i pomieszczenia po suszarniach, które stanowią część wspólną nieruchomości. Właściciele lokali mieszkalnych posiadają już pomieszczenia przynależne (piwnice), za które nie ponoszą dodatkowych opłat. Wynajmowane ww. pomieszczenia zgodnie z treścią zawartej umowy muszą być „wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem”. W umowie nie jest zawarta klauzula na jaki cel wynajmowane są te pomieszczenia, czy na cele prowadzenia działalności gospodarczej, czy też na inne cele. Zgodnie z ustnym oświadczeniem wynajmujących pomieszczenia te służą do przechowywania ogólnie pojętego sprzętu domowego, rowerów, warzyw, przetworów i innych lub do suszenia bielizny.

W związku z powyższym Spółdzielnia zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy stosowania do usług wynajmu stawka podatku VAT 23% jest właściwa.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż ze zwolnienia od podatku od towarów i usług korzysta wyłącznie świadczenie usług wynajmu nieruchomości na cele mieszkalne. Zastosowanie zwolnienia jest więc uzależnione od spełnienia przesłanek obiektywnych dotyczących charakteru wynajmowanego lokalu - lokal mieszkalny oraz subiektywnych dotyczących przeznaczenia wynajmowanego lokalu - cel mieszkaniowy. W związku z tym zwolnieniu nie podlega wynajem nieruchomości o charakterze mieszkalnym na cel inny niż mieszkaniowy.

Zatem przesłanki do zastosowania zwolnienia są następujące:

  • świadczenie usługi na własny rachunek,

  • charakter mieszkalny nieruchomości,

  • mieszkaniowy cel najmu lub dzierżawy. 

Jednocześnie organ podatkowy wskazał, iż dodatkowe pomieszczenia takie, jak komórki, piwnice, które co do zasady mogą przynależeć do lokalu mieszkalnego, nie powinny być traktowane jako lokale użytkowe, gdyż stanowią pomieszczenia gospodarcze lokalu mieszkalnego służące zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, przeznaczone do przechowywania materiałów, przedmiotów, opału lub produktów żywnościowych użytkowników lokalu.

Biorąc pod uwagę opis sprawy oraz obowiązujące przepisy podatkowe organ podatkowy stwierdził, iż usługi polegające na wynajmowaniu właścicielom lokali mieszkalnych, na podstawie umowy najmu, pomieszczeń piwnicznych i pomieszczeń po suszarniach, które stanowią część wspólną nieruchomości, jeżeli najem ma związek z zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych, spełniają przesłanki do objęcia ich zwolnieniem od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ww. ustawy. Natomiast zwolnienie to nie ma zastosowania do wynajmu lokali użytkowych, czyli lokali, które nie pełnią funkcji mieszkalnych.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.