Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW , AKTUALNOŚCI , PODSTAWA OPODATKOWANIA (art. 29-32) , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

May 18, 2018

Stawka VAT dla dostawy oprzyrządowania do produkcji wyrobów dostarczanych do UE

0 1445

Dostawa oprzyrządowania na rzecz kontrahenta, dla którego w oparciu o to oprzyrządowanie wytwarzane są wyroby, które dostarczane są na terytorium kraju Unii Europejskiej, podczas gdy samo oprzyrządowanie nie opuszcza terytorium Polski nie daje prawa do zastosowania stawki 0% w stosunku do tego oprzyrządowania.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 12 kwietnia 2018 roku nr 0112-KDIL1-3.4012.98.2018.1.IT

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie obróbki na maszynach CNC odlewów z żeliwa, staliwa, odkuwek stalowych i aluminiowych oraz części ze stali. W ramach prowadzonej działalności dokonywać będzie dostaw wewnątrzwspólnotowych na rzecz kontrahenta z Unii Europejskiej, zidentyfikowanego na potrzeby podatku VAT. Produkcja wyrobów dla tego kontrahenta odbywać się będzie przy użyciu oprzyrządowania, które zostanie wykonane przez Wnioskodawcę lub na jego zlecenie, według ścisłych wytycznych technicznych, w tym rysunków otrzymanych od kontrahenta.

Oprzyrządowanie będzie wykorzystane wyłącznie do produkcji wyrobów na rzecz kontrahenta i będzie stanowić jego własność. Użycie oprzyrządowania dla produkcji wyrobów na rzecz innych podmiotów, będzie zabronione i sankcjonowane będzie wysokimi karami umownymi. To kontrahent, będący właścicielem oprzyrządowania decyduje o ich wykorzystaniu.

Oprzyrządowanie nie będzie przemieszczane (wysyłane) do kontrahenta, lecz będzie się znajdować w miejscu prowadzenia działalności przez Wnioskodawcę (w Polsce). Po zakończeniu wytwarzania wyrobów, to kontrahent zdecyduje czy oprzyrządowanie zostanie dostarczone do miejsca wskazanego przez niego poza granicami kraju. Może również zobowiązać Wnioskodawcę do magazynowania oprzyrządowania przez określony, dłuższy czas, który będzie niezbędny do zapewnienia możliwości produkowania wyrobów dla celów realizowania zobowiązań gwarancyjnych i serwisowych. Kontrahent jako właściciel oprzyrządowania, po zakończeniu współpracy z Wnioskodawcą, może również zdecydować o jego zniszczeniu.

Czy Wnioskodawca ma prawo zastosować stawkę 0% podatku VAT do dostawy oprzyrządowania na rzecz kontrahenta, dla którego w oparciu o to oprzyrządowanie wytwarzane są wyroby, które dostarczane są na terytorium kraju Unii Europejskiej, podczas gdy oprzyrządowanie nie opuszcza terytorium Polski?

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy – podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2-5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

W tym miejscu należy zauważyć, że co do zasady każde świadczenie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług powinno być traktowane jako odrębne i niezależne, jednak w sytuacji, gdy kilka świadczeń obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia jedną czynność, czynność ta nie powinna być sztucznie dzielona dla celów podatkowych. Zatem, z ekonomicznego punktu widzenia czynności nie powinny być dzielone dla celów podatkowych wówczas, gdy tworzyć będą jedną czynność złożoną obejmującą kilka świadczeń pomocniczych. Jeżeli jednak w skład świadczonej czynności wchodzić będą czynności, które nie służą wyłącznie wykonaniu czynności głównej, zasadniczej, lecz mogą mieć również charakter samoistny, to wówczas nie ma podstaw dla traktowania ich jako elementu czynności złożonej. Tym samym – w przedmiotowej sprawie – będziemy mieć oddzielne zdarzenia (dostawy towarów), podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT i rodzące obowiązek podatkowy na gruncie tego podatku.

Dla poszczególnej dostawy wyrobów, jako odrębnej sprzedaży, należy ustalić odrębną podstawę opodatkowania (zgodnie z art. 29a ustawy) i stawkę podatku od towarów i usług. 

Natomiast w przypadku, gdy Wnioskodawca wykonywać będzie zlecone przez kontrahenta oprzyrządowanie, które nie opuści terytorium Polski a pozostanie w dyspozycji Wnioskodawcy, dojdzie do dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy (oprzyrządowanie stanowić będzie własność kontrahenta). W opisanym przypadku nie dojdzie jednak do przemieszczenia oprzyrządowania, zatem będziemy mieć do czynienia z dostawą, o której mowa w art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy, a więc dostawą towarów na terytorium kraju, opodatkowaną podstawową stawką podatku w wysokości 23%, na podstawie art. 41 ust. 1 w zw. art. 146a pkt 1 ustawy.

Podsumowując, Wnioskodawca nie będzie miał prawa zastosować stawki podatku w wysokość 0% na wystawionej fakturze dokumentującej dostawę oprzyrządowania na rzecz kontrahenta, dla którego w oparciu o to oprzyrządowanie wytworzone będą wyroby (dostarczane na terytorium kraju Unii Europejskiej), w sytuacji, gdy nie opuści ono terytorium kraju.

Podstawa prawna: art. 29a, art.42 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.