Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , TRANSPORT

April 1, 2015

Stawka VAT dla usługi certyfikacji w branży okrętowej

0 1154

Jaką stawkę VAT należy zastosować w stosunku do usługi certyfikacji wykonanej dla firmy z branży okrętowej?

ODPOWIEDŹ

Odpowiedź na Pani pytanie uzależniona jest od charakteru świadczonej usługi oraz statusu usługobiorcy. Inna sytuacja będzie miała miejsce, jeżeli odbiorca będzie podmiotem posiadającym siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, dla którego świadczona jest usługa, na terytorium Polski, a inna kiedy siedziba usługobiorcy lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej będzie w innym kraju.

W przypadku odbiorcy posiadającego siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, dla którego świadczona jest usługa, na terytorium Polski generalną zasadą, wyrażoną w art.41 ust.1 w powiązaniu z art.146a pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług jest to, że świadczona usługa podlega opodatkowaniu stawką VAT 23%. Od tej zasady są jednak wyjątki – w przypadku świadczenia usługi na rzecz firmy z branży okrętowej może znaleźć zastosowanie stawka VAT 0%. Zgodnie bowiem z art.83 ust.1 pkt 11 ustawy o podatku od towarów i usług stawkę podatku 0% stosuje się do usług ratownictwa morskiego, nadzoru nad bezpieczeństwem żeglugi morskiej i śródlądowej oraz usług związanych z ochroną środowiska morskiego i utrzymaniem akwenów portowych i torów podejściowych. Jeżeli zatem świadczona usługa certyfikacji może być zakwalifikowana jako związana z ochroną środowiska morskiego lub utrzymaniem akwenów portowych lub torów podejściowych, należy zastosować do niej stawkę VAT 0%. W myśl art.83 ust.2 ustawy warunkiem zastosowania tej preferencyjnej stawki podatku jest jednak prowadzenie dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że usługa została wykonana przy zachowaniu warunków określonych w cytowanym przepisie.

Inna sytuacja, która pozwoliłaby na zastosowanie do świadczonej usługi stawki VAT 0% została przewidziana w art.83 ust.1 pkt 17 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z przytoczonym przepisem stawka 0% ma zastosowanie między innymi do pozostałych usług świadczonych na rzecz armatorów morskich lub innych podmiotów wykonujących przewozy środkami transportu morskiego służących bezpośrednim potrzebom środków transportu morskiego, rybołówstwa morskiego i statków ratowniczych morskich. Także w tym przypadku zastosowanie preferencyjnej stawki uwarunkowane jest prowadzeniem dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że usługa została wykonana przy zachowaniu warunków określonych w przepisie.

Zatem w celu ustalenia właściwej stawki podatku dla świadczonej usługi certyfikacji należy dokonać jej klasyfikacji oraz ustalenia charakteru usługobiorcy. Jeżeli usługa oraz status usługobiorcy (np. to, czy jest armatorem morskim) spełniają warunki wyrażone w cytowanych powyżej przepisach, usługa podlega opodatkowaniu preferencyjną stawką VAT 0%, pod warunkiem prowadzenia przez usługodawcę odpowiedniej dokumentacji. W przeciwnym przypadku usługa podlega opodatkowaniu stawką podstawową 23%.

W przypadku odbiorcy nie posiadającego siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, dla którego świadczona jest usługa, na terytorium Polski, w związku z tym, że odbiorca jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą, czyli podatnikiem w rozumieniu ustawy, zastosowanie znajdzie art.28b ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Jeżeli usługa jest świadczona dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem jej świadczenia jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. W takiej sytuacji usługa będzie uznana za świadczoną poza terytorium Polski, a zatem nie będzie podlegała opodatkowaniu polskim VAT. Na wystawionej fakturze nie należy w takiej sytuacji ujmować kwoty podatku, jedynie adnotację „odwrotne obciążenie” (art.106e ust.1 pkt 18 ustawy o VAT). Jeżeli usługobiorca jest podmiotem unijnym, wartość usługi należy ująć w pozycji 11 i 12 deklaracji VAT-7 za okres, w którym świadczona jest usługa, a jeżeli nie jest unijnym podatnikiem, tylko w pozycji 11. W przypadku świadczenia usługi na rzecz unijnego podmiotu, jej wartość należy również wykazać w części E informacji podsumowującej VAT-UE.

Ewa Konarska