Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

February 1, 2013

Stawka podatku VAT dotycząca przeniesienia majątkowych praw autorskich (lub udzielenia licencji) do korzystania z systemów informatycznych

0 1041

Wynagrodzenie za przeniesienie majątkowych praw autorskich (lub udzielenia licencji) do oprogramowania (systemów informatycznych) podlega opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 23%.

 Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej nr IPPP3/443-1035/12-2/RD z dnia 30 listopada 2012 roku.

Sytuacja podatnika

Spółka dostarcza rozwiązania informatyczne dla klientów sektora finansowego. Swoim klientom oferuje systemy dotyczące m.in. przetwarzania płatności elektronicznych lub tworzenia elektronicznej bazy danych. Z tego tytułu otrzymuje wynagrodzenie na podstawie wystawionej faktury VAT. Wynagrodzenie obejmuje również wynagrodzenie w formie honorarium za przeniesienie majątkowych praw autorskich do wytwarzanego przez Spółkę oprogramowania lub (w zależności od przypadku) udzielenie licencji.

Podatnik zwrócił się do Dyrektora Izby Skarbowej z zapytaniem, czy wynagrodzenie w części dotyczącej przeniesienia majątkowych praw autorskich (lub udzielenia licencji) do korzystania z systemów informatycznych jest opodatkowane obniżoną stawką VAT 8 % stosownie do art. 41 ust. 2 w związku z poz. 181 załącznika nr 3 ustawy VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W wydanej interpretacji organ podatkowy stwierdził, że w przypadku usługi wykonania programu komputerowego zarówno ustawa o VAT, jak i przepisy wykonawcze do niej nie przewidują obniżonej stawki podatku bądź zwolnienia, zatem przedmiotowa usługa wykonania programu komputerowego (tj. systemu informatycznego dotyczącego przetwarzania płatności elektronicznych lub tworzenia elektronicznej bazy danych) będzie opodatkowana wg stawki podstawowej, na mocy art. 41 ust. 1 ustawy o VAT. Natomiast biorąc pod uwagę poz. 181 załącznika nr 3 do ustawy o VAT należy przeanalizować możliwość zastosowania przez Spółkę preferencyjnej stawki opodatkowania dla przeniesienia majątkowych praw autorskich (lub udzielnie licencji) do programu komputerowego, stworzonego przez Podatnika. Ustawa o VAT nie zawiera definicji twórcy, ustawodawca w powyższym zakresie odsyła do przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Należy zatem w pierwszej kolejności rozważyć, czy Spółka może być uznana za twórcę w rozumieniu powyższych przepisów.

Dyrektor Izby Skarbowej wskazał, iż z w/w przepisów wynika, iż pierwotne nabycie majątkowych praw autorskich w przypadku programów komputerowych może przysługiwać podmiotowi (pracodawcy) innemu niż twórca. Jednakże twórcą, w rozumieniu ustawy o prawie autorskich jest pracownik, lub grupa pracowników, którzy stworzyli program komputerowy.

Biorąc powyższe pod uwagę Dyrektor izby Skarbowej stwierdził, iż Spółka w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie może być uznana za twórcę. Spółka zatrudniając pracowników, którzy tworzą program komputerowy (system informatyczny), uznawany na mocy ww. ustawy za utwór, występuje w roli pracodawcy i zgodnie z art. 74 ust. 3 ustawy o prawie autorskim, przysługują jej z mocy ustawy prawa majątkowe do programu komputerowego stworzonego przez pracownika lub grupę pracowników w wyniku obowiązków ze stosunku pracy. Jednakże, nie przysługują jej autorskie prawa osobiste, a w szczególności – prawo do autorstwa utworu. Niespełniona więc zostanie przesłanka do uznania Podatnika za twórcę, o którym mowa w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Dlatego też, mając na uwadze zapis pozycji 181 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, który to wyraźnie określa, iż preferencyjną stawką podatku VAT opodatkowane są usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przeniesienie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, stwierdzić należy, że Spółce nie przysługuje prawo do stosowania 8% stawki podatku za wynagrodzenie wypłacane w formie honorarium z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich (lub udzielania licencji) do oprogramowania (systemów informatycznych). Zatem wynagrodzenie za przeniesienie majątkowych praw autorskich (lub udzielenia licencji) do oprogramowania podlegać będzie opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 23%, na mocy art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 1, art. 146a pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.