Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO

February 28, 2013

Stawka VAT dla usług polegających na wykonawstwie instalacji gazowych

0 1079

Usługi montażu wykonane poza bryłą budynku będą opodatkowane 23% stawką podatku VAT. Natomiast usługi dotyczące instalacji wewnątrz budynku będą korzystały z preferencyjnej 8% stawki podatku VAT, jeśli usługa będzie wykonana w ramach: budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 20 grudnia 2012 roku nr IPTPP4/443-650/12-4/JM.

Sytuacja podatnika

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie instalacji gazowych (gaz płynny). Świadczy usługi montażu w lokalach mieszkalnych oraz w budynkach jednorodzinnych. Na powyższą usługę składają się: montaż przyłącza od zbiornika gazowego wolnostojącego na terenie działki do szafki gazowej na ścianie budynku, instalacja wewnątrz budynku do pieca gazowego kuchenki.

 W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, jaką stawkę podatku VAT: 8% czy 23% ma zastosować wykonując usługę instalacyjną w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Z obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż instalacje, które wraz z budynkiem stanowią obiekt budowlany korzystają z preferencyjnej stawki podatkowej. Bowiem, warunkiem zastosowania 8% stawki na podstawie art. 41 ust. 12 ww. ustawy jest spełnienie dwóch przesłanek. Po pierwsze zakres wykonywanych czynności musi dotyczyć budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji obiektów budowlanych lub ich dostawy. Po drugie, budynki lub ich części, których dotyczą ww. czynności, muszą być zaliczane do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Z powyższego wynika więc, że preferencyjna, 8% stawka podatku nie dotyczy budowy, remontów i konserwacji wykonywanych poza obiektem budowlanym, a więc poza bryłą budynku będącego obiektem budownictwa mieszkaniowego, a także obiektów infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu.

Zatem w celu określenia jaką stawką podatku VAT powinien opodatkować Podatnik daną usługę, konieczne jest dokonanie ustalenia, czy przedmiotem tej usługi jest obiekt budowlany czy infrastruktura towarzysząca budownictwu mieszkaniowemu. Odnosząc się do tego zagadnienia należy na wstępie rozważyć, czy tego rodzaju prace stanowią element budynku mieszkalnego, czy infrastruktury towarzyszącej związanej z tym budynkiem. Jak wskazał Podatnik, na usługę składają się montaż przyłącza od zbiornika gazowego wolnostojącego na terenie działki do szafki gazowej na ścianie budynku, instalacja wewnątrz budynku do pieca gazowego kuchenki. Wynika z tego, że prace te prowadzone są zarówno w samym budynku, jak i poza bryłą budynku. Budynki, w których będą wykonywane instalacje gazowe stanowią obiekty budownictwa mieszkaniowego sklasyfikowane w PKOB 111.

I tak w myśl powyższego wszelkie prace dotyczące instalacji wewnątrz budynku do pieca gazowego kuchenki w budynkach mieszkalnych (w budownictwie mieszkaniowym) są pracami dotyczącymi budownictwa mieszkaniowego, natomiast roboty dotyczące montażu przyłącza od zbiornika gazowego wolnostojącego na terenie działki do szafki gazowej na ścianie budynku należą do prac związanych z infrastrukturą towarzyszącą.

Podsumowując organ podatkowy uznał, iż usługi montażu przyłącza od zbiornika gazowego wolnostojącego na terenie działki do szafki gazowej na ścianie budynku, czyli usługi wykonane poza bryłą budynku będą opodatkowane 23% stawką podatku VAT zarówno w przypadku, gdy będą stanowiły odrębną usługę jak i w przypadku gdy ich instalacja będzie wykonywana łącznie z instalacją wewnątrz budynku. Natomiast usługi dotyczące instalacji wewnątrz budynku do pieca gazowego kuchenki w budynkach mieszkalnych będą korzystały z preferencyjnej 8% stawki podatku VAT, jeśli usługa będzie wykonana w ramach: budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. W przypadku, gdy usługi dotyczące instalacji wewnątrz budynków do pieca gazowego kuchenki będą wykonywane w budynkach mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m>2 obniżoną stawkę podatku będzie można zastosować tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 12, 12 a-c, art. 146 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, § 7 ust. 1, 2 i 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.