Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85) , INNE INTERPRETACJE I ORZECZENIA

February 18, 2019

Stawka VAT dla usługi dostawy i montażu paneli tapicerowanych

0 1944

Usługi dostawy i montażu paneli tapicerowanych, podlegają opodatkowaniu 23%, bowiem charakter robót związanych z montażem paneli tapicerowanych nie wskazuje na trwałe połączenie montowanych elementów z konstrukcją obiektu budowlanego, a także, wskutek montażu paneli tapicerowanych nie dochodzi do zmiany parametrów użytkowych lub technicznych budynku. 

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 14 lutego 2019 roku, nr 0114-KDIP1-2.4012.743.2018.2.PC.

Sytuacja Podatnika Podatnik produkuje gotowe wyroby tekstylne, a także świadczy usługi polegające na dostawie wraz z montażem i spasowaniem paneli tapicerowanych. Umowa zawierana z poszczególnymi klientami obejmuje świadczenie kompleksowe, na które składają się dostawa paneli tapicerowanych wraz z ich montażem, zgodnie z indywidualnym zamówieniem klienta. Usługa ta polega na zaprojektowaniu, dopasowaniu oraz montażu komponentów w sposób tworzący wraz z elementami konstrukcyjnymi obiektu budowlanego całość spełniającą określoną funkcję użytkową. Panele mają zastosowanie jednorazowe, tzn. wykonywane są tylko pod konkretny projekt, ponieważ ich rozmiar, kształt, funkcjonalność są dostosowane do danej powierzchni konkretnej ściany / wnęki. Najczęściej panele tapicerowane montowane są w sypialniach (jako forma zagłówka łóżka) oraz w pokojach dziecięcych.

Panele są montowane bezpośrednio na ścianę za pomocą specjalnego kleju montażowego. Połączenie ze ścianą jest trwałe i bardzo mocne. Ewentualny demontaż paneli jest możliwy, ale powoduje uszkodzenie ściany (ubytki w tynku) oraz zniszczenie paneli tapicerowanych, co uniemożliwia przeniesienie ich w inne miejsce. Podatnik wskazał, że świadczone usługi mieszczą się pod symbolem 43.39.19.0 PKWiU 2008.

Zdaniem Podatnika, świadczy on usługi kompleksowe polegające na dostawie i wykonaniu robót budowlanych paneli tapicerowanych mające na celu trwały ich montaż z lokalem/budynkiem zaliczającym się do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym i może korzystać z opodatkowania według stawki 8%.

Stanowisko Dyrektora Zgodnie z art.41 ust. 1 w związku z art.146a pkt 1 ustawy podstawowa stawka podatku wynosi 23%. Jednak w określonych przypadkach na mocy art.41 ust.2 w zw. z art.146a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, stawka podatku, wynosi 8%. Jak stanowi art.41 ust. 12 ustawy, stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym - zgodnie z art. 41 ust. 12a ustawy - rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b. Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, zgodnie z art. 41 ust. 12b ustawy, nie zalicza się:

  • budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2,

  • lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

  • Przepis art.2 pkt 12 ustawy określa, że przez obiekty budownictwa mieszkaniowego, rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.

Analiza powołanych wyżej przepisów prowadzi do wniosku, że warunkiem zastosowania 8% stawki, na podstawie art.41 ust. 12 ustawy, jest łączne spełnienie następujących przesłanek:świadczenie musi dotyczyć usług a nie dostawy towarów, stąd w przypadku świadczeń o charakterze kompleksowym istotne jest ustalenie przeważającego elementu transakcji, zakres wykonywanych usług musi dotyczyć budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji budynków lub ich dostawy, budynki lub ich części, których dotyczą ww. czynności, muszą być zaliczane do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się z Podatnikiem, że wykonane przez niego usługi montażu prowadzą do trwałego połączenia montowanych elementów z elementarni konstrukcyjnymi obiektu budowlanego (jego części). Wskazał, że można mówić o takim trwałym połączeniu, uprawniającym do zastosowania preferencyjnej stawki podatku 8% w sytuacji, gdy wskutek dokonanego montażu panele tapicerowane tworzyą wraz z konstrukcją budynku jedną całość funkcjonalno-użytkową. Natomiast panele tapicerowane zamontowane do ściany budynku nie stanowią takiej całości z budynkiem (a więc nie są one elementem konstrukcyjnym budynku, jego substancją) lecz są, jedynie elementem wyposażenia budynku, do którego są montowane, zapewniającym w szczególności polepszenie wizerunku wnętrza poprzez jego wizualne ocieplenie, nadanie stosownej kolorystyki i zwiększenie funkcjonalności przestrzeni a także poprawy akustyki. Czynności związane z montażem paneli tapicerowanych są w istocie zaopatrywaniem obiektu budownictwa mieszkaniowego w elementy wyposażenia i nie powodują one naruszenia elementów konstrukcyjnych danego budynku (za takie naruszenie nie można bowiem uznać przyklejenia do ściany panelu tapicerowanego za pomocą kleju montażowego). Zatem, powołane przepisy oraz analiza przedstawionego zdarzenia prowadzi do wniosku, że świadczone przez Podatnika usługi dostawy i montażu paneli tapicerowanych, podlegają opodatkowaniu stawką podstawową, w wysokości 23%, zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy.

Podstawa prawna: art.2 pkt 12, art.41 ust.1-2, ust. 12, 12a i 12b, art. 146a pkt 2 ust.2a ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług