Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

September 4, 2018

Stawka podatku VAT na roboty poza i w bryle budynku mieszkalnego

0 1174

Do budowy budynków mieszkalnych, z przeznaczeniem na placówki opiekuńczo-wychowawcze, w zakresie robót w bryle budynku stosuje się obniżoną stawkę VAT 8%, a do robót poza bryłą budynku tj. podłączenie do wodociągu, kanalizacji, gazociągu oraz zagospodarowania terenu stawkę podstawową (23%).

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnejz dnia 10 sierpnia 2018 roku nr 0115-KDIT1-1.4012.495.2018.1.JP

Sytuacja Podatnika

Powiat zamierza w trybie przetargu nieograniczonego wyłonić wykonawcę robót budowlanych, których przedmiotem będzie budowa dwóch budynków mieszkalnych zbiorowego zamieszkania wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną (wykonaniem przyłączy kanalizacyjnych, wodociągowych, gazowych oraz zagospodarowaniem terenu wokół budynku). Budynki będą wykorzystywane na placówki opiekuńczo-wychowawcze do „14 dzieci”. Budynki zostały sklasyfikowane PKOB w dziale 11 budynki mieszkalne, klasa 1130 budynki zbiorowego zamieszkania. Powierzchnia użytkowa budynków wynosi: 251,22 m2 (jeden budynek) oraz 251,20 m2 (drugi budynek). W jednym z budynków zostaną usytuowane biura dyrektora i specjalistów pracujących z dziećmi, jednakże ich powierzchnia użytkowa nie przekracza połowy całkowitej powierzchni użytkowej budynku.

Czy do budowy planowanych dwóch budynków mieszkalnych, z przeznaczeniem na placówki opiekuńczo-wychowawcze, w zakresie robót w bryle budynku stosuje się obniżoną stawkę VAT 8%, a do robót poza bryłą budynku tj. podłączenie do wodociągu, kanalizacji, gazociągu oraz zagospodarowania terenu stawkę podstawową (23%) ?

Stanowisko Dyrektora

Stawkę podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, stosuje się – w myśl ust. 12 wskazanego artykułu – do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Zgodnie z art. 41 ust. 12b ustawy, do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym określonego w ust. 12a nie zalicza się:

  1. budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2;

  2. lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

W myśl art. 146 ust. 2 ustawy, przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Natomiast infrastruktura towarzysząca budownictwu mieszkaniowemu, stosownie do zapisu art. 146 ust. 3 ustawy obejmuje:

  1. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,

  2. urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,

  3. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne

  • jeżeli były one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym stosuje się stawkę obniżoną w wysokości 8% VAT, natomiast infrastruktura towarzysząca budownictwu mieszkaniowemu opodatkowana jest podstawową stawką podatku w wysokości 23% VAT.

Należy zaznaczyć, iż ze stawki preferencyjnej korzysta wyłącznie budowa, a także inne wymienione w art. 41 ust. 12 ustawy o VAT czynności dotyczące budynków, rozumianych jako obiekty budowlane wraz z wbudowanymi w bryle budynku instalacjami i urządzeniami technicznymi. Obniżona stawka podatku nie obejmuje więc innych elementów infrastruktury budowlanej, wykonywanych na zewnątrz poza bryłą budynku.

Biorąc pod uwagę przedstawiony opis sprawy na tle powołanych przepisów prawa stwierdzić należy, że do wykonania usług budowlanych w ramach budowy budynku mieszkalnego sklasyfikowanego w PKOB 1130, a zatem stanowiącego obiekt budownictwa mieszkaniowego, o którym mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, zastosowanie znajdzie preferencyjna stawka podatku w wysokości 8%, zgodnie z art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a pkt 2 ustawy.

Natomiast preferencyjna stawka podatku nie będzie miała zastosowania dla robót budowlanych, realizowanych na gruncie poza obiektem. Zatem do tych robót zastosowanie będzie miała podstawowa stawka VAT w wysokości 23% na podstawie art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 oraz w związku z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 1 i 2, art. 146a ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.