Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

February 29, 2016

Stawka VAT na bilety wstępu do sali zabaw i organizowane imprezy okolicznościowe

0 2249

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie udostępniania sali zabaw dla dzieci, wyposażonej w sprzęt do zabaw sprawnościowo-ruchowych oraz zabawki. Za korzystanie z parku rozrywki, pobierana jest opłata w zamian za prawo wstępu. Dzieci w ramach opłaty mogą korzystać z urządzeń i atrakcji znajdujących się w parku rozrywki zgodnie z obowiązującym wewnętrznym regulaminem. W parku rozrywki organizowane są również imprezy okolicznościowe np.: urodziny, dzień dziecka, mikołajki, bale karnawałowe. Cena za bilet wstępu na imprezę okolicznościową obejmuje: możliwość korzystania ze wszelkich urządzeń i zabawek, poczęstunek (napoje, słodycze, chipsy, przekąski) oraz pracę animatora, który organizuje czas dzieciom (gry, zabawy, malowanie buzi). Koszt biletu za wstęp na imprezę okolicznościową uzależniony jest od ilości dzieci uczestniczących oraz od zamówionego poczęstunku i zakresu pracy animatora. W parku rozrywki jest barek gastronomiczny, gdzie oddzielnie można zakupić napoje zimne, napoje gorące, słodycze, ciastka. Jaką stawkę VAT należy zastosować do sprzedaży biletów za wstęp oraz czynne korzystanie z atrakcji? jaką stawkę VAT należy zastosować do pobieranych opłat za zorganizowanie imprezy okolicznościowej - usługi kompleksowej (czynne korzystanie z atrakcji, poczęstunek, opieka animatora)?

Zapraszamy również do przeczytania innego artykułu: Elementy placu zabaw a Klasyfikacja Środków Trwałych

ODPOWIEDŹ

Zdaniem Redakcji preferencyjna 8% stawka podatku VAT ma zastosowanie zarówno do sprzedaży biletów za wstęp i czynne korzystanie z atrakcji, jak również za uczestnictwo w kompleksowej imprezie okolicznościowej.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 41 ust.1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, stawka podatku wynosi 23%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Natomiast zgodnie z art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a pkt 2 cytowanego artykułu, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 8%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Ustawodawca przewidział zatem możliwość opodatkowania niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku. Z przepisów art. 41 ust. 2 w zw. z art.146a pkt 2 oraz poz. 182, 183 i 186 załącznika nr 3 do ustawy o VAT wynika, iż stawką podatku obniżoną do wysokości 8% objęte zostały bez względu na symbol PKWiU: w poz. 182 - usługi kulturalne i rozrywkowe - wyłącznie w zakresie wstępu: 1) na widowiska artystyczne, włączając przedstawienia cyrkowe, 2) do obiektów kulturalnych; w poz. 183 - usługi związane z rozrywką i rekreacją - wyłącznie w zakresie wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki, sale taneczne; w poz.186 - pozostałe usługi związane z rekreacją - wyłącznie w zakresie wstępu.

Z uwagi na to, że ustawodawca posługuje si sformułowaniem „wyłącznie w zakresie wstępu”, istotne jest przytoczenie definicji „wstępu”. Pod pojęciem „wstępu” określonym w Słowniku Języka Polskiego rozumieć należy możliwość wejścia gdzieś.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej nr IPPP1/443-394/13-2/IGo z dnia 25.06.2013r. stwierdził, iż: „(…) wstęp należy rozumieć jako możliwość wejścia „gdzieś”,co nie jest równoznaczne z możliwością czynnego uczestnictwa w imprezach, które mogą mieć wymiar artystyczny”. Podkreślił, iż w momencie gdy podmiot „ (…) świadczy kompleksową usługę organizacji imprezy, której założeniem nie jest jedynie wstęp i obserwacja wydarzenia kulturalnego, artystycznego bądź innego o podobnym charakterze, a aktywne uczestnictwo poprzez udział w grach, zabawach czy konkursach”, to „w takiej sytuacji przedmiotem świadczenia nie jest sam wstęp na salę zabaw ale opłata za uczestnictwo w zorganizowanej (…) imprezie”.

Dyrektor Izby Skarbowej wyjaśnił dodatkowo, że organizacja przedmiotowych imprez artystycznych nie mieści się w zakresie usług, dla których ustawodawca przewidział preferencyjne opodatkowanie podatkiem VAT.

Reasumując, zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za usługi związane z wstępem można uznać wyłącznie udostępnienie wejścia na podstawie nabytych biletów wstępu, które ograniczają się do tzw. uczestnictwa biernego, i te mogą być opodatkowane stawką 8%. W odniesieniu do pozostałych atrakcji oferowanych za dodatkową opłatą, które traktuje się jako element składający się na kompleksową usługę w zakresie organizacji imprez okolicznościowych, powinno stosować się stawkę podstawową w wysokości 23%.

Odmienne stanowisko zajął WSA w Warszawie, w wyroku III SA/Wa 2543/13 z 7 kwietnia 2014 roku. Sąd orzekł, ze uczestnictwo w kompleksowej imprezie okolicznościowej, w trakcie której w ramach wstępu na salę zabaw, ma dodatkowo miejsce konsumpcja, czy też malowanie buziek dzieci, bądź rozśmieszania ich przez klauna, nie zmienia charakteru usługi. To znaczy usługi rozumianej jako wstęp na salę zabaw i uczestnictwo w imprezie rekreacyjno-okolicznościowej (urodziny dziecka organizowane na sali zabaw). Opłata za wstęp na  imprezę okolicznościową organizowaną na sali zabaw, oznacza otrzymanie w ramach takiej usługi nie tylko wejście na salę zabaw, ale też skorzystania ze znajdujących się tam urządzeń służących zabawie i rozrywce, a także możliwość skorzystania z dodatkowych usług, a więc konsumpcji czy występu klauna. Dodatkowe usługi nie zmieniają jednak charakteru kompleksowej usługi głównej - rozumianej jako imprezy o charakterze rekreacyjnym.

Stanowisko to podtrzymał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku I FSK 1401/14 z dnia 16-12-2015 r. oddalając skargę na w/w wyrok WSA.

Zdaniem Redakcji preferencyjna 8% stawka podatku VAT ma zastosowanie zarówno do sprzedaży biletów za wstęp i czynne korzystanie z atrakcji, jak również za uczestnictwo w kompleksowej imprezie okolicznościowej. Mając jednak na uwadze rozbieżne orzecznictwo zasadne byłoby wystąpienie z wnioskiem o interpretację indywidualną do Ministra Finansów.

Halina Lisowska

Podstawa prawna: art. 41 ust.1, 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku VAT.