Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA

September 10, 2013

Stawka podatku VAT na dostawę helu do przeprowadzania rezonansu magnetycznego

0 1088

Spółka do dostawy helu winna zastosować podstawową stawkę podatku VAT, tj. 23%.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 28 czerwca 2013 roku nr IPPP1/443-290/13-2/EK.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, który świadczy usługi w zakresie diagnostyki obrazowej rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej, mammografii, RTG i teleradiologii. Spółka zamierza rozszerzyć prowadzoną obecnie działalność gospodarczą o działalność obejmującą sprzedaż helu - gazu niezbędnego w przeprowadzaniu badań rezonansu magnetycznego - innym podmiotom medycznym świadczącym usługi diagnostyki obrazowej na rynku. Przedmiotem planowanej przez Spółkę sprzedaży będzie hel wykorzystywany wyłącznie do przeprowadzania określonych badań medycznych przez nabywające ten towar podmioty. Jednocześnie, sprzedaż helu będzie dokonywana wyłącznie dla podmiotów świadczących usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a materiał ten będzie wykorzystywany przez te podmioty wyłącznie do świadczenia wskazanych wyżej usług medycznych.

W odniesieniu do planowanego rozszerzenia prowadzonej działalności, Spółka ma wątpliwość co do zastosowania właściwej stawki VAT, w stosunku do planowanej sprzedaży helu, stanowiącego niezbędny produkt w procesie diagnostyki radiologicznej.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy oraz obowiązujących przepisów organ podatkowy stwierdził, iż dostawa helu, jako części zamiennych/zapasowych do aparatury medycznej, nie może korzystać z preferencyjnej stawki podatku przewidzianej w pozycji 105 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż wymieniony towar nie stanowi wyrobu medycznego w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych, a tylko dostawa takich towarów może korzystać z obniżonej stawki podatku. Z opisu sprawy nie wynika, aby sprzedawany hel oznakowany był znakiem CE właściwym dla wyrobów medycznych. Bez znaczenia w przedmiotowej sprawie jest fakt, iż hel jest niezbędny do działania rezonansu magnetycznego, gdyż na gruncie ustawy o VAT istotne jest zakwalifikowanie konkretnego towaru do odpowiedniej, przewidzianej grupy towarów dla której ustawodawca wprowadził preferencyjną stawkę podatku.

W przedmiotowej sprawie hel jest samodzielnym towarem nie wypełniającym definicji wyrobu medycznego, stanowi element zużywalny wyrobu medycznego, lecz nie jest wyrobem medycznym. Jednocześnie organ podatkowy zaznaczył, iż jedynie wyroby medyczne w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych zostały wymienione w poz. 105 załącznika nr 3 do ustawy, jako towary, dla których ustawodawca przewidział ww. preferencyjną stawkę podatku. Z żadnej pozycji ww. załącznika, jak również z przepisów wykonawczych do ustawy nie wynika natomiast, aby obniżoną stawką podatku objęta była sprzedaż wskazanego we wniosku gazu-helu wykorzystywanego do przeprowadzania rezonansu magnetycznego.

Jednocześnie organ podatkowy uznał, iż do dostawy helu na rzecz podmiotów świadczących usługi w zakresie opieki medycznej nie będzie mieć również zastosowania zwolnienie z podatku na podstawie art. 43 ust.1 pkt 18a ww. ustawy. Bowiem zgodnie z tym artykułem zwolnieniu podlegają usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze. Zatem dostawy towarów dokonywane przez podmioty trzecie, choćby nawet były ściśle związane z powyższymi usługami zwolnionymi, same nie będą korzystać ze zwolnienia.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1, poz. 105 załącznika nr 3 w zw. z art. 41 ust. 2, art. 43 ust. 1 pkt 18a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.