Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , BUDOWNICTWO , NIERUCHOMOŚCI

May 1, 2018

Stawka VAT dla usługi wymiany dachu

0 3405

Firma remontowo-budowlana będzie wymieniać dach na budynku mieszkalno-gospodarczym. Jest to budynek mieszkalny (dom jednorodzinny) do którego dołączona jest obora wraz z małym pomieszczeniem biurowym. Remontowany dom należy do gospodarza (rolnik będący czynnym podatnikiem VAT). Jaką stawkę VAT powinno się zastosować do wymiany tego dachu?

ODPOWIEDŹ

Jeżeli przedmiotem umowy będzie wymiana dachu w budynku mieszkalnym jako całości, to stawka będzie wynosiła 8%. Jeżeli jednak w umowie zostanie wskazane, że roboty dotyczyć będą poszczególnych części budynku, tj. powierzchni mieszkalnych i odrębnie powierzchni niemieszkalnych (obory i pomieszczenia biurowego), wówczas w odniesieniu do usług wykonywanych w  części mieszkalnej zastosowanie znajdzie 8% stawka podatku, natomiast do usług wykonywanych

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 41 ust. 12, 12a i 12b ustawy o podatku od towarów i usług obniżoną 8% stawkę podatku stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się:

  • obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz 

  • lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w PKOB w  dziale 12, a  także 

  • obiekty sklasyfikowane w PKOB w  klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z  opieką lekarską i  pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i  niepełnosprawnych.

Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym nie zalicza się budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m22 oraz lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

Jednakże, w  przypadku budownictwa mieszkaniowego o  powierzchni przekraczającej wskazane limity 8% stawkę podatku stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej.

Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w  PKOB w  dziale 11. W dziale 11 mieszczą się budynki mieszkalne. Dział ten obejmuje grupy budynków: 111 - mieszkalnych jednorodzinnych, 112 - o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, 113 - zbiorowego zamieszkania.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęć: budowa, remont, modernizacja, termomodernizacja oraz przebudowa, dlatego też w tym zakresie należy odwołać się do przepisów prawa budowlanego. Zgodnie z ustawą Prawo budowlane przez remont należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług warunkiem zastosowania 8% stawki jest spełnienie dwóch przesłanek:

  • zakres wykonywanych czynności musi dotyczyć budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji, przebudowy budynków lub ich dostaw;

  • budynki lub ich części, których dotyczą ww. czynności, muszą być zaliczane do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Niespełnienie chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że transakcja nie może korzystać z preferencyjnej 8% stawki podatku.

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych, budynki mieszkalne to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W przypadkach, gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej obiektu wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny, zgodnie z jego przeznaczeniem. Należy zatem zauważyć, że o zastosowaniu właściwej stawki VAT do remontu budynku przesądza klasyfikacja obiektu jako całości.

Z pytania wynika, że wymiana dachu dokonywana jest w budynku mieszkalnym (domu jednorodzinnym), do którego dołączona jest obora wraz z małym pomieszczeniem biurowym. Zatem w opisanym przypadku mamy do czynienia z usługą remontową wykonywaną w budynku mieszkalnym. Z interpretacji organów podatkowych wynika, że zastosowanie prawidłowej stawki VAT uzależnione jest od postanowień umowy dotyczącej wykonania robót budowlanych. Jeżeli przedmiotem umowy będą roboty budowlane w  budynku mieszkalnym jako całości - to należna stawka będzie wynosiła 8%. Jeżeli jednak w  umowie zostanie wskazane, że roboty budowlane dotyczyć będą poszczególnych części budynku, tj. powierzchni mieszkalnych i odrębnie powierzchni niemieszkalnych (obory i pomieszczenia biurowego), wówczas w  odniesieniu do usług wykonywanych w części mieszkalnej zastosowanie znajdzie 8% stawka podatku, natomiast do usług wykonywanych w części niemieszkalnej - 23% stawka VAT.

Przykład 1

Dach podlega wymianie w częściach wspólnych budynku mieszkalno-użytkowego - 56% powierzchni użytkowej budynku stanowi część mieszkalna, natomiast część niemieszkalną np. obora i biuro stanowią 44% jego powierzchni. Zgodnie z regułami PKOB, taki budynek w całości należy traktować jako budynek mieszkalny. Jeżeli przedmiotem umowy będzie wymiana dachu w budynku mieszkalnym jako całości - to należna stawka będzie wynosiła 8%.

Przykład 2

Modernizacja dachu odbywa się w częściach wspólnych budynku mieszkalno-usługowego, w którym 51% powierzchni użytkowej stanowi część niemieszkalna. Zatem, zgodnie z regułami PKOB, taki budynek w całości należy traktować jako budynek niemieszkalny. Wykonanie wymiany dachu w tym budynku opodatkowane będzie stawką VAT 23%.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7 świadczenie usług na terytorium kraju opodatkowane stawką 8% należy wykazać w poz. 17 podstawę opodatkowania i w poz. 18 podatek należny. Świadczenie usług na terytorium kraju, opodatkowane stawką 23% należy wykazać w poz. 19 podstawę opodatkowania

Paulina Pawluk

Podstawa prawna: art. 41 ust. 12, 12a i 12b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( t.j. Dz. U. z 2017 roku poz. 1221 z późn. zm.), art. 3 pkt 8 ustawy z  dnia 7.07.1994  r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2017 r. poz. 1332 ze zm.).