Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , NIERUCHOMOŚCI

January 5, 2015

Stawka VAT dla usług zagospodarowania parku oraz montażu urządzeń

0 920

Otrzymałem zlecenie na zagospodarowanie terenu parkowego. Zgodnie z umową mam zrobić w parku ścieżki,  kupić i zamontować urządzenia fitness i urządzenia do zabawy dla dzieci, zasiać trawę i posadzić rośliny. Jaką stawkę VAT zastosować?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z art.41 ust.2 w powiązaniu z art.146a pkt 2 oraz poz.176 Załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług, usługi związane z zagospodarowaniem terenów zieleni (PKWiU 81.30.10.0) podlegają opodatkowaniu stawką VAT 8%. Same natomiast urządzenia fitness oraz urządzenia do zabawy dla dzieci podlegają opodatkowaniu podstawową stawką VAT 23%. Rozumiem, że Pana wątpliwość polega na tym czy powinien Pan rozdzielić usługę stricte związaną z zagospodarowaniem zieleni od zakupu i montażu urządzeń i opodatkować je różnymi stawkami, czy też całość świadczenia opodatkować jednolitą stawką podatku.

Opisane przez Pana świadczenie może podlegać opodatkowaniu jednolitą stawką VAT w sytuacji, gdy zostanie uznane za świadczenie kompleksowe. Zarówno Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej jak i polskie sądy administracyjne wielokrotnie wypowiadały się na temat tego, kiedy usługę można uznać za kompleksową. Dosyć wyczerpujące wyjaśnienie tego pojęcia zawarte zostało w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego o sygnaturze I FSK 1001/13 z 4 września 2014 roku. W wyroku tym przedstawiona została następująca analiza pojęcia świadczenia kompleksowego: „W orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wypracowana została koncepcja tzw. świadczeń złożonych, czyli inaczej kompleksowych usług, zgodnie z którą, jeżeli z ekonomicznego punktu widzenia oraz z perspektywy oczekiwań nabywcy, dane świadczenie ma charakter kompleksowy (złożony z kilku lub więcej różnych czynności, które łącznie składają się na jedną całość), wówczas dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług nie należy sztucznie rozdzielać poszczególnych czynności (…) Trybunał z jednej strony zauważa zatem, że dla celów podatku VAT każde świadczenie powinno być zwykle uznawane za odrębne i niezależne (…). Z drugiej jednak strony Trybunał zwraca uwagę, że jeżeli transakcja obejmuje wiele elementów, to powstaje pytanie, czy należy uznać, że składa się ona z jednego świadczenia czy też kilku odrębnych i niezależnych świadczeń, które należy oceniać oddzielnie z punktu widzenia podatku VAT. W pewnych bowiem okolicznościach formalnie odrębne świadczenia, które mogą być wykonywane oddzielnie, a zatem prowadzić do opodatkowania lub zwolnienia, należy uważać za jednolitą czynność, gdy nie są niezależne (...). Trybunał wskazuje, że jedno świadczenie występuje w przypadku, gdy co najmniej dwa elementy albo przynajmniej dwie czynności dokonane przez podatnika są ze sobą tak ściśle związane, że tworzą obiektywnie tylko jedno nierozerwalne świadczenie gospodarcze, którego rozdzielenie miałoby charakter sztuczny.”

W opisanej przez Pana umowie mamy do czynienia z wieloma czynnościami mającymi na celu zagospodarowanie parku (zrobienie ścieżek, zakup i montaż urządzeń fitness i urządzeń do zabawy dla dzieci, zasianie trawy i posadzenie roślin). Każda z tych czynności mogłaby być wykonana oddzielnie i część z nich podlegałoby opodatkowaniu podstawową a część  preferencyjną stawką VAT. W świetle cytowanego powyżej wyjaśnienia pojęcia usług kompleksowych, żeby rozstrzygnąć czy świadczenia te mogą stanowić jednolitą usługę, należy zastanowić się czy z punktu widzenia zleceniodawcy czynności te są niezależne, czy raczej oczekuje on kompleksowej usługi.

Zdaniem Redakcji istnieją poważne argumenty, żeby uznać opisane przez Pana czynności za świadczenie kompleksowe i opodatkować jednolitą stawką VAT. Jak wynika z umowy, zleceniodawca oczekuje od Pana kompleksowego zagospodarowania terenu parku, włącznie z montażem odpowiednich urządzeń. Zleceniodawca mógłby zlecić każdą z tych czynności odrębnemu podmiotowi, ale jak rozumiem, nie chce tego robić, a oczekuje, że jeden usługodawca wykona całość prac od początku do końca, zagospodarowując całość parku w ramach jednego zlecenia i ponosząc za to odpowiedzialność. Dlatego z punktu widzenia oczekiwań odbiorcy wykonywane przez Pana świadczenie powinno być traktowane jako kompleksowe i opodatkowane jednolitą stawką VAT. Zaznaczamy jednak, że organa podatkowe mogą podzielić ten pogląd, ale mogą też wyrazić odmienną opinię, gdyż kwestia kompleksowości świadczenia nie jest niestety kwestią jednoznaczną i bezsporną.

Jeżeli uznamy opisane przez Pana świadczenie za kompleksowe, należy się zastanowić jaką stawką VAT opodatkować takie świadczenie. W przypadku świadczeń kompleksowych wyróżnia się świadczenie główne (takie, które jest głównym celem usługi) oraz świadczenia dodatkowe (takie, które służą lepszemu wykonaniu świadczenia głównego). Świadczenia dodatkowe (pomocnicze) powinny być traktowane tak jak świadczenie główne, a zatem podlegają też opodatkowaniu stawką VAT właściwą dla świadczenia głównego.

W konsekwencji, całe świadczenie kompleksowe podlega opodatkowaniu jednolitą stawką VAT, właściwą dla świadczenia głównego. Zdaniem Redakcji, w opisanym przypadku świadczeniem głównym (głównym celem umowy) jest zagospodarowanie parku (czyli zagospodarowanie terenów zieleni). Zatem całe świadczenie będzie podlegało opodatkowaniu preferencyjną stawką VAT 8%.

Ewa Konarska