Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

February 1, 2017

Stawka VAT dla sprzedaży napojów przy sprzedaży usługi gastronomicznej

0 4422

Firma prowadzi restaurację w której sprzedaje posiłki oraz napoje. Mamy wątpliwości na jakich stawkach VAT powinny być ujmowane sprzedawane napoje przy świadczeniu usługi gastronomicznej. Czy na fakturze w skład której wchodzi obiad plus napój powinna być wpisana jedna pozycja tzn. usługa gastronomiczna ze stawką 8% czy dwie usługi z różnymi stawkami adekwatnymi do sprzedawanej usługi np. usługa ze stawka 8% dla posiłku oraz usługa ze stawką 5% dla soków owocowych lub usługa gastronomiczna ze stawką 23% dla piwa lub coli? Czy w przypadku nabijania na kasę fiskalną sprzedawanych soków osobno bądź wraz z usługą gastronomiczną (kupowanych ze stawką podatku VAT 5%) powinny być one sprzedawane na tej samej stawce tj. 5%?

ODPOWIEDŹ

Zdaniem naszej redakcji, na fakturze wystawionej na usługę gastronomiczną w skład której wchodzi posiłek plus napój powinny być wpisane dwie pozycje: usługa gastronomiczna ze stawką 8% i napój opodatkowany właściwą stawką. W takich też stawkach - w zależności od rodzaju sprzedaży - należy ująć sprzedaż na kasie fiskalnej.

UZASADNIENIE

Stosownie do art. 5a ustawy o VAT, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Prosimy pamietać, że to podatnik dokonujący sprzedaży wyrobów czy świadczący usługi jest zobowiązany do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania i  jego sklasyfikowania. Generalną zasadą, zgodnie z art.41 ust.1 w powiązaniu z art.146a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, jest opodatkowanie towarów i usług stawką podstawową, która wynosi 23%.

Dla określonych towarów i usług ustawodawca przewidział także niższe stawki podatkowe m.in. 5% (art.41 ust.2a ustawy o VAT). W poz. 19 w pkt 2 załącznika nr 10 do ustawy o VAT, stanowiącego wykaz towarów opodatkowanych 5% stawką VAT, wymieniono towary z grupowania PKWiU ex 10.3 „Owoce i warzywa przetworzone i zakonserwowane - wyłącznie soki z owoców i warzyw (PKWiU 10.32).

W  myśl §  3 ust.  1 pkt  1 rozporządzenia Ministra Finansów z 23 grudnia 2013 roku w  sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku VAT, oraz warunków stosowania stawek obniżonych, 8% stawkę stosuje się dla towarów i  usług wymienionych w załączniku do rozporządzenia. Pod poz. 7 tego załącznika wymienione zostały usługi związane z wyżywieniem (PKWiU ex 56), z wyłączeniem sprzedaży:

  1. napojów alkoholowych o  zawartości alkoholu powyżej 1,2%,

  2. napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i  napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%,

  3. napojów, przy przygotowaniu których jest wykorzystywany napar z  kawy lub herbaty, niezależnie od udziału procentowego tego naparu w  przygotowywanym napoju,

  4. napojów bezalkoholowych gazowanych,

  5. wód mineralnych,

  6. innych towarów w  stanie nieprzetworzonym opodatkowanych stawką 23%.

Zgodnie z art.2 pkt 22 ustawy o VAT sprzedaż to odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Natomiast na mocy art.7 ust. 1 i art. 8 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, przez dostawę towarów należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, a świadczenie usług oznacza każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które jednocześnie nie jest dostawą towarów. Towarami, w rozumieniu ustawy o VAT, są rzeczy oraz ich części (art.2 pkt 6 ustawy o VAT).

Analizując przytoczone powyżej przepisy, można przyjąć, że:

  1. Sprzedaż (czyli dostawa i usługa) napojów wymienionych w  pozycji 7 załącznika do ww. rozporządzenia Ministra Finansów opodatkowana jest stawką podstawową 23%.

