Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , TRANSPORT , AKTUALNOŚCI

January 23, 2017

Stawka podatku z tytułu sprzedaży biletów promowych międzynarodowych

0 1523

Sprzedaż biletów promowych w relacjach międzynarodowych na rzecz spółki posiadającej siedzibę w Polsce co do zasady podlega opodatkowaniu stawką 23%. Istnieje możliwość zastosowania stawki 0% po spełnieniu określonych warunków.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 18 stycznia 2017 roku nr 2461-IBPP4.4512.106.2016.2.PK

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się pośrednictwem związanym ze sprzedażą biletów promowych i przepraw na Eurotunel. Usługi swe Wnioskodawca świadczy na rzecz spółki posiadającej siedzibę w Polsce. Dla udokumentowania swych usług Wnioskodawca posiada dowód tj. międzynarodowy bilet promowy lub kolejowy, wystawiony przez przewoźnika na określoną trasę przewozu dla konkretnego pasażera.

Wnioskodawcę nurtuje pytanie czy postępuje prawidłowo stosując stawkę 0% do prowizji od sprzedaży biletów promowych międzynarodowych oraz na Eurotunel.

Stanowisko Dyrektora

Co do zasady, zgodnie z art. 146a pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2016 r., stawka podatku wynosi 23%. Jednocześnie przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy, przewidują dla niektórych towarów i usług stawki obniżone lub zwolnienie od podatku.

I tak zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług transportu międzynarodowego. W myśl art. 83 ust. 3 pkt 2 i 3 ustawy przez usługi transportu międzynarodowego, o których mowa w ust. 1 pkt 23, rozumie się:

  • przewóz lub inny sposób przemieszczania osób środkami transportu morskiego, lotniczego i kolejowego:

    • a. z miejsca wyjazdu na terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju,

    • b. z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu na terytorium kraju,

    • c. z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt);

  • usługi pośrednictwa i spedycji międzynarodowej, związane z usługami, o których mowa w pkt 1 i 2.

Dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia usług, o których mowa w ust. 1 pkt 23, są w przypadku transportu osób - międzynarodowy bilet lotniczy, promowy, okrętowy lub kolejowy, wystawiony przez przewoźnika na określoną trasę przewozu dla konkretnego pasażera (art. 83 ust. 5 pkt 4 ustawy).

Ww. przepisy wprowadzają preferencyjną stawkę podatku VAT na usługi transportu międzynarodowego pasażerów. Za transport międzynarodowy pasażerów uważa się m.in. usługi pośrednictwa związane z usługami przewóz lub inny sposób przemieszczania osób środkami transportu morskiego, lotniczego i kolejowego:

  • z miejsca wyjazdu na terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju,

  • z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu na terytorium kraju,

  • z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt);

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że usługi pośrednictwa, które świadczy Wnioskodawca podlegają opodatkowaniu stawką VAT w wysokości:

  • 23% na przeprawy przez Eurotunel – albowiem jest to przeprawa pomiędzy dwoma państwami (Francja, Wielka Brytania) innymi niż Polska, jak i też trasa ta nie przebiega przez Polskę, zatem przeprawa ta nie może być uznana za usługę transportu międzynarodowego w myśl art. 83 ust. 3 pkt 2 i 3 ustawy,

  • 0% na przeprawy promowe ale wyłącznie w sytuacji gdy trasy te będą miały przebieg określony w art. 83 ust. 3 pkt 2 i 3 ustawy. W pozostałym bowiem przypadku usługi te winny być opodatkowane stawką VAT w wysokości 23%.

Podstawa prawna: art. 83ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 11marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.