Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

March 6, 2013

Stawka podatku VAT za dzierżawę obiektu sportowo-rekreacyjnego

0 881

Oddanie przez Gminę w dzierżawę nieruchomości zabudowanej obiektem sportowo – rekreacyjnym będzie opodatkowane 23% stawką VAT.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 30 stycznia 2013 roku, nr IPTPP2/443-939/12-3/JN

Sytuacja Podatnika

Gmina posiada status podatnika VAT czynnego i od 2009 roku ponosi nakłady na realizację inwestycji polegającej na budowie obiektu o charakterze sportowo-rekreacyjnym. W skład obiektu wchodzą: basen, sala gimnastyczna z zapleczem i siłownią, kawiarnia z zapleczem oraz zaplecze biurowo-socjalno-szatniowe. Zakończenie inwestycji i oddanie jej do użytkowania planowane jest w 2014 r.

Faktury wystawiane są sukcesywnie w miarę postępu robót. Podatek VAT z faktur VAT nie był dotychczas przez Gminę odliczany gdyż pierwsze wydatki związane z inwestycją ponoszone były w czasach gdy istniał zakład budżetowy. W tamtym okresie podstawową ścieżką wyposażania w mienie tego typu jednostek było przekazywanie ich w trwały zarząd. Jednak przekazanie w trwały zarząd samorządowemu zakładowi budżetowemu - z uwagi na jego przekształcenie w spółkę prawa handlowego nie jest już obecnie z przyczyn prawnych możliwe. W spółce tej Gmina posiada 100% udziałów.

Po przekształceniu zakładu w spółkę prawa handlowego zakładano i rozważano wariant oddania obiektu spółce w drodze użyczenia. Jednak z uwagi na to, iż zgodnie z k.c użyczenie jest działalnością nieodpłatną ale do celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą byłaby czynnością nieopodatkowaną w myśl art. 8 ust. 2 pkt 2 u.p.t.u., w efekcie jednak nie dającą prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W rezultacie postanowiono budowany obiekt oddać w dzierżawę i pojawiła się wątpliwość czy oddanie, po zakończeniu inwestycji, nieruchomości zabudowanej obiektem sportowo-rekreacyjnym w dzierżawę, nastąpi w ramach tzw. pierwszego zasiedlenia zdefiniowanego w ustawie o podatku od towarów i usług i będzie opodatkowane podstawową stawką podatku VAT ?

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy powołał art. 693 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny zgodnie, z którym przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz.

W konsekwencji dzierżawa jest umową dwustronnie obowiązującą i wzajemną. Odpowiednikiem świadczenia wydzierżawiającego, polegającego na oddaniu rzeczy do używania i pobierania pożytków, jest świadczenie dzierżawcy, polegające na płaceniu umówionego czynszu.

Wobec powyższego oddanie przez Gminę w ramach umowy dzierżawy, tj. czynności cywilnoprawnej, innemu podmiotowi nieruchomości, skutkuje uzyskiwaniem korzyści majątkowej po jej stronie.

Oznacza to, że dzierżawa stanowi odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ww. ustawy i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

W związku z tym oddanie w dzierżawę nieruchomości zabudowanej obiektem sportowo – rekreacyjnym będzie opodatkowane według stawki 23%, na podstawie art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy.

Podstawa prawna: art. 5 ust. 1, art. 7, art.8, art.15 ust.1 i 6, art.41 ust.1 i art.146a pkt1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.