Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

October 31, 2013

Stawka VAT dla sprzedaży biletu wstępu na dyskotekę wraz z napojem

0 1562

Jaka stawka VAT obowiązuje na wstęp do dyskoteki w sytuacji, gdy w cenie biletu klient otrzymuje drink lub inny napój? Czy możemy dalej stosować stawkę VAT 8% jak za wstęp?

ODPOWIEDŹ

Nie, powinni Państwo zastosować stawkę VAT 23%.

UZASADNIENIE

Na podstawie art.41 ust.1 w powiązaniu z art.146a pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług podstawowa stawka VAT wynosi 23%. Ponadto ustawodawca przewidział obniżone stawki oraz zwolnienia od podatku dla dostaw niektórych towarów i świadczenia niektórych usług oraz określił warunki stosowania obniżonych stawek i zwolnień. Jednak zastosowanie obniżonej stawki podatku lub zwolnienia od podatku od towarów i usług możliwe jest jedynie w przypadku wykonywania czynności ściśle określonych w ustawie lub w przepisach wykonawczych.

W myśl art.41 ust.2 w powiązaniu z art.146a pkt 2 ustawy o VAT, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 8%. Pod poz.183 wymienionego załącznika nr 3 do ustawy znajdują się usługi związane z rozrywką i rekreacją - wyłącznie w zakresie wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki, sale taneczne.

Ponadto, w myśl §7 ust.1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, stawkę podatku wymienioną w art.41 ust.1 ustawy o VAT obniża się do wysokości 8% dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia. Pod poz.7 załącznika nr 1 do powołanego rozporządzenia wymienione zostały usługi związane z wyżywieniem (PKWiU ex 56), z wyłączeniem sprzedaży:

  1. napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2%,

  2. napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%,

  3. napojów, przy przygotowywaniu których jest wykorzystywany napar z kawy lub herbaty, niezależnie od udziału procentowego tego naparu w przygotowywanym napoju,

  4. napojów bezalkoholowych gazowanych,

  5. wód mineralnych,

  6. innych towarów w stanie nieprzetworzonym opodatkowanych stawką, o której mowa w art. 41 ust. 1 ustawy.

Przedmiotem Państwa pytania jest określenie stawki podatku od towarów i usług dla sprzedaży biletów wstępu do dyskoteki połączonych z usługą gastronomiczną polegającą na wydaniu klientowi drinku lub innego napoju. Art.41 ust.2 w powiązaniu z poz.183 załącznika nr 3 do ustawy o VAT przewiduje obniżoną 8% stawkę podatku od towarów i usług wyłącznie dla usług wstępu na dyskotekę. Naszym zdaniem, w sytuacji sprzedaży biletu wstępu na dyskotekę, gdy w cenie biletu klient otrzymuje drink lub inny napój, nie świadczycie już Państwo tylko i wyłącznie usługi wstępu, ale usługę wstępu wraz z konsumpcją. Zatem, biorąc pod uwagę powołane przepisy, usługa ta nie może korzystać z preferencyjnej 8% stawki VAT.

Agnieszka Falkowska

Starszy Komisarz Skarbowy