  2. Sprzedaż soków z owoców i warzyw w lokalu w sytuacji gdy sprzedaży tej towarzyszą czynności (np. udostępnienie miejsca do spożycia napoju, wlanie soku do naczynia, podanie go do stolika, udekorowanie napoju itp.) skutkujące uznaniem tej sprzedaży za świadczenie usługi i opodatkowana jest VAT wg. stawki 8%.

  3. Sprzedaż soków w lokalu może być opodatkowana VAT według stawki 5% w sytuacji, gdy soki z owoców i warzyw sprzedawane są w oryginalnym, zamkniętym opakowaniu (np. w kartoniku, w butelce). W takich przypadkach sprzedaż soków ma charakter dostawy towarów, a w konsekwencji jest opodatkowana wg 5% stawki VAT.

  4. Zgodnie z interpretacją ogólną Nr PT1.050.3.2016.156 Ministra Finansów z 24 czerwca 2016 roku w sprawie stosowania właściwej stawki podatku VAT dla sprzedaży posiłków i dań przez placówki gastronomiczne „przesądzający dla potrzeb stosowania właściwej stawki podatku jest – w przypadku, gdy przepisy regulujące zakres stosowania stawek podatku od towarów i usług odwołują się do klasyfikacji statystycznych – sposób sklasyfikowania danego towaru. Mając na uwadze, że przy obu wyżej wskazanych pozycjach załączników (do ustawy i rozporządzenia) powołano symbole klasyfikacji statystycznej należy zauważyć, że określenie zakresu towarów i usług objętego tymi pozycjami powinno odbywać się przy zastosowaniu PKWiU”.

Biorąc powyższą analizę pod uwagę, należy bardzo precyzyjnie określić stan faktyczny tzn. jeśli klient zamawia kilka odrębnych elementów (posiłek, napój) należy uznać, że na jego rzecz świadczonych jest kilka usług gastronomicznych i każda usługa powinna być opodatkowana odrębnie wg właściwych dla niej stawek.

Z w/w interpretacji ogólnej Ministra Finansów wynika że: „(...) posiłki sprzedawane przez różnego rodzaju placówki gastronomiczne, które są przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji (...) co do zasady, są opodatkowane 8% stawką podatku na podstawie § 3 ust. 1 pkt 1 w związku z poz. 7 załącznika do rozporządzenia w sprawie stawek VAT, z zastrzeżeniem wyjątków wskazanych w tej pozycji załącznika, do których ma zastosowanie podstawowa stawka podatku, której wysokość do 31 grudnia 2016 roku wynosi 23%”

Zatem, zdaniem Redakcji, na fakturze wystawionej na usługę gastronomiczną w skład której wchodzi obiad plus napój powinny być wpisane dwie pozycje: usługa gastronomiczna ze stawką 8% i napój opodatkowany właściwą stawką. W takich też stawkach – w zależności od rodzaju sprzedaży - należy ująć sprzedaż na kasie fiskalnej.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7 (17) dostawę towarów oraz świadczenie usług na terytorium kraju, opodatkowane stawką 5% należy wykazać w poz. 15 wartość netto i w poz. 16 podatek należny, dostawę towarów oraz świadczenie usług na terytorium kraju, opodatkowane stawką 8% należy wykazać w poz. 17 wartość netto i w poz. 18 podatek należny, dostawę towarów oraz świadczenie usług na terytorium kraju, opodatkowane stawką 23% należy wykazać w poz. 19 wartość netto i w poz.20 podatek należny

Jan Falkowski

Podstawa prawna: art.2 pkt 6 i pkt 22, art. 5a, art.41 ust.1 i ust.2a, art. 7 ust.1, art. 8 ust. 1, art.146a ust.1 ustawy o VAT, rozporządzenia Ministra Finansów z 23 grudnia 2013 roku w  sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych.