Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALICZONY , GMINY I POWIATY

December 1, 2013

Stawka VAT dla usług montażu stolarki częściowo finansowanych przez gminę

0 979

Spółka zajmującą się produkcją stolarki PCV sprzedaje stolarkę wraz z usługą montażową. Koszty w połowie pokrywa klient mieszkający w lokalu gminy, a w połowie gmina. Firma wystawia dla gminy i lokatora mieszkania faktury ze stawką VAT 8%. Czy ta stawka w obu przypadkach będzie prawidłowa?

ODPOWIEDŹ

Jeżeli usługi były wykonywane:

- w obiektach objętych społecznym programem mieszkaniowym i dotyczyły remontu, modernizacji, przebudowy lub ich konserwacji,

- w obiektach budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych i dotyczyły robót konserwacyjnych,

to ich wykonanie podlega opodatkowaniu stawką VAT 8%. Stawka podatku jest jednakowa dla lokatora i dla gminy.

UZASADNIENIE

Podstawowa stawka podatku od towarów i usług wynosi 23%, natomiast stawki preferencyjne mają charakter wyjątkowy i stosuje się je w przypadkach ściśle określonych w ustawie o VAT lub w przepisach wykonawczych do tej ustawy. Obniżona stawka ma zastosowanie do usług związanych z budownictwem mieszkaniowym, ale nie obejmuje wszystkich usług dotyczących instalowania, czy montażu.

W myśl art.41 ust.12 ustawy o podatku od towarów i usług stawka VAT 8% ma zastosowanie do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Natomiast zgodnie z §7 ust.1 pkt 2 i pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług stawkę podatku obniża się do wysokości 8% między innymi dla:

1.robót konserwacyjnych dotyczących budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym;

2.robót konserwacyjnych dotyczących:

a) obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art.2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych,

b) lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12

– w zakresie, w jakim wymienione roboty nie są objęte tą stawką na podstawie pkt 2.

Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego należy rozumieć budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11 (art.2 pkt 12 ustawy o VAT).

Zgodnie z definicją zawartą u ustawie o podatku od towarów i usług przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, oraz obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 tj. wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych. W ustawie określono również, że do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym nie zalicza się:

  1. budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2,

  2. lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

W przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej powyższe limity obniżoną stawkę podatku, można zastosować do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej.

Przepisy regulujące opodatkowanie podatkiem od towarów i usług nie definiują używanych w nich pojęć budowy, przebudowy czy remontu. Dlatego też należy posługiwać się definicjami tych pojęć zawartymi w prawie budowlanym. I tak:

- przez budowę należy rozumieć wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego.

- przez przebudowę należy rozumieć wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji;

- przez remont należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

Natomiast z §7 ust.2 rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że przez roboty konserwacyjne rozumie się roboty mające na celu utrzymanie sprawności technicznej elementów budynku lub jego części inne niż remont .

Jak wynika z powyższych definicji, sama usługa montażu stolarki przez jej producenta nie może być traktowana jako remont, modernizacja, termomodernizacja czy też roboty konserwacyjne. Dopiero w połączeniu z zespołem innych czynności, w wyniku których podnosi się bądź też przywraca poprzedni stan techniczny czy wartość użytkową budynku lub lokalu, można ją traktować jako usługę remontu, modernizacji lub termomodernizacji, o których mowa w ustawie.

Reasumując, aby móc zastosować 8% stawkę VAT, usługi montażu stolarki budowlanej muszą:

  1. być wykonywane w obiektach budowlanych lub w ich częściach zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, których powierzchnia nie przekracza określonych limitów i swoim zakresem obejmować budowę, remont, modernizację, przebudowę lub konserwację tych obiektów lub

  2. spełniać definicję robót konserwacyjnych i dotyczyć obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Stawka podatku nie jest przy tym zależna od statusu odbiorcy usługi (lokator, gmina). W celu prawidłowego udokumentowania wykonywanych usług do celów podatkowych charakter i zakres wykonywanych usług powinien wynikać z zawartych umów lub być określony na fakturze.

W pozostałych przypadkach takie usługi należy opodatkować podstawową stawką VAT 23%.

Emilia Wach