Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA

February 20, 2013

Stawka podatku VAT na dostawę wyrobów medycznych wraz z wyposażeniem dodatkowym

0 1041

Dostawa wyposażenia dodatkowego do wyrobów medycznych, nie korzysta ze stawki obniżonej w wysokości 8%, gdyż elementy te nie są zarejestrowane jako wyrób medyczny.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 17 października 2012 roku nr IPPP1/443-705/12-2/PR.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która będzie prowadziła działalność gospodarczą w zakresie handlu wyrobami medycznymi, a sprzedawane przez nią wyroby medyczne będą obejmowały sprzęt medyczny oraz systemy medyczne. W ich skład będą wchodzić również części, które pomimo, że same odrębnie nie są zarejestrowane jako wyrób medyczny, to stanowią niezbędne elementy składowe wyrobu. Są one potrzebne do prawidłowego działania sprzętu medycznego jako wyrobu medycznego, np.:

  • zestaw komputerowy i dysk twardy jest niezbędny do wykorzystania tomografu,

  • oprogramowanie komputerowe służy interpretacji pomiarów,

  • monitor służy do odczytu danych, drukarka umożliwia zapisanie mierzonych danych,

  • elementy peryferyjne: mysz, klawiatura zapewniają obsługę wyrobu medycznego,

  • reduktor do azotu, karta video do wyświetlacza, wspornik do montażu aparatu, lampy RTG są częściami systemów tomografii, rentgenowskich konwencjonalnych i cyfrowych,

  • specjalistyczne materace do wyrobów medycznych, nakładki materaca stołu, pasy do stabilizacji głowy i nadgarstków, wkłady piankowe do uchu głowy, zestawy gąbek do stabilizacji pacjenta - są powiązane nieodzownie ze sprzętem medycznym.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, jaką stawkę podatku od towarów i usług powinna stosować w przypadku dostawy wyrobów medycznych łącznie z wyposażeniem dodatkowym.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Na podstawie pozycji 105 załącznika nr 3 ustawy o podatku od towarów i usług, 8% stawka podatku ma zastosowanie wyłącznie do wyrobów medycznych w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - innych niż towary związane z ochroną zdrowia wymienione w pozostałych pozycjach załącznika nr 3 do ww. ustawy.

Natomiast zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 1 pkt 38 ustawy o wyrobach medycznych, wyrobem medycznym jest narzędzie, przyrząd, urządzenie, oprogramowanie, materiał lub inny artykuł, stosowany samodzielnie lub w połączeniu, w tym z oprogramowaniem przeznaczonym przez jego wytwórcę do używania specjalnie w celach diagnostycznych lub terapeutycznych i niezbędnym do jego właściwego stosowania, przeznaczony przez wytwórcę do stosowania u ludzi w celu:

  • diagnozowania, zapobiegania, monitorowania, leczenia lub łagodzenia przebiegu choroby,

  • diagnozowania, monitorowania, leczenia, łagodzenia lub kompensowania skutków urazu lub upośledzenia,

  • badania, zastępowania lub modyfikowania budowy anatomicznej lub procesu fizjologicznego,

  • regulacji poczęć,

- których zasadnicze zamierzone działanie w ciele lub na ciele ludzkim nie jest osiągane w wyniku zastosowania środków farmakologicznych, immunologicznych lub metabolicznych, lecz których działanie może być wspomagane takimi środkami.

Jednocześnie zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 33 ww. ustawy, wyposażenie wyrobu medycznego to artykuł, który, nie będąc wyrobem medycznym, jest specjalnie przeznaczony przez wytwórcę do stosowania łącznie z wyrobem medycznym, w celu umożliwienia jego używania zgodnie z przewidzianym zastosowaniem.

Dokonując analizy obowiązujących przepisów oraz opisu sprawy organ podatkowy stwierdził, iż dostawa towarów takich jak zestaw komputerowy, oprogramowanie, monitor, elementy peryferyjne oraz pozostałe wymienione we wniosku jako wyposażenie dodatkowe do wyrobu medycznego, nie może korzystać z preferencyjnej stawki podatku przewidzianej w ww. pozycji 105 załącznika nr 3 do ww. ustawy, gdyż wymienione towary nie stanowią wyrobu medycznego w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych, co sama podkreśla Spółka, a tylko dostawa takich towarów może korzystać z obniżonej stawki podatku. Bez znaczenia w przedmiotowej sprawie jest fakt, iż wskazane urządzenia są niezbędne do działania wyrobów medycznych, gdyż na gruncie ustawy o VAT istotne jest zakwalifikowanie konkretnego towaru do odpowiedniej, przewidzianej grupy towarów dla której ustawodawca wprowadził preferencyjną stawkę podatku. W przedmiotowej sprawie natomiast komputery, monitory, oprogramowanie itp. są samodzielnym towarem nie wypełniającym, jak wskazała Spółka, definicji wyrobu medycznego i mogą być wykorzystane jako elementy składowe innych towarów niż wyroby medyczne. Ponadto, organ podatkowy uznał, iż przedmiotowe części nie spełniają również definicji wyposażenia wyrobu medycznego, bowiem wyszczególnione przez Spółkę elementy przydatne do działania danego wyrobu medycznego nie posiadają takich cech, które pozwalałyby stwierdzić, że są specjalnie przeznaczone przez wytwórcę do stosowania łącznie z wyrobem medycznym. Zatem dostawa wymienionych elementów dodatkowych przeznaczonych do aparatury medycznej, takich jak komputer, monitor, drukarka, oprogramowanie i pozostałe wymienione we wniosku w pkt . 1-6, podlega opodatkowaniu podstawową stawką VAT w wysokości 23%, bowiem dostawa ta nie dotyczy wyrobów medycznych w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż wyposażenie dodatkowe nie stanowi nierozłącznej merytorycznie i funkcjonalnie całości, która nie może funkcjonować oddzielnie. Wymienione elementy jako elementy dodatkowe wymienione we wniosku, nie stanowią zestawu konkretnego wyrobu medycznego, mogą zostać sprzedane oddzielnie. Sprzedaż tych towarów wraz z wyrobem medycznym nie może wobec tego wskazywać na zastosowanie przy ich sprzedaży stawki obniżonej. Jedynie bowiem wyroby medyczne w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych zostały wymienione w załączniku nr 3 do ustawy o VAT, jako towary, dla których ustawodawca przewidział ww. preferencyjną stawkę podatku.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a, załącznik nr 3 poz. 105 ustaw z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.