Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

May 11, 2018

Stawka VAT dla sprzedaży miejsc postojowych w budynku mieszkalnym

0 1036

Sprzedaż miejsca postojowego w części podziemnej (kondygnacji) budynku przeznaczonej do garażowania samochodów osobowych, która odbywa się jako sprzedaż udziału w lokalu niemieszkalnym i nie musi być powiązana ze sprzedażą lokalu mieszkalnego, posiada odrębną księgę wieczystą, chociaż odbywa się to w ramach jednej transakcji, opodatkowana będzie stawką 23%.

Stanowisko Dyrektora krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 13 kwietnia 2018 roku nr 0112-KDIL2-3.4012.137.2018.1.WB

Sytuacja Podatnika

Spółka ma zamiar wybudować w ramach przedsięwzięcia deweloperskiego sześć budynków mieszkalnych czterokondygnacyjnych, w których usytuowane będą lokale mieszkalne. Budynek posiadać będzie kondygnację podziemną, na terenie której znajdować się będą miejsca postojowe z przeznaczeniem dla garażowania samochodów osobowych. Spółka zawierać będzie z nabywcami lokali mieszkalnych umowy ustanowienia odrębnej własności gotowego lokalu położonego w wybudowanym budynku i przeniesienia prawa do lokalu mieszkalnego wraz z miejscem postojowym z przeznaczeniem dla garażowania samochodów osobowych. Sprzedaż lokali mieszkalnych będzie się odbywać wraz z udziałem w częściach wspólnych nieruchomości, do których nie będzie należała część podziemna (kondygnacja) budynku przeznaczona do garażowania samochodów osobowych. Dla części podziemnej będzie utworzona oddzielna księga wieczysta, a sprzedaż miejsc postojowych będzie się odbywać poprzez sprzedaż udziału w tej kondygnacji. Sprzedaż miejsca postojowego nie jest obligatoryjna przy sprzedaży lokalu mieszkalnego. Przyszli właściciele mieszkań mogą, ale nie muszą nabyć takie miejsce. Jeśli zdecydują się na jego zakup umowa sprzedaży zarówno lokalu mieszkalnego, jak i miejsca postojowego w postaci udziału w części podziemnej (kondygnacji) budynku przeznaczonej do garażowania samochodów osobowych będzie zawarta w jednym akcie notarialnym, ale każde ze swoim numerem księgi wieczystej.

Przy tak przedstawionym opisie sprawy wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii stawki podatku VAT dla dostawy miejsc postojowych.

Stanowisko Dyrektora

Preferencyjna 8% stawka podatku od towarów i usług może być stosowana wyłącznie w stosunku do będących przedmiotem obrotu samodzielnych lokali mieszkalnych w rozumieniu ww. art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali o własności lokali, służących zaspokajaniu właśnie mieszkaniowych potrzeb społeczeństwa. Obniżona stawka podatku nie ma zastosowania do sprzedaży lokali użytkowych, czyli lokali, które nie pełnią funkcji mieszkalnych.

Z orzecznictwa NSA wynika, że jeżeli w ramach jednej nieruchomości następuje sprzedaż na odrębną własność lokalu mieszkalnego wraz z przynależnym udziałem w częściach wspólnych nieruchomości, w ramach którego określono sposób korzystania z części nieruchomości wspólnej w ten sposób, że przydzielono nabywcy prawo do wyłącznego korzystania z określonego miejsca postojowego, dla którego nie zostaną założone odrębne księgi wieczyste, znajdującego się wewnątrz budynku lub na zewnątrz budynku, integralnie związanego z prawem własności lokalu mieszkalnego, to sprzedaż ta stanowi jednolite świadczenie. Miejsca postojowe nie mogą być wówczas odrębnym od lokalu mieszkalnego przedmiotem obrotu. Tylko w takim przypadku sprzedaż ta ma charakter jednej transakcji zbycia lokalu mieszkalnego wraz z prawem do wyłącznego korzystania z określonego miejsca postojowego i w całości stanowi przedmiot jednej czynności cywilnoprawnej, tj. umowy sprzedaży opodatkowanej – na podstawie art. 41 ust. 12 w zw. z art. 41 ust. 2 i art. 146a pkt 2 ustawy – obniżoną stawką podatku VAT w wysokości 8%. Natomiast, jeżeli w ramach sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z prawem do wyłącznego korzystania z określonego miejsca postojowego zostaną założone odrębne księgi wieczyste, wówczas mamy do czynienia z dwoma odrębnymi świadczeniami i tym samym miejsce postojowe jest odrębnym od lokalu mieszkalnego przedmiotem obrotu i prawidłowym jest zastosowanie dla tej transakcji dla lokalu mieszkalnego 8% stawki podatku VAT, a dla miejsca postojowego stawki podatku w wysokości 23%.

Stąd dostawa miejsc postojowych usytuowanych w części (kondygnacji) podziemnej budynku dla których utworzona została odrębna od lokali mieszkalnych księga wieczysta nie będzie mogła stanowić wraz z przedmiotową sprzedażą lokali mieszkalnych jednolitego świadczenia. W konsekwencji sprzedaż miejsc postojowych poprzez nabycie udziału w kondygnacji przeznaczonej do garażowania samochodów osobowych będzie opodatkowana podstawową stawką VAT w wysokości 23%.

Podstawa prawna: art. 41 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.