Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , OCHRONA ZDROWIA

September 3, 2017

Stawka VAT dla świadczenia usług refleksoterapii

0 1940

Czy usługi refleksoterapii w ramach usług paramedycznych wykonywane przez dyplomowanego refleksologa - tytuł nadawany przez The International Academy of Reflexology and Meridian Therapy IARAMT Poland (PKD 86.90.D) może korzystać z preferencyjnych stawek VAT 8%? Podatnik nie ma ukończonych studiów medycznych ani nie jest fizjoterapeutą.

Odpowiedź

Usługi refleksoterapii nie zostały wymienione w załączniku nr 3, o którym mowa w art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, zatem nie mogą korzystać z opodatkowania preferencyjną stawką VAT 8%.

Uzasadnienie

Dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, na podstawie art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług stawka podatku wynosi 8%. W przedmiotowym załączniku nie wymieniono usług z zakresu refleksoterapii PKD 86.90.D.

Z kolei na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 ww. ustawy zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów:

  • lekarza i lekarza dentysty,

  • pielęgniarki i położnej,

  • medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej (Dz. U. Z 2016r. Poz. 1638, 1948 i 2260),

  • psychologa.

Powyższe zwolnienie ma charakter przedmiotowo-podmiotowy. Oznacza to, że zwolnieniu od podatku podlega określony rodzaj usług, wykonywanych przez zdefiniowany krąg podmiotów.

Stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej osoba wykonująca zawód medyczny to osoba uprawniona na podstawie odrębnych przepisów do udzielania świadczeń zdrowotnych oraz osoba legitymująca się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w  określonym zakresie lub w  określonej dziedzinie medycyny.

Natomiast pod pojęciem świadczeń zdrowotnych - zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 10 ustawy o działalności leczniczej - rozumie się działania służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania.

W świetle powyższych regulacji należy zauważyć, że warunkiem zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług jest spełnienie łącznie dwóch przesłanek:

  • przesłanki o charakterze przedmiotowym dotyczącej rodzaju świadczonych usług, tj. usług w zakresie opieki medycznej, służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także

  • przesłanki o charakterze podmiotowym, odnoszącej się do usługodawcy, który musi być podmiotem leczniczym bądź osobą wykonującą zawód lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki, położnej, psychologa lub inny zawód medyczny w rozumieniu ww. art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej.

Niespełnienie chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że zwolnienie od podatku nie znajduje zastosowania.

Czytelnik nie spełnia przesłanek podmiotowych odnoszących się do usługodawcy zawartych w treści art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż nie wykonuje zawodu medycznego uregulowanego w odrębnych aktach prawnych ani też innego zawodu, który w przepisach związanych z ochroną zdrowia traktowany jest na równi z ustawowymi zawodami medycznymi.

W związku z faktem, iż usługi Czytelnika nie mogą korzystać ze zwolnienia ani też z opodatkowania preferencyjną stawką VAT 8%, podlegać będą opodatkowaniu stawką podstawową 23%.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) dostawę towarów oraz świadczenie usług na terytorium kraju, opodatkowane stawką 23% należy wykazać w pozycji 19 podstawę opodatkowania oraz w poz. 20 podatek należny.

Halina Lisowska

Podstawa prawna: art. 41 ust 2 , art. 43 ust. 1 pkt 19, art. 146a pkt 2 ustawy o VAT, art. 2 ust. 1 pkt 2 i pkt 10 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